Nowa kwatera za 7,5 mln zł - starą "górę śmieci" obsadzą zielenią

W tym tygodniu podpisano niezbędne umowy związane z budową kwatery (fot. tcz.pl)
Tczew - Nowa kwatera za 7,5 mln zł - starą "górę śmieci" obsadzą zielenią
Za ponad 7,5 mln złotych do końca lutego 2011 roku powstanie nowa kwatera śmieciowa. To tylko jeden z elementów dużego projektu - budowy zakładu gospodarki odpadami. W miejscu starej, niespełniającej zachodnich norm, powstanie zielone wzgórze. Władze Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych przekonują, że opłaca się inwestować w gospodarkę odpadami, bo to naprawdę dobry interes.

Nowa kwatera na 500 tys. ton śmieci powstanie obok już istniejącej na tczewskich Rokitkach. W przyszłości obok ma powstać zakład przetwórczy. Przed oddaniem kwatery do użytku trzeba uszczelnić podłoże, zbudować sieć odwadniającą i system urządzeń magazynujących odcieki, by wody deszczowe nie trafiały do podłoża. Co stanie się z terenem, na którym dotąd ZUOS składuje śmieci?

- Zostanie uporządkowany, ucywilizowany, zadrzewiony i po paru latach powstanie zielone wzgórze i właściwie nie będzie śladu, że ktoś kiedyś składował tu śmieci - wyjaśnia Dariusz Wiśniewski z ZUOS-u.

Rozpoczęcie budowy kwatery w jakimś stopniu stanowi rozpoczęcie realizacji dużego zadania. Jeżeli duży wniosek zostanie przyjęty przez Unię, to koszty wydatkowane na budowę tej kwatery staną się kosztami kwalifikowanym. Dodajmy, że jakiś czas temu Tczew oprotestował decyzję kwalifikującą nasz wniosek do pomocy publicznej, oznaczającej dużo niższy poziom dofinansowania. Projekt śmieciowy byłby największym zadaniem w historii samorządu, opiewającym na 160 mln zł.
Inwestycja, która ruszy lada dzień, jest tylko jednym z elementów budowy dużego zakładu gospodarki odpadami. Spółka ubiega się o unijne dofinansowanie dla tego bardzo dużego projektu, który przeszedł już wszystkie procedury krajowe i ma teraz trafić do Komisji Europejskiej. Podobne inwestycje się opłacają, bowiem - jak przekonują przedstawiciele ZUOS - śmieci to dobry interes:

- Spółka cały czas generuje spory dochód - na ten rok przewidujemy 2 mln zł czystego zysku. W przyszłym roku będzie tego jeszcze więcej - podkreśla Marian Cegielski, prezes ZUOS-u - Walczymy teraz o maksymalne dofinansowanie naszego dużego projektu z Funduszu Spójności. Musimy się jeszcze trochę poboksować z Jaspers.

Budowa kwatery ma kosztować 7,5 mln zł - 6,3 mln zł będzie pochodzić ze środków Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych (3,3 mln zł z kredytu), resztę pokryje Urząd Miasta:

- Ze śmieciami coś trzeba robić, nie da się ich tak po prostu wyrzucić. Obecnie występują duże obostrzenia związane z ochroną środowiska i protestami mieszkańców. Dlatego posiadanie własnej kwatery to skarb. W tej chwili, to co posiadamy, odbiega standardem od tego, co jest obowiązujące w Unii Europejskiej. Po to, by zabezpieczyć miasto na lata przyszłe, musimy wybudować nową kwaterę. Jest miejsce obok starej, mamy na to środki, mamy wykonawców i za 15 miesięcy będziemy mieli nową kwaterę. - cieszy się zastępca prezydenta miasta, Mirosław Pobłocki.

Prace związane z budową kwatery mają ruszyć lada dzień i prawdopodobnie zakończą się w lutym 2011 roku.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • Ooo tam w tle_gość

  03.12.2009, 06:51

  "Zielone wzgórze" brzmi jak nowe osiedle z "apartamentami".

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx7.xx1 
 • robak_gość

  03.12.2009, 08:14

  dlaczego miasto ma dopłacać o tej inwestycji? skoro firma zajmująca się tym tematem osiąga zuski, to niech za własne środki to wybuduje; przecież my za wywóz smieci płacimy a sprawa druga - do tczewa zwożone są śmieci nie tylko z tczewa; czy tamte gminy dorzucają się do tej inwestycji?

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx5 
 • xxl_gość

  03.12.2009, 08:59

  200 pln

  tyle trzeba zapłacić za tonę śmieci a dziennie wjeżdża tam kilkadziesiąt śmieciarek z odpadami łatwo to policzyć

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx8.xx0 
 • czesiu_gość

  03.12.2009, 10:24

  no teraz już sie wszystko zgadza

  tereny wojskowe zostaną , rozsprzedane za grubą kase, albo w innych przypadkach troche taniej jak kolega będzie chciał kupić, najwiekszy problem czyli śmierdzące wysypisko zostanie usunięty i można będzie robić co sie podoba,tamtejszy lasek chyba czeka marny los. Tak u nas robi sie kasę

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx4 
 • pierre.dzoncy

  03.12.2009, 13:17

  Zawsze źle

  Nic nie robią - źle, coś robią - jeszcze gorzej. Rozbudują wysypisko - źle, nie rozbudują - jeszcze gorzej. Zostawią lasek - po co, można by powiększyć wysypisko - wytną lasek - co za marny jego los, jak mogą to zrobić. Tereny wojskowe będą leżały odłogiem - skandal, marnuje się tyle ziemi w dobrym miejscu, sprzedadzą i zabudują - skandal, ktoś bierze grube pieniądze i tak się u nas robi kasę... Starą górę śmieci obsadzić zielenią, posadzić drzewa w miejsce wyciętych pod nowa hałdę i niech to jakoś w równowadze będzie.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  czesiu_gość

  03.12.2009, 21:12

  mylne wrazenie

  nie jestem malkontentem który tylko narzeka, wiele moich postów chwaliło rozmaite wydarzenia opisane w tym serwisie. Tym razem wypowiedziałem się negatywnie, bo widac jak na dłoni że ktoś chce na tym zarobić i likwidacja jednostki być może to grubszy przekręt bo najbliższa jest daleko stąd i jakoś brakuje przyzwoitych argumentów na jej likwidację. A śmierdzące wysypisko też nie bardzo mi się podoba. Chyba ze argumentem jest fakt że jakiś pan ździchu i jego firma przejmą robote wykonywaną przez jednostkę i to będzie kosztowało podatnika zapewne wiecej, ktoś zyska na wyprzedaży świetnego terenu i wszyscy znajomi będa zadowoleni a naiwni ludzie z tczewa beda myśleć ze to wszystko miało miejsce bo ktoś o nich pomyślał i tak dla nich lepiej, ja w to nie wierze w tym przypadku. Nawet przetarg n a kanalize na górkach to był wałek bo wygrała beznadziejna firma i na dodatek wcale nie za najprzystępniejszą stawkę. To chyba wbrew logice nie sądzisz ?

  Cytuj
  IP: 83.25.xx9.xx8 
 • mropenvitamine nielog_gość

  03.12.2009, 12:44

  Takie "pośmieciowe" wzgorze idealnie nadaje sie do zagospodarowania jako punkt rekreacyjny, obsadzony drzewami, wyznaczone sciezki, miejsce na ognisko, grila, u dolu parking na kilkanascie samochodow, smietniki no i oczywiscie tor saneczkowy(w koncu ladne to wgorze), moze nawet mini amfiteatr. Przy odrobinie samozaparcia i finansowaniu przez UM projekt moglby sie ziscic.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • +4

  hehehe

  03.12.2009, 12:51

  :)

  Czesiu , to już było od dawno zaplanowane , mimo wszystko 5 za spostrzegawczość :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • lolo_gość

  14.12.2009, 10:15

  pozytywnie nastawiony do życia

  dziwne pytanie zadajecie. np czemu ma miasto dofinansowac. przeciez smietnisko i zakład jest miasta wiec o co chodzi. smietnisko zarabia na miasto wiec miasto pomaga w inwestycji. ludzie czy to takie trudne. byscie mogli marudzic gdyby chodziło o smierdzace szadułki a tu u nas nie jest tak źle .

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx7 
 • rokitka_gość

  14.12.2010, 16:39

  wzgórze

  Zadrzewienie to nie jest rozwiązanie problemu śmieci usypuje się góry z odpadów i owszem ale muszą być przerobione ,dopiero można usypywać wzgórza i je zadrzewiać jest to proces długofalowy .Tczew musi najpierw przerobić stare śmieci a nie budować nowe wysypisko co może potem kolejne i kolejne .Brak kreatywnego myślenia u włodarzy miasta

  Odpowiedz
  IP: 95.40.xx1.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.