Tczew 1627. Wielkie widowisko historyczne nad Wisłą

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Tczew 1627. Wielkie widowisko historyczne nad Wisłą
Fabryka Sztuk i Stowarzyszenie Kompania Kaperska z Gdańska przygotowują żywą lekcję historii. Już niebawem, 22 września, na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II, zobaczymy, jak polski hetman pokonał króla szwedzkiego.

Wehikuł czasu przeniesie nas do siedemnastego wieku, gdy toczyła się wojna polsko-szwedzka o ujście Wisły. Lubiszewo stało się sceną zaciętych walk, które trwały dwa dni i były kulminacyjnym momentem kampanii z 1627 roku. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie XVII wieku: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Mimo że siły polskie były niemal dwukrotnie mniejsze, wojsko dowodzone przez polskiego hetmana odparło Szwedów, a ich władca został ranny. Po bitwie pod Tczewem ustały działania wojenne.

O bitwie przypomną nam rekonstruktorzy, którzy w przedostatni wrześniowy weekend przyjadą do Tczewa.


- Tczew odwiedzi blisko stu rekonstruktorów z całej Polski, którzy wcielą się w wojska polskie i szwedzkie. Od piątku wieczorem do niedzieli rano zamieszkają na nadwiślańskim bulwarze, gdzie pokażą życie w siedemnastowiecznym obozie wojskowym. Kobiety będą gotowały na paleniskach strawę dla wojska, zajmowały się dziećmi, cerowały i haftowały, a mężczyźni okażą się niezłomni w ćwiczeniu musztry. Nie zabraknie także śpiewów i tańca - mówi Marcin Bałut, Prezes Stowarzyszenia Kompania Kaperska.


Odwiedzający bulwar będą mogli zobaczyć obozowisko i wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez rekonstruktorów. Warsztaty dawnego rzemiosła, strzelanie z łuku, konkursy z nagrodami z pewnością zainteresują niejednego pasjonata historii. Jednak najważniejszym punktem całego widowiska będzie inscenizacja bitwy, w sobotę około godz. 15.30. Organizatorzy proszą mieszkańców okolicznych bloków i kamienic o wyrozumiałość, z góry przepraszając za hałas. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Program

21.09 piątek

godz. 20.00, Bulwar Nadwiślański
przejście z pochodniami. Trasa: Bulwar - ul. Nad Wisłą - ul. Kołłątaja - Fabryka Sztuk

godz. 20.30, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4
fire show

22.09 sobota
godz. 12.00-18.00, Bulwar Nadwiślański
życie obozowe,
konkurencje strzeleckie,
kramy rzemieślników.

godz. 12.00-13.00, Bulwar Nadwiślański
pokaz artyleryjski,
atrakcje dla dzieci i dorosłych: gra terenowa, nauka szermierki, warsztat powroźnika, opowieści o broni czarnoprochowej, wykonywanie lalek motanek, konkursy sprawnościowe

godz. 13.30-14.30, Bulwar Nadwiślański
musztra wojskowa

godz. 15.30-17.00, Bulwar Nadwiślański
inscenizacja bitwy polsko-szwedzkiej

godz. 19.30, Bulwar Nadwiślański
przejście z pochodniami. Trasa: Bulwar - ul. Nad Wisłą - ul. Kołłątaja - Fabryka Sztuk

godz. 20.00, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4
fire show,
zwiedzanie Centrum Konserwacji Wraków Statków i Fabryki Sztuk

23.09 niedziela
godz. 11.00-13.00, Bulwar Nadwiślański
Turniej Szabli z udziałem rekonstruktorów,
zawody muszkieterskie

Program może ulec zmianie.
http://kompania-kaperska.pl/
http://fabrykasztuk.tczew.pl/

Wstęp bezpłatny!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • liza123_gość_gość

  13.09.2018, 17:46

  coś innego

  coś fajnego....

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.