Gmina Tczew. IV Gala Wolontariatu

(fot. gmina-tczew.pl)
Gmina Tczew. IV Gala Wolontariatu
W piątek, 9 grudnia 2022 roku w nowo wybudowanej świetlicy w Maleninie odbyła się IV Gminna Gala Wolontariatu.

Tegoroczna Gminna Gala Wolontariatu nie mogła odbyć się w innym miejscu. Gościliśmy w obiekcie, który oficjalnie został otwarty nie tak dawno, bo w ubiegłym miesiącu. To miejsce, to jeden z tych zrealizowanych projektów przez gminę, który jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności dlatego idealnie wpisało się w tematykę spotkania - podziękowaliśmy tym, którzy myślą o potrzebach innych.

Gminna Gala Wolontariatu to szczególny moment w roku, kiedy możemy się spotkać i podziękować osobom, które angażują się w działania na rzecz gminy i jej mieszkańców.

Plebiscyt Nagród Wolontariatu ukazuje różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy są obecni w różnych sferach życia społecznego.


Dziękujemy za obecność Panu Senatorowi Ryszardowi Świlskiemu, Panu Wicestaroście Tczewskiemu Andrzejowi Flisikowi, Radnym Rady Gminy Tczew, delegacjom gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wszystkim uczestnikom tegorocznej Gali.

Uroczystość rozpoczął Przemek Radziszewski - tym razem w roli konferansjera, który swoim występem wprowadził wszystkich uczestników gali w świąteczny klimat. Następnie głos zabrał gospodarz wydarzenia.

- Mijający rok dla nas wszystkich był bardzo trudny, z uwagi na rosyjską napaść na Ukrainę. Dla mnie był to rok walki o powrót do zdrowia. W tym miejscu chciałbym podziękować za wszystkie słowa wsparcia, jakie do mnie docierały przez cały ten czas. Dało mi to siłę do działania. Dziękuję za wszelką udzieloną pomoc i każde dobre słowo. Dziękuję Państwu za przybycie na dzisiejszą CZWARTĄ GMINNĄ GALĘ WOLONTARIATU, którą oficjalnie uważam za rozpoczętą - powiedział Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak.


W tym roku pierwszą nagrodę dla Wolontariusza Roku otrzymały dwie niezwykłe osoby, które w swoich działaniach charakteryzują się postawą ukazującą, iż własny czas to najbardziej wartościowa rzecz, jaką można ofiarować drugiemu człowiekowi. W tych kilku słowach można podsumować wieloletnie zaangażowanie w życie społeczne mieszkańców sołectwa Lubiszewo Tczewskie dwóch Panów - Adama i Sławomira Pustkowskich.

Od lat działają na rzecz swojego sołectwa, czy pobliskich placówek oświatowych - pomagają w organizacji licznych wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Zawsze chętnie i z zaangażowaniem wspierają lokalną społeczność, nie szukając przy tym poklasku.


Pierwsze wyróżnienie w kategorii Wolontariusz Roku otrzymała Pani Krystyna Nalik, drugie wyróżnienie w tej samej kategorii trafiło do Pani Sandry Furmaniuk.

Krystyna Nalik - na co dzień Sołtys, która angażuje się w działania na rzecz potrzebujących mieszkańców sołectwa Czarlin. W tym trudnym roku brała czynny udział w organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Laureatka wspierała rodziny zza wschodniej granicy, szukające u nas schronienia przed trwającą wojną. Pomaga nie szukając poklasku i rozgłosu, gdyż robi to z prawdziwej potrzeby serca. Wspiera starszych, biednych i rodziny, pozostające w trudnej sytuacji życiowej, wyciągając do nich swoją pomocną dłoń.

Pani Sandra wyróżnia się wysoką wrażliwością i empatią w stosunku do wszystkich napotkanych na jej drodze osób. Od kilku lat pełni rolę opiekuna Szkolnego Kółka Wolontariatu. Działa aktywnie na rzecz środowiska lokalnego, organizując nie tylko zbiórki żywności dla najbardziej potrzebujących osób, ale także przeprowadza analizę tych potrzeb i w oparciu o nią przygotowuje program działań. W okresie od marca do czerwca tego roku Pani Sandra prowadziła zajęcia dla obcokrajowców z Ukrainy w formie bezpłatnych warsztatów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Lekcje przygotowywane były z niezwykłą starannością, w oparciu o autorskie materiały, które zakładały praktyczną naukę języka. Laureatka nie odmawiała również pomocy w rozwiązywaniu trudnych dla obcokrajowców spraw urzędowych czy medycznych. Pani Sandra w dalszym ciągu realizuje zadania z zakresu pomocy wolontarystycznej i nie ustaje w swoich działaniach, co zasługuje na szczególne wyróżnienie.


Wyjątkowe podziękowania skierowane zostały do:

Pani Krystyny Kilanowskiej, Pani Agaty Chróścickiej-Kreft, Szkolnego Koła Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Tczewskiej, Pana Sławomira Stojałowskiego, Pana Szczepana Klinkusza, Pana Tomasza Kuliszewskiego, Pani Jadwigi Gajewskiej oraz Pana Radosława Mazurka.

Pani Krystyna Kilanowska - inicjatorka Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich AKTYWNI Dąbrówka Tczewska. Z roku na rok jej prężne działania na rzecz sołectwa zmieniają obraz wsi. Jest inicjatorką licznych wydarzeń - chociażby ostatniego wmurowania Wehikułu Czasu przy pięknie odnowionej Kapliczce, aktywnie szuka środków finansowych i dofinasowań wnioskując np. w ramach grantów Działaj Lokalnie.

Niebywale aktywna pani sołtys dla lokalnej społeczności, każdy potwierdzi że z jej zaangażowaniem Dąbrówka Tczewska rozkwita stając się wyjątkową perełką na mapie gminy Tczew.

Pani Agata Chróścicka-Kreft jest osobą, która poświęca się z pełnym zaangażowaniem we wszelkich inicjatywach - jest autorką wielu pomysłów koncentrujących się na integracji społecznej. Jako jedna z pierwszych osób zapewniła schronienie dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Matkom z dziećmi oraz osobom starszym zapewniła mieszkanie na terenie Śliwin i Miłobądza. Zorganizowała transport po chore dziecko na granicę Polsko-Ukraińską. W pomoc w zbiórce najważniejszych artykułów potrzebnych do życia zaangażowała wiele osób.

Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce na czele z opiekunkami Ewą Raduńską i Joanną Werą podjęło mnóstwo inicjatyw, m.in. akcję charytatywną "szkolna wyprawka", mającą na celu zbiórkę przyborów szkolnych dla potrzebujących uczniów ze szkoły, zbiórki na rzecz WOŚP, jak również dla uchodźców z Ukrainy oraz wiele innych inicjatyw niosących pomoc nie tylko ludziom, ale również nie zapominają o zwierzętach.

Pan Sławomir Stojałowski - od lat prężnie działa nie tylko jako sołtys Rokitek. Co roku organizuje zbiórkę na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom przebywającym w schronisku, z wielkim zaangażowaniem uczestniczy jako wolontariusz w "Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy".

Pan Szczepan Klinkusz - sumiennie wykonuje swoje obowiązki jako sołtys Swarożyna. Od lat dba o wizerunek sołectwa oraz strefę kulturalno - rozrywkową dla mieszkańców organizując wiele ciekawych imprez i zajęć. Aktywny członek swarożyńskiego klubu seniora; z całą pewnością dzięki jego urokowi osobistemu klub prężnie działa skupiając w swoim gronie wielu sympatycznych seniorów ze Swarożyna.

Pan Tomasz Kuliszewski jest osobą zaangażowaną w działania lokalnej społeczności Lubiszewa Tczewskiego i okolic wsi. Od wielu lat aktywnie pomaga w organizacji różnego rodzaju wydarzeń dla mieszkańców wsi. Pomaga osobom starszym i schorowanym w dotarciu do lekarza lub apteki. Bez wahania poświęca swój czas drugiemu człowiekowi.

Choć Pani Jadwigi Gajewskiej za swoją prospołeczną działalność została już doceniona na podczas ubiegłorocznej gminnej gali, nie poprzestała w udzielaniu pomocy. Osoba wyjątkowa - co powtarzane jest od początku tego plebiscytu - bowiem zawsze chętna do pomocy i szczerze otwarta na potrzeby drugiego człowieka - dziękujemy że jest.

Kolejne podziękowania trafiły do Pana Radosława Mazurka, który nieustannie poświęca swój czas oraz wykazuje się niezbędną wiedzą i doświadczeniem przy organizacji warsztatów na terenie jedynej w swoim rodzaju Gminnej Pasieki. Dzięki Panu miały szanse urzeczywistnić się jesienią br. długo wyczekiwane zajęcia z przyrodniczej edukacji dzieci i młodzieży. Gminna Pasieka stała się realną infrastrukturą, którą Gmina Tczew może się pochwalić w okolicy jako jedyną w swoim rodzaju. Dziękujemy.

Nagrodę za Inicjatywę Społeczną Roku otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Śliwinach. Zrealizowały one przedsięwzięcie remontu zabytkowej Kaplicy Matki Boskiej w miejscowości Śliwiny na wyjeździe w kierunku Waćmierka. Udzielają się aktywnie w każdej imprezie. KGW Śliwiny zorganizowały zbiórkę na pomoc w wyremontowaniu domu mieszkanki Śliwin. Należy podkreślić, iż Panie ze zdwojona siłą reaktywowały KGW Śliwiny, zwłaszcza po okresie pandemicznym, angażując się w organizacje wydarzeń sołeckich, jak również tych z większym rozmachem na szczeblu gminnym. Ten fakt cieszy tym bardziej, gdyż obecnie aktywność KGW jest zdecydowanie mniejsza niż lata temu, a każdy powrót do promowania lokalnych tradycji smakowych, rękodzielniczych, kulturalnych jest na wagę złota.

Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich "Aktywni Dąbrówka Tczewska". Natomiast specjalne podziękowania otrzymał Pan Piotr Hinc i Rada Sołecka Stanisławie.

Wyróżnienie w kategorii inicjatywa społeczna roku powędrowało do Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich "Aktywni Dąbrówka Tczewska", które na przestrzeni całego roku podjęło realizację wielu projektów mających na celu upiększanie ich wsi m.in. uporządkowana oraz odbudowana została przydrożna kapliczka, przy której umiejscowiono symboliczny "wehikuł czasu". Za wkład pracy w upiększanie wsi niejednokrotnie zostali nagrodzeni. W tym przypadku nazwa Stowarzyszenia broni się sama.

Specjalne podziękowania otrzymali:

Pan Piotr Hinc dzielny organizator imprez, turniejów sportowych, pikników rodzinnych oraz mikołajek. Jako sołtys udziela się na rzecz mieszkańców sołectwa Zajączkowo. Zawsze dobrze zorganizowany o czym świadczy dbałość o swoje sołectwo i jego mieszkańców. Odpowiednia osoba na właściwym miejscu, której należą się podziękowania za lata pracy na rzecz lokalnej społeczności.

Rada Sołecka Stanisławie: Bierze udział w edukacji i promocji pszczelarstwa wśród dzieci, młodzieży i okolicznych mieszkańców Gminy Tczew. Propaguje zdrową żywność oraz ginącą tradycję pszczelarstwa i co najważniejsze kształtuje porządne postawy proekologiczne. Inicjatywie przewodzi sołtys czyli wyróżniony już pan Radosław Mazurek. Dzięki pasji i zaangażowaniu mieszkańców Stanisławia, we współpracy z gminą, powstała piękna przyrodnicza infrastruktura, która posłuży do przeprowadzenia wielu ciekawych ekologicznych inicjatyw.

W kategorii Firma Przyjazna Społeczności Lokalnej laureatem zostało przedsiębiorstwo Baz-Bud - przyjazne społeczności lokalnej sołectwa Dąbrówka Tczewska. Wspiera oraz pomaga w organizacji imprez integracyjnych dzieci i mieszkańców głównie poprzez darmowy transport oraz dostarczanie niezbędnego sprzętu. Pan Dominik Baza pomógł w realizacji projektów "Piękna Wieś" oraz "Wehikuł czasu", również finansowo.

Wyróżnienia w tej kategorii powędrowały do Hotelu Villla Leśne Ustronie oraz firmy Smoliński Industrial Services Andrzej Smoliński.

Hotel Villa Leśne Ustronie: Od wielu lat nieustannie udziela wsparcia i pomocy przy różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych sołectwa Lubiszewo Tczewskie. Organizuje przy tym dużo atrakcji dla najmłodszych. Firma udzieliła schronienia dla rodzin z Ukrainy oraz pomimo sytuacji, jaka panuje zapewniła im godne warunki życia.

Kolejną firmą, której podziękowaliśmy jest Smoliński Industrial Services Andrzej Smoliński, który angażuje się w pracę na rzecz mieszkańców sołectwa Malenin poprzez pomoc w organizacji imprez, zasponsorował wydanie książki o szkole w Maleninie, wykonał bramkę w przejściu pomiędzy świetlicą wiejską a placem zabaw. Wspomaga również lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrówce i Miłobądzu. Jest życzliwy i pomocny dla każdego mieszkańca. Organizuje dowóz dzieci i młodzieży na treningi piłkarskie.

Kapituła przy wyborze laureatów kierowała się przede wszystkim zaangażowaniem wolontariuszy, innowacyjnością ich działań oraz oczywiście - skutecznością i partnerstwem. Na terenie gminy Tczew jest naprawdę wiele osób, którym bez wątpienia należało się to wyróżnienie.

Nie zabrakło również podziękowań dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Korzystając z idealnej okazji Wójt Krzysztof Augustyniak podziękował wszystkim przedstawicielom strażaków z gminnych jednostek, którzy aktywnie włączyli się w akcję pomocy Ukrainie składając na ręce przedstawicieli podziękowania. W obliczu tak wielkiej tragedii, która dotknęła naszych sąsiadów potrafiliśmy zjednoczyć się w działaniu i wspólnie okazać wielkie serce.

Podziękowanie za cenną pracę na rzecz drugiego człowieka - taka idea przyświeca corocznej Gali Wolontariatu.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała zastępca Wójta Gminy Tczew Katarzyna Beringer-Kusio.

- Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym. Ostatnie trzy lata to trudny czas dla naszej społeczności nie tylko w Gminie Tczew, ale i w całej Polsce. Możemy być dumni, bo wolontariuszami jesteśmy wszyscy. W obliczu pandemii, której musieliśmy sprostać oraz wojny na Ukrainie, w czasie której udzielaliśmy i udzielamy nadal pomocy uchodźcom, każdy z nas zasługuje na słowa najwyższego uznania. Wolontariat zmienia świat. Wrażliwość na potrzeby innych, otwarte serca, chęć działania, dzielenia się swoimi talentami, a przede wszystkim wolnym czasem, to wyjątkowe cechy wolontariuszy. To właśnie dzięki takim postawom, Wolontariusze promują ideę pracy na rzecz innych osób, dzielenia się tym co dobre i zmieniają świat na lepsze. Jeszcze raz z całego serca dziękuję Państwu i życzę wszystkiego dobrego na nachodzące Święta Bożego Narodzenia. Życzę byśmy zawsze mogli na siebie liczyć, umieli się wspierać w potrzebie, a okazane dobro niech powraca ze zdwojoną siłą.

Serdeczne podziękowania kierujemy do KGW Malenin, które przygotowało poczęstunek oraz do DPS Damaszka, którego podopieczni wykonali część nagród wręczonych laureatom.

Więcej zdjęć tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • +1

    matka i babka_gość

    20.12.2022, 13:45

    Panicze...

    Panicze się bawia a samotne matki z dzieckiem na ręku musi chodzić po urzędasach co to by na chleb dali! Godne zycie dla wszystkich a nie wybrańców! Rząd daje mase pieniędzy co znikają w dziwny sposób!

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx6.xx4 
  • -3

    Trederowa_gość

    20.12.2022, 16:45

    Popieramy Wojta całym sercem

    Cytuj
    IP: 178.37.xx9.xx3 
  • +2

    OBSERWATOR_gość_gość_gość_gość_gość

    20.12.2022, 20:06

    Gala - Wolontariat

    Szacunek dla nagrodzonych ale obserwując życie Gminy Tczew nasuwa się refleksja : pan wójt nagradza i to nie pierwszy raz nie do końca osoby najbardziej na to zasługujące ( patrz Czarlin ) są w gminie osoby z historią paru letnią , udzielające się ale nie pasujące wójtowi. Uważam że tego typu nagrody i inne podobne powinno przydzielać grono nie zależne od pana wójta , ponieważ w ten sposób kupuje on sobie przychylność ( głosy ) za nasze pieniądze. Jestem PEWIEN ŻE W TYM ROKU ( PRZEDWYBORCZY ) BĘDZIE PAN WÓJT WYJĄTKOWO SZCZODRY( oczywiście nie za swoje pieniądze ). Podobnie jest w mieście , nikt nie jest głupcem i wie że żadnej nagrody Pobłocki nie przyzna temu panu Łukaszowi ( Dawny Tczew) który tyle pomagał Ukrainie, ale nagroda należy się za to osobie która ( większość roku spędziła na chorobowym - współczuję ) i wykonuje pracę w ramach swoich obowiązków- dyr. Muzeum Wisły. Tak to wygląda , ale oni (włodarze ) mają to w.......... nasze opinie, tylko przechodząc obok nas , nie wiedzą też co naprawdę o nich myślimy, oczywiście ładnie się do nich uśmiechając.

    Odpowiedz
    IP: 79.188.xx3.xx5 
  • g_gość_gość

    22.12.2022, 10:39

    kampania

    Tak się robi kampanię za publiczne środki. Pół miliona w budzecie na promocje. 4-5 razy więcej jak 4 lata temu. Powodzenia Rado.

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx3.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.