Zerwijmy łańcuchy. Bądź bratem - nie katem!

Zerwijmy łańcuchy. Bądź bratem - nie katem! (fot. tcz.pl)
Zerwijmy łańcuchy. Bądź bratem - nie katem!
Już w najbliższą niedzielę (28.09) w całym kraju odbędzie się akcja "Zerwijmy Łańcuchy" organizowana przez OTOZ Animals. W tym roku w Tczewie happeningu nie będzie, ale wszyscy, którzy są przeciwni bestialskiemu traktowaniu zwierząt, mogą w południe wybrać się do Sopotu.

W ubiegłym roku przedstawiciele stowarzyszenia OTOZ Animals przeprowadzili 3890 interwencji dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt. W tym roku w ramach akcji o zasięgu ogólnopolskim OTOZ Animals organizuje akcję w Sopocie, Warszawie, Łodzi, Słupsku, Barlinku, Starogardzie Gdańskim, Wejherowie, Elblągu, Dębicy, Gliwicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kościerzynie, Krośnie, Lublińcu, Polanowie.

- Chcemy pokazać, jak okrutne jest trzymanie psów przez całe ich życie na krótkiej uwięzi. W trakcie demonstracji ustawione będą budy z łańcuchami, każdy chętny będzie mógł przypiąć się do budy i przekonać się, jak wygląda życie na kilku metrach kwadratowych. Pies jest zwierzęciem stadnym i pragnie kontaktu z człowiekiem. Jest przyjacielem człowieka, a nie jego więźniem. Przetrzymywanie psa na uwięzi od szczenięcia niszczy jego psychikę, niejednokrotnie powodując agresję, która obraca się również przeciw właścicielowi lub jego rodzinie. Pies przebywający całe życie na krótkim łańcuchu cierpi i jest nieszczęśliwy! - mówią Animalsi.

Na terenach wiejskich w Polsce spotykamy często ten samo obraz - pies na krótkim łańcuchu, bez schronienia przed słońcem i deszczem, niejednokrotnie bez miski z wodą, której brak w okresie letnim może spowodować nawet śmierć zwierzęcia.


Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje w Polsce nowe prawo. Zgodnie z art. 9 Ustawy o ochronie zwierząt:

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Jeżeli właściciel na terenach wiejskich nie posiada ogrodzonej posesji, jest zobowiązany do wyprowadzania psa na spacer. Przepis spełnia również funkcję edukacyjną, chociaż kary są dotkliwe. Za niedopełnienie wymogu spuszczania psa z uwięzi możemy zapłacić nawet do 5000 zł grzywny (art. 37 ust.1 Ustawy o ochronie zwierząt; art.24 &1 Kodeksu wykroczeń), zaś ciągłe i stałe przetrzymywanie psów na łańcuchu jest uznane za znęcanie się nad zwierzęciem, za które grozi nawet do 2 lat więzienia ( art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt).

Inspektorzy OTOZ Animals niejednokrotnie podczas interwencji mają do czynienia z drastycznymi skutkami przetrzymywania psiaków na krótkich łańcuchach. W okresie upałów zakładanie łańcucha bezpośrednio na szyję zwierzęcia powoduje głębokie rany, wskutek czego powstaje zakażenie. Często jedynym ratunkiem dla czworonoga jest chirurgiczne usunięcie wrośniętego łańcucha przez lekarza weterynarii.

- Pamiętajmy również o tym, że oprócz cierpienia fizycznego spowodowanego przetrzymywaniem na uwięzi, pies cierpi również psychicznie. Przetrzymywanie psa na uwięzi od szczenięcia niszczy jego psychikę, niejednokrotnie powodując agresję, która obraca się również przeciw właścicielowi lub jego rodzinie. Latem psy są również wykorzystywane do pilnowania upraw na polach, co jest niezgodne z Ustawą o ochronie zwierząt. Pies nie może być permanentnie przetrzymywany całą dobę na uwięzi. Zwierzęta pozostawione same sobie najczęściej za „schronienie” mają blaszaną beczkę, która nagrzana promieniami słońca działa jak piekarnik. Psiak będąc „narzędziem do szczekania”, uwięzionym na krótkim łańcuchu bez wody nie ma szans przeżyć dłużej niż jeden sezon. Pamiętajmy, że zgłaszając taką sytuację organizacji ochrony zwierząt, policji lub straży miejskiej lub gminnej możemy uratować psiakowi życie. - dodają Animalsi.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • +10

    PiS da_gość

    26.09.2014, 16:25

    ...

    A gdzie Pobłocki? Nie przypnie się łańcuchem w ramach wrzechlansu na portalach i w prasie tczewskiej?

    Odpowiedz
    IP: 79.190.xx7.xx9 
  • +13

    _gość

    26.09.2014, 18:03

    edukować i karać hołotę...

    ,, To tylko pies, tak mówisz, tylko pies... A ja ci powiem, że pies to czasem więcej jest niż człowiek. On nie ma duszy, mówisz... Popatrz jeszcze raz - Psia dusza większa jest od psa. My mamy dusze kieszonkowe - maleńka dusza, wielki człowiek. Psia dusza się nie mieści w psie I kiedy się uśmiechasz do niej ona się huśta na ogonie. A kiedy się pożegnać trzeba i psu czas iść do psiego nieba, to niedaleko pies wyrusza. Przecież przy tobie jest psie niebo, z tobą zostaje jego dusza." ~ Barbara Borzymowska.

    Odpowiedz
    IP: 213.238.xx5.xx0 
  • +7

    _gość

    27.09.2014, 09:26

    http://www.youtube.com/watch?v=AdqS5zoNp2I link

    Odpowiedz
    IP: 81.219.xx6.xx9 
  • +6

    _gość

    28.09.2014, 16:47

    Tak niektórzy mówią to tylko pies on nie czuje. A właśnie pieski są dobre kochane, to od człowieka zależy jak je wychowa i traktuje. Każdy pies potrzebuje opieki. Pieski sie przywiązują do nas ludzi. A ludzie niejednokrotnie okrutnie je traktują.

    Odpowiedz
    IP: 95.40.xx7.xx6 
  • +3

    _gość

    28.09.2014, 20:29

    nie ludzie a bestie, kanalie, dziadostwo, chamy, wsioki...

    Cytuj
    IP: 81.219.xx6.xx3 
  • +1

    _gość

    28.10.2014, 13:06

    OCIEPLAJMY BUDY SIANKIEM I SZMATKAMI, ZADBAJMY O SZCZEPIENIE, JEDZENIE, WODĘ, KOJEC...A JAK NIE STAĆ, KUPMY SOBIE PLUSZAKA...

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx3.xx1 
  • +1

    _gość

    11.11.2014, 20:47

    sprawdzajmy BUDY I SCHOWKI KOCIE PRZED ZIMĄ...

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx0.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA