Kolejny pożar sadzy w kominie. Straż przypomina o przeglądach

(fot. OSP Jeleń)
Tczew - Kolejny pożar sadzy w kominie. Straż przypomina o przeglądach
Kolejny pożar sadzy w kominie gasili strażacy. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Pożar wybuchł we wtorek, tuż przed 23.00.

- W budynku jednorodzinnym w Jeleniu gasiliśmy pożar sadzy w kominie. Do zdarzenia zadysponowano 4 za stepy straży pożarnej - mówi st. kpt. Mariusz Stawicki, rzecznik Komendy Powiatowej, Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

W ostatnich dniach straż pożarna interweniowała wiele w związku z zatruciem tlenkiem węgla i pożarami spowodowanymi niedrożnym przewodem kominowym lub wentylacyjnym.


Dlatego przypominamy, że:

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym(np. węglem, drewnem),
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 290) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Za brak obowiązkowego przeglądu instalacji powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Jednak najcięższą karą jest pożar na skutek zapalenia się sadzy czy zatrucie czadem.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • ja_gość

  13.02.2019, 07:55

  Straż jeszcze jeździ Żukiem! Tak odpowiedzialna służba na tak gównianym sprzęcie. Masakra.

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx5.xx7 
 • E_gość

  13.02.2019, 09:47

  dane porównujące ilość wozów bojowych na świecie. Okazało się, że Polska jest na... 4. miejscu, za takimi małymi i nic nie znaczącymi krajami jak Francja, Rosja czy Wielka Brytania. Poszukałem źródła tych danych i oto, czego można się dowiedzieć o naszej straży pożarnej z raportu International Association of Fire and Rescue Services (Międzynarodowe Stowarzyszenie Służb Pożarniczych i Ratunkowych). Jeśli chodzi o liczbę wozów bojowych to z danych jakich udało się tej organizacji pozyskać, okazuje się, że Polska plasuje się tuż za podium Uwag podsje zrodlo za tvn24

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +3

  Sdxs_gość_gość

  13.02.2019, 09:46

  To osp. Nasza Straz jest jedną z lepiej wyposażonych na świecie i w pierwszej trójce w UE.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • -2

  On..._gość

  13.02.2019, 14:46

  dodatkowo...

  "Za brak obowiązkowego przeglądu instalacji powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł."... powinno się obciążyć kosztami całej akcji gaśniczej. To nie odbywa się w ramach prac społecznych, ale zawiera konkretny i łatwo obliczalny koszt....

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx4 
 • Emeryt._gość

  14.02.2019, 06:54

  ŻUK

  Niestety rzeczywistość jest taka że nie każdą gminę stać na wozy swoich OSP . To smutne a prawdziwe.

  Odpowiedz
  IP: 91.21.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.