Na straży skarbu Radziwiłłów

(fot. tcz.pl)
Na straży skarbu Radziwiłłów

zobacz galerię zdjęć: 3
W 2010 roku proboszcz gniewskiej parafii ksiądz Zbigniew Rutkowski wpadł na pomysł urozmaicenia przestrzeni wokół kościoła i plebanii. Chciał zwrócić też uwagę turystów na znajdującą się w pobliżu świątyni najpiękniejszą w Gniewie ulicę Sambora, na której zamieszkał tu Miś Maciuś oraz właśnie przy tej ulicy powstał i cały czas się rozwija Ogród Historii.

Pierwszym jego elementem był Miś, który zamieszkał na stałe przy ulicy Sambora pierwszego lipca 2010 roku. Jego legenda, również umieszczona na tablicy Ogrodu Historii, wiąże się z bitwą między szwedzkim królem Gustawem II Adolfem a Zygmuntem III Wazą z 1626 roku. Ustawiona jest także ściana z trzema krzywymi zwierciadłami, w której odbijają się przepiękne kamieniczki z XIX wieku. W Ogrodzie Historii znajduje się również słup z datą nadania praw miejskich miastu oraz kamienne drzwi z dwiema dziurkami od klucza. W jednej z nich można zobaczyć instrumenty orkiestry parafialnej, w drugiej natomiast zobaczymy władcę Jana III Sobieskiego wraz z Marysieńką. Niedaleko stoją dwa kamienie, na których umieszczone są informacje o gniewskiej synagodze oraz o kościele ewangelickim w Gniewie. Idąc dalej ścieżkami Ogrodu Historii, możemy zrobić sobie zdjęcie z dwumetrową zapałką, na której umieszczona jest data spłonięcia gniewskiego zamku. Na końcu naszego spaceru zobaczymy słupek z datą wjazdu gen. Józefa Hallera do miasta. Wjazd generała oznaczał koniec zaborów na tym terenie.

Najnowszym i najbardziej osobliwym „eksponatem” ogrodu jest strażnik skarbu Radziwiłłów. To postać karła wyłaniająca się spod ziemi, a nawiązująca do słynnej rodziny Radziwiłłow. Kobiety z tego rodu pełniły niegdyś funkcję starościn w Gniewie. W sierpniu, zamontowano też zasłonę obrazu błogosławionego Jana Pawła II. Należy dodać, iż jest to jedyny w Polsce zasłaniany obraz naszego Papieża Polaka.

Przybliżona lokalizacja na mapie


To jest mapa poglądowa, która w niektórych przypadkach może wskazywać błędną lokalizację obiektu. Pokaż "Gniew, ul. Sambora" na większej mapie - kliknij tutaj
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +3

    Doktor Granat_gość

    23.08.2013, 09:24

    ...

    Ekscytujące - "Pan Samochodzik i tajemnica skarbu Radziwiłłów"...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx4 
  • +1

    ania_gość

    23.08.2013, 09:44

    nie bardzo rozumiem- Miś Maciuś, jakiś karzeł spod ziemi, czerwony kapturek, Quo Vadis i Dziady i JP II ? co to wszystko ma wspólnego? pomieszanie z poplątaniem...

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.