Nowy nagrobek dla jednej z pierwszych ofiar II wojny światowej

Nowy nagrobek (fot. Dawny Tczew)
Nowy nagrobek dla jednej z pierwszych ofiar II wojny światowej

zobacz galerię zdjęć: 1
Zakończyła się renowacja nagrobka polskiego żołnierza, strzelca Michała Różanowskiego, pochowanego na Starym Cmentarzu w Tczewie. 16 sierpnia przypadła 84. rocznica mordu nad żołnierzem. Był jedną z pierwszych ofiar konfliktu z nazistowskimi Niemcami. Został zamordowany w pobliżu ówczesnej granicy - na obrzeżach Miłobądza.

W 2019 roku Dawny Tczew rozpoczął starania o stworzenie godnego miejsca pochówku dla polskiego żołnierza, który zginął dwa tygodnie przed wybuchem II Wojny Światowej. 16 sierpnia 1939 r., na granicy Polski i Wolnego Miasta Gdańska w Kolniku, wartę na wysuniętym posterunku pełnił 23-letni żołnierz Michał Różanowski z Gorzędzieja. Około godz. 3.20 doszło do wymiany ognia z gdańskimi pogranicznikami, w wyniku której polski żołnierz odniósł śmiertelną ranę. Jego ciało zostało przetransportowane do Gdańska, następnie 18 sierpnia wydane polskim władzom. Po przeprowadzeniu powtórnej sekcji zwłok okazało się, że zaszyto w nim różne odpadki medyczne. 19 sierpnia 1939, na "starym" Cmentarzu Katolickim w Tczewie, odbył się uroczysty pogrzeb Michała Różanowskiego, który stał się wielką, patriotyczną manifestacją. Niestety wybuch wojny nie pozwolił na stworzenie odpowiedniego nagrobka, a czasy powojenne nie sprzyjały tego typu inicjatywom.

- Przez dziesiątki lat grób żołnierza był oznakowany starą płytą i zwykłym, drewnianym krzyżem. 27 maja 2019, w dniu urodzin Michała Różanowskiego, rozpoczęliśmy oficjalna zbiórkę na renowacje jego nagrobka. Jej celem była wymiana drewnianego krzyża i wstawienie w jego miejsce kamiennego nagrobka, wzorowanego na przedwojennym grobie żołnierza Alfonsa Rzoski z cmentarza Nowego. Odsłonięcie nowego fragmentu nagrobka miało miejsce 16 sierpnia 2019 roku, w osiemdziesiątą rocznicę śmierci Michała Różanowskiego. Niestety ze względów finansowych nie mogliśmy przez kilka lat dokonać wymiany nieczytelnej płyty nagrobnej, która została umieszczona w czasach PRL. Z pomocą przyszedł nam dr. Wojciech Drzeżdżon, który w całości sfinansował wymianę płyty. Dzięki temu, po wielu latach, grób strzelca Michała Różanowskiego wygląda godnie. - mówi Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +19

    EkO_gość

    27.10.2023, 09:08

    brawo

    Wyrazy uznania dla pana Drzeżdżona.

    Odpowiedz
    IP: 82.160.xx7.xx5 
  • -2

    Wyborca_gość

    28.10.2023, 18:14

    Idą wybory

    Chyba uda wybory i pan były kandydat się uaktywnił. Ciekawe czy również przyszły kandydat?

    Cytuj
    IP: 185.241.xx8.xx1 
  • yuiyui_gość

    28.10.2023, 13:24

    Teraz problem wypadania i łysienia został całkowicie rozwiązany. Pierwsze rezultaty zobaczyłam już po kilku dniach i byłam mile zaskoczona efektem: moje włosy stały się gęste i mocne, a z biegiem czasu zauważyłam przyspieszenie wzrostu włosów i zwiększenie ich grubości. To naprawdę działa i przeczytałem o tym tutaj----- tnij.tcz.pl/?u=46698a

    Odpowiedz
    IP: 146.70.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA