Podwójne zabójstwo w Opaleniu. Przed sądem odpowie m. in. syn zamordowanego

Gdańska Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym zabójstwa we wrześniu 2012 roku 44-letniej kobiety oraz 66-letniego mężczyzny. Postępowanie prowadzone było wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z tzw. "Archiwum X". Aktem oskarżenia łącznie objęto 5 osób, w tym dwie, którym zarzucono dokonanie zabójstwa.

O zbrodni informowaliśmy tutaj - Tragedia w Opaleniu. Policja szuka sprawcy podwójnego zabójstwa . Sprawa podwójnego zabójstwa przez wiele lat była niewyjaśniona.Zwłoki 44-letniej kobiety oraz 66-letniego mężczyzny 24 września 2012 roku w miejscu ich zamieszkania w Opaleniu ujawnił syn kobiety. Był z nią umówiony na spotkanie, na którym się nie pojawiła. Z obojgiem nie było również kontaktu telefonicznego. Zaniepokojony przyjechał do miejsca ich zamieszkania.


- Ustalono, że kobieta ostatni raz była widziana 20 września 2012 roku, a mężczyzna 22 września 2012 roku. Do zabójstwa obojga doszło pomiędzy 22 a 24 września 2012 roku. W toku oględzin ciał ujawniono rany cięte w obrębie szyi. Bezpośrednią przyczyną śmierci obojga było wykrwawienie w następstwie uszkodzonych żył szyjnych. Pomimo wykonania szeregu czynności procesowych nie ustalono sprawcy zabójstwa. Śledztwo zostało umorzone w sierpniu 2013 roku. - informuje Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Gdański i funkcjonariuszy Policji z Archiwum X

Śledztwo w sprawie podwójnego zabójstwa zostało podjęte w kwietniu 2022 roku. Decyzja o podjęciu poprzedzona była czynnościami operacyjnymi i uzupełnionym materiałem procesowym, w tym przesłuchaniami świadków. Wspólne działania prokuratorów oraz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z tzw. "Archiwum X" doprowadziły do ustalenia i zatrzymania 26 kwietnia 2022 roku trzech osób - mężczyzn w wieku 42, 51 i 52 lat, w tym syna zamordowanego mężczyzny.

Zarzuty

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie dwóm, w tym synowi zamordowanego mężczyzny, prokurator zarzucił popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstw zabójstwa dwóch osób, zakwalifikowanych z art. 148 § 1 k.k.

Trzeciemu zatrzymanemu prokurator zarzucił popełnienie przestępstwa ułatwienia sprawcom dokonania obu zabójstw w zamian za umówioną kwotę, zakwalifikowanego z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k.

- Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Za zarzucone przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. W toku kontynuowanego śledztwa ustalono, że mężczyzna, któremu zarzucono ułatwienie dokonania obu zabójstw, wspólnie z dwoma innymi mężczyznami dopuścił się w 2020 roku przestępstwa oszustwa na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego w związku ze zgłoszeniem szkody komunikacyjnej powstałej w wyniku upozorowanej kolizji. Wszyscy trzej usłyszeli zarzut popełnienia wspólnie i w porozumieniu przestępstwa zakwalifikowanego z art. 298 § 1 k.k. w zb z art. 286 § 1 k.k. wz. z art. 11 § 2 k.k., zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 8. - dodaje rzeczniczka prokuratury.

Motyw zabójstwa

W toku śledztwa ustalono, że syn zamordowanego był z nim skonfliktowany, a tłem konfliktu były kwestie majątkowe.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -10

  POwazny Byznesmen _gość

  04.01.2024, 12:12

  Tak się żyło za Tuska.

  To były dobre czasy. Można było kręcić niezłe lody. Teraz też tak będzie.

  Odpowiedz
  IP: 185.206.xx4.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.