Co odkryją tym razem? Trwają wykopaliska przy XIV-wiecznej świątyni

Gniewska świątynia kryje jeszcze wiele tajemnic
Tczew - Co odkryją tym razem? Trwają wykopaliska przy XIV-wiecznej świątyni
Z początkiem sierpnia ruszył kolejny etap prac archeologicznych w kościele św. Mikołaja w Gniewie. Tym razem badacze zajmują się nawą boczną kościoła po stronie św. Mikołaja, dawnym cmentarzem, fundamentami świątyni, odkrytą w zeszłym roku kryptą potomków Radziwiłłów i placem przy salce katechetycznej.

Studenci z Torunia pod okiem dr Małgorzaty Grupy będą pracować w Gniewie do 28 sierpnia. W tym czasie zajmą się między innymi dalszymi badaniami odkrytej w maju zeszłego roku krypcie. Wtedy to udało się znaleźć w jednym niedużym pomieszczeniu ukrytym pod posadzką kaplicy św. Anny ponad 70 szkieletów, w tym co najmniej jeden starszy niż sama świątynia. Badacze, którzy przyjadą teraz do Gniewa przywiozą ze sobą wyniki tamtych badań.

- Będą też codziennie o godzinie 12.30 oprowadzać po terenie prac archeologicznych i opowiadać o tym co do tej pory udało się odkryć. Zbiórka chętnych będzie zawsze w kościele przed głównym ołtarzem. Wstęp wolny. - tłumaczy ks. Zbigniew Rutkowski, proboszcz gniewskiej parafii.

Kościół, w którym dokonano znaleziska pochodzi z XIV wieku. Znajduje się w nim między innymi kaplica grobowa rodzin Cemmów i Radziwiłłów.

Badaniami w kościele św. Mikołaja w Gniewie kieruje dr Małgorzata Grupa, z Zakładu Średniowiecza i Nowożytności Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Dr Grupa uczestniczyła w licznych pracach archeologicznych podwodnych i naziemnych w Polsce i Europie. Zajmowała się konserwacją zabytków wydobytych z dołów śmierci oficerów polskich zamordowanych przez NKWD m. in. w Charkowie, Katyniu, zabytków z obozów zagłady Żydów w Bełżcu i Sobiborze, szat wydobytych z krypt kościołów w Lubiniu, Gdańsku, Toruniu, Lublinie. Za konserwację szat z Lublina razem z dr Anną Drążkowską otrzymała prestiżową nagrodę Unii Europejskiej - EUROPA NOSTRA 2002.

Zwiedzanie podziemi

Codziennie o godzinie 12:30 można zwiedzić z przewodnikiem podziemia i teren wykopalisk. W niedzielę zwiedzanie jest po Mszy Świętej o godzinie 12:30 (czyli ok. godziny 13:15). Zbiórka chętnych przy głównym ołtarzu.

Wstęp wolny
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia