Pracowałeś przed 1999 rokiem? Od tego zależy Twoja emerytura

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Pracowałeś przed 1999 rokiem? Od tego zależy Twoja emerytura
Kapitał początkowy to historia ubezpieczeniowa sprzed roku 1999. Jest on bardzo ważny, gdyż dla wielu osób stanowi istotną część przyszłej emerytury.

Kapitał początkowy to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Służy on oszacowaniu, jaka kwota składek powinna być przypisana do indywidualnego konta ubezpieczonego na koniec 1998 r., gdyby wówczas takie konta istniały. Wcześniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie prowadził takich kont i dlatego urodzonym po 31 grudnia 1948 r., oblicza ich wkład emerytalny na podstawie stażu pracy i zarobków sprzed 1999 r.

Bez względu na to, kiedy ubezpieczony złoży wniosek o jego ustalenie, ZUS zawsze wylicza kapitał początkowy na 1 stycznia 1999 r. Jeżeli ubezpieczony wystąpi o emeryturę, nie musi dodatkowo składać wniosku w sprawie kapitału początkowego. ZUS obliczy kapitał z urzędu. Nie należy jednak z tym zwlekać aż do tego momentu. Wiele zakładów pracy może już nie istnieć co powoduje trudności ze skompletowaniem niezbędnych dokumentów, zwłaszcza tych które potwierdzają zarobki. Warto sprawdzić, czy ustalony wcześniej kapitał początkowy uwzględnia wszystkie zmiany przepisów od 1999 r. Jeśli nie, to należy wystąpić o jego ponowne obliczenie. Oczywiście przy ustalaniu wysokości emerytury ZUS z urzędu sprawdzi już obliczonego kapitału początkowego, jednak jego przeliczenie wcześniej usprawni i przyspieszy obsługę przyszłego wniosku o emeryturę.

- Kapitał początkowy ZUS oblicza na podstawie wniosku na formularzu EKP albo wniosku o ustalenie emerytury EMP. Do wniosku trzeba dołączyć informację o okresach składkowych i nieskładkowych (ERP-6), dokumenty które potwierdzą okresy m.in.: pracy, prowadzenia działalności, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego czy nauki w szkole wyższej, które przypadają przed 1 stycznia 1999 r. Należy także przygotować dokumenty, które potwierdzą wynagrodzenie osiągane przed tą datą, czyli zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wydane przez pracodawcę, który opłacał składki na ubezpieczenie społeczne lub następcę tego pracodawcy (druk Rp-7) albo legitymację ubezpieczeniową z wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Osoby, którym ZUS już wyliczył kapitał początkowy, przy wniosku o emeryturę nie muszą ponownie składać tych dokumentów. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Ustaloną na 1 stycznia 1999 r. kwotę kapitału początkowego ZUS co roku waloryzuje.

O tym, czy mamy już wyliczony kapitał początkowy możemy się dowiedzieć na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub w placówce ZUS.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -2

  samo zycie_gość

  02.02.2024, 07:09

  mam nadzieje , ze takze dostane polska rente..jako artysta,wow watpie

  Odpowiedz
  IP: 95.223.xx1.xx3 
 • +2

  ;_gość

  02.02.2024, 08:37

  To, czy dostaniesz rentę zależy od Twojego stanu zdrowia i wyniku komisji lekarskiej przyznającej rentę.

  Cytuj
  IP: 81.210.xx6.xx8 
 • -1

  ytuytu_gość

  03.02.2024, 20:20

  Ludzie, słyszeliście o analogu Viagry, który jest 3 razy skuteczniejszy i całkowicie bezpieczny w każdym wieku, a także leczy choroby męskie. Osobiście wypróbowałem i teraz polecam każdemu, mega fajna rzecz, przeczytajcie sami co potrafi---=---> tnij.tcz.pl/?u=741fa2

  Odpowiedz
  IP: 169.150.xx6.xx1 
 • kEMlzpAX_gość

  05.02.2024, 02:38

  1

  1

  Odpowiedz
  IP: 83.97.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.