Gniew też monitoruje stan powietrza

(fot. gniew.pl)
Gniew też monitoruje stan powietrza
Na obszarze miasta Gniew rozpoczęła funkcjonowanie sieć detektorów pomiarowych smogu. Detektory zostały rozmieszczone w trzech częściach miasta: na rynku Starego Miasta oraz na dwóch budynkach szkolnych, SP nr 1 przy ul. Gdańskiej i SP nr 2 przy ul. 27 Stycznia. Wszystko po to, aby każdy mógł na bieżąco monitorować ilość pyłu zawieszonego w powietrzu i czuć się bezpiecznie podczas zimowych spacerów.

Detektory te pokazują stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu dwóch frakcji 2,5 i 10 mikrogramów na 1 metr sześcienny powietrza. Pyły zawieszone to powszechnie stosowany wskaźnik smogu - zanieczyszczeń powstających w paleniskach domowych opalanych paliwami stałymi. Ich szkodliwe dla zdrowia działanie polega na tym, że płuca człowieka nie są w stanie zatrzymać tych drobnych części przed wnikaniem do krwioobiegu. Ponieważ pył składa się często z substancji szkodliwych dla zdrowia, wdychanie powietrza zanieczyszczonego może prowadzić do wielu groźnych chorób.

Wyniki obserwacji zanieczyszczenia powietrza można odczytywać bezpośrednio na wyświetlaczach umieszczonych na detektorach, na elektronicznych tablicach umieszczonych w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew oraz w witrynie Pracowni Orange na Placu Grunwaldzkim, na stronie internetowej sozp.pl/gniew, a niebawem również na naszej stronie. Niedługo będzie można również pobrać aplikację mobilną SOZP (System Obserwacji Zanieczyszczenia Powietrza) w sklepie Google Play dla telefonów z systemem Android. Wyniki umieszczone na stronach pokazują aktualne stężenia pyłów oraz temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne.

W ręce mieszkańców przekazane zostały narzędzia do samodzielnej analizy wyników prezentowanych na wykresach. Występowanie zjawisk smogowych zawsze związane jest ze zjawiskami pogodowymi. Na przykładzie ostatnich kilku dni można zaobserwować, że mroźne, bezwietrzne dni i noce sprzyjają występowaniu zastoisk powierza w ulicach miasta, szczególnie w obrębie najstarszej jego części. Wierzymy, że samodzielne obserwacje pokażą nam, że w pewnych stanach pogody warto zwrócić szczególną uwagę na to jakiej jakości paliwa używamy w naszych piecach. Właśnie wtedy powinniśmy być czujni, ponieważ szczególnie pogoda niesprzyjająca przewietrzaniu miasta sprzyja koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu, co wpływa na nasze zdrowie.


Wstępne wyniki pokazują, że miasto nie jest jednolite pod względem zanieczyszczenia powietrza. Problemy z zanieczyszczeniem pojawiają się szczególnie intensywnie w rejonie Starego Miasta, które charakteryzuje ścisła zabudowa, co sprawia, że jest ono częściowo osłonięte od wiatrów wiejących z kierunków zachodnich

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +1

    Heniu_gość

    15.01.2018, 06:53

    Ciekawe ile to Gniew kosztowało. Tczew ma to za darmo.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx0 
  • +3

    leo_gość

    15.01.2018, 08:01

    ktoś na tym kręci niezły biznes kiedyś tym się nikt nie przejmował było więcej ludzi więcej pieców na węgiel i stare samochody 2 sów i się żyło teraz widać moc TV nakręcanie spirali na sztuczny biznes ktoś ma w tym cel ,i co z tego że jutro będzie lepsze czy gorsze powietrze nie oddychać czy co?

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA