tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 10:47
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Dyskutowali o przyszłości Pomorza - m. in. rozwoju energetyki

Opublikowano: czwartek, 26.05.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

"Budujmy wspólnoty i podpatrujmy najlepsze europejskie wzorce, bo to podstawa prężnej gospodarki, rozwoju kultury i naszej tożsamości". Takie było przesłanie IV pomorskiego kongresu obywatelskiego, który odbył się w gościnnych progach Politechniki Gdańskiej w minioną sobotę, 21 maja. Przedsięwzięcie miało przekonać, że Pomorze może stać się jednym z liderów rozwoju.

Jak podkreślali organizatorzy kongresu, miał on być szukaniem pomysłów na lepsze życie mieszkańców Pomorza. O przyszłości około 2 mln Pomorzan dyskutowało kilkaset osób. Zwracano uwagę m. in. na mocne i słabe strony regionu - np. peryferyjne położenie, ale i bliskość morza. Wśród aktywnych uczestników kongresu znalazł się również tczewski poseł, Kazimierz Smoliński, który uczestniczył w sesji tematycznej "Jaka energetyka dla Pomorza". Uczestnicy panelu szukali m. in. odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze dla Pomorza - import energii z zewnątrz i rozwój źródeł rozproszonych, czy duże elektrownie w regionie i eksport energii? Zastanawiali się również nad tym, czy wybrać węgiel, ropę, gaz, atom, słońce, wiatr, biomasę czy wodę - jaki mix energetyczny w przyszłości? Dyskutowali też nad tym, kto powinien decydować o przyszłym kształcie energetyki na Pomorzu: region i jego mieszkańcy, władze krajowe, czy korporacje? Głównymi uczestnikami tej sesji byli Tadeusz Żurek z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego, który przedstawił prezentację - "Rozwój pomorskiej energetyki - jaka strategia regionu?", Roman Szyszko reprezentujący Grupę ENERGA - "Pomorski rynek energii - czy czeka nas rewolucja i jaki będzie jej charakter?", Jan Stefanowicz z Kancelarii Juris, reprezentujący Radę Nadzorczą LOTOS-u - "Jak wykorzystać szanse gazu łupkowego?, Janusz Luks, Chief Executive Officer, Central Europe Energy Partners (CEEP), Teresa Kamińska, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz prof. dr hab. inż. Janusz Gołaszewski, Centrum Badań Energii Odnawialnej (CBEO) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
drukuj
Artykuł przeczytano 1369 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
Brońmy atutów Pomorza ~ Lotos_gość
IP: 79.188.xx7.xx0
Data: 26.05.2011, 08:59
Rząd PO chce usilnie sprzedać Rosjanom koncern Lotos, tak jak uczynił wszystko, by pomóc Niemcom i Rosji zablokować port Szczecin - Świnoujście. Podpisali też umowę-cyrograf na bezwzględny zakup z Rosji gazu, który za kilka lat nie będzie nam od nich potrzebny... Do tego możemy dołożyć "sukcesy" pani Hall w walce ze świadomością historyczną młodego pokolenia Polaków, sukcesy "ministra" Klicha w walce z polską armią... Wyróżniają się też inni "ministrowie" - Grabarczyk, genialny reformator kolei (wcześniej likwidator polskich stoczni), Ewa Kopacz ("na metr głęboko") grabarz służby zdrowia, no i specjalista w "dożynaniu watah" nieRadek Sikorski, który już ochrypł i opuchł od nadużywania ministerialnych apanaży... Cóż się dziwić, przecież według Donka T. "polskość, to nienormalność"!
Brak zdjęcia
+2
tczewiak kociewiak_gość
IP: 80.52.xx3.xx8
Data: 26.05.2011, 10:55
Popieram- Lotos to kolejna firma która jest dochodowa a Tusk chce ja sprzedać rosjanom. Co do ministrów nie dodałes P.Pitery która przez 4 lata nie zrobiła kompletnie nic . Myślę , że Tusk będzie jak Schreder zrobi swoje dla rusków i zwinie się na posadkę do rosji jak to zrobił kanclerz.
 
Brak zdjęcia
+2
PO nawet nie potrafiła ułożyc rozkładu jazdy PKP ~ AL_gość
IP: 46.134.xx2.xx1
Data: 26.05.2011, 10:07
a co dopiero mówić o zarządzaniu Państwem. Jak zwolnili ostatniego fachowca z PiS-u to nie miał im kto tego zrobić.
Brak zdjęcia
-2
PKP ~ ._gość
IP: 95.41.xx4.xx4
Data: 26.05.2011, 15:22
ostatni fachowiec został zwolniony bo zrobił PiSiu
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew