Czym nas skusi "Fabryka Sztuk"? Czeka 80 propozycji!

Fabryka Sztuk - kompozycja budynków (fot. Wiesława Dolina-Niżyńska)
Czym nas skusi "Fabryka Sztuk"? Czeka 80 propozycji!
Około 80 propozycji kulturalno-edukacyjnych przygotowała dla tczewian "Fabryka Sztuk". Placówka zaprasza na wystawy, lekcje historyczne, warsztaty. Teraz Fabryka będzie również czynna przez siedem dni w tygodniu.

Fabryka Sztuk zaprasza poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, sobota - niedziela 10:00-16:00, natomiast w okresie maj - sierpień w weekendy będzie działać w godzinach 10:00-18:00.

- Chcemy przez siedem dni w tygodniu być dostępni dla tczewian - przekonuje Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

Placówka koncentruje się na działalności wystawienniczej, edukacyjnej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi. Pracownicy "Fabryki" przygotowali dla mieszkańców Tczewa aż 80 różnych propozycji. Oprócz warsztatów i wystaw nie zabraknie wizyt postaci z pierwszych stron gazet:


- Zapraszamy na wyjątkowe spotkania literackie. Naszymi Gośćmi będą znamienici ludzie, wybitne osobowości świata sztuki, sportu, nauki i polityki. W 2013 r. mamy nadzieję gościć m.in. Danutę Grechutę, Magdalenę Zawadzką, Kazimierza Kutza, Wojciecha Fibaka, Chrisa Niedethala, Urszulę Dudziak, Stanisławę Celińską i Jerzego Stuhra. - informuje pani dyrektor.

W trzecią sobotnią noc majową, już tradycyjnie odbędzie się widowiskowa Noc Muzeów. Patronować jej będzie kultura skandynawska. Będą gry i zabawy z krainy Wikingów, tańce, warsztaty i pokazy rzemiosła, turnieje i walki rycerskie. Nie zabraknie czerwcowego Pchlego Targu. Zaplanowano także mnóstwo ciekawych wystaw. W 2013 roku będzie m. in. ekspozycja dotycząca tczewskiego... browarnictwa. O wszystkich wydarzeniach będziemy na bieżąco informować na naszej stronie.

Co w ofercie Fabryki Sztuk?

Lekcje z zakresu etnografii Kociewia. Zajęcia przybliżają kulturę i tradycję naszego regionu. Możemy zapoznać się, m.in. z obrzędowością doroczną i rodzinną, sztuką ludową, tradycyjnym budownictwem, a także z lokalną mitologią i wierzeniami. Są również lekcje etnograficzne dotyczące innych regionów Polski i świata.

Najnowsze tematy lekcji:

1. Czy tylko św. Mikołaj przynosi prezenty?
Kiedy dzieci we Włoszech dostają prezenty? Kim jest Befana, Jultomte, a kim Zwarte Piet? Jak nazywa się koń, na którym wjeżdża Sinterklass w Holandii? Czy wszystkie dzieci w Polsce dostają prezenty pod choinkę od tej samej osoby? Jak wygląda prawdziwy św. Mikołaj i co wspólnego ze świętami ma Coca-Cola? Tych i innych ciekawostek dowiemy się podczas zajęć, na których zostaną omówione tradycje darowania prezentów w okresie bożonarodzeniowym w różnych państwach europejskich. Zajęcia są przeznaczone dla szkół podstawowych, gimnazjalnych. Zajęcia prowadzimy w grudniu

2. Dziwny jest ten świat
Uczestnicy uzyskają podstawową wiedzę o zróżnicowaniu etnicznym poszczególnych regionów świata. Zapoznają się ze strukturą rodzin językowych i tożsamością wyznaniową.
Zajęcia są przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
UWAGA! Przy umawianiu zajęć prosimy o podanie regionu świata, który ma zostać omówiony na lekcji.

3. Wynalazki świata arabskiego

Na zajęciach dzieci zapoznają się z wynalazkami, które zawdzięczamy światu arabskiemu. Lekcje mają także na celu wzbudzenie zainteresowania nauką oraz kulturą arabską.
Zajęcia są przeznaczone dla szkół podstawowych.

Lekcje historyczne

Oferujemy lekcje historii prowadzone przez naszych specjalistów. Uczestnicy zajęć mają okazję zapoznać się z historią miasta i regionu. Prowadzimy również lekcje tematyczne z wykorzystaniem zbiorów z naszych wystaw historycznych. Zagadnienia lekcji dostosowujemy do programu szkolnego. Zajęcia wzbogacone są projekcjami multimedialnymi oraz eksponatami historycznymi.

Najnowsze propozycje:

1. Od stylu romańskiego do współczesności
Lekcja terenowa, podczas której uczniowie - na przykładach budownictwa - poznają najważniejsze style architektoniczne.

2. Sambor II
Lekcja historyczna przybliżająca czasy i postać założyciela Tczewa, księcia lubiszewsko-tczewskiego Sambora II. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych (klasy V - VI), gimnazjalnych i pondgimnazjalnych.

3. Wrzesień 1939 na Pomorzu
Lekcja historyczna omawiająca kampanię wrześniową 1939 roku na Pomorzu i Kociewiu. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół gimnazjalnych (klasy II - III) i pondgimnazjalnych.

5. Podróże kapitana Cooka i Forstera
Dzieci zdobędą podstawowe informacje na temat morskiej podróży Jamesa Cooka i Jana Reinholda oraz Jerzego Adama Forsterów. Zajęcia połączone są z warsztatami nauki wiązania węzłów z liny. Lekcja przeznaczona dla przedszkoli i szkół podstawowych.

6. Mieszkańcy odległych lądów
Lekcja historyczna na temat Maorysów i Papuasów, z uwzględnieniem podróży Cooka oraz charakterystyką Forsterów. Dodatkiem do lekcji będzie malowanie tatuaży na twarzy lub rękach za pomocą specjalnych kredek do malowania na ciele. Lekcja przeznaczona dla szkół podstawowych.

7. Jan Reinhold Forster - słynny podróżnik rodem z Tczewa.
Uczestnicy zajęć dowiedzą się wielu ciekawostek o życiu słynnego podróżnika i jego rodziny, a także o życiu w XVIII - wiecznym Tczewie. Lekcja jest przeznaczona dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

8. Wielcy odkrywcy i ich odkrycia.
Lekcja historyczno-etnograficzna przybliżająca największych odkrywców - ich podróże i odkrycia. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych (klasy V - VI), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

9. Wewnątrz egipskiej piramidy
Zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom dorobku kulturalnego starożytnych Egipcjan. Dzieci będą miały możliwość zapisania swoich imion hieroglifami, wykonają rysunek wzorowany na malowidłach z wnętrz piramid. Dowiedzą się też wiele ciekawostek na temat tych imponujących budowli, spoczywających w nich mumii faraonów i egipskich wierzeń.

10. W świecie greckich mitów
Zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom dorobku kulturalnego starożytnych Greków. Dzieci usłyszą niektóre z najciekawszych greckich mitów, zapoznają się też z barwnym panteonem greckich bogów. Na koniec zajęć będą miały możliwość wykonania malowideł wzorowanych na barwnych wazach greckich, naklejonych następnie na plastikowy kubeczek.

11. Podróż po Imperium Romanum
Zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom dorobku kulturalnego starożytnych Rzymian. Dzieci otrzymają mapę Imperium Rzymskiego i z biegiem zajęć odkrywać będą kolejne jego prowincje, przy okazji dowiadując się licznych ciekawostek na temat życia codziennego w Rzymie, niezwykłych osiągnięć antycznych inżynierów i dziwactw cesarzy. Jednocześnie mapa będzie uzupełniana o obrazki, które uczestnicy będą mogli pokolorować.

Wszystkie zajęcia przeznaczone są dla przedszkoli i klas podstawowych. Poziom nauczania zostanie dopasowany do wieku uczestników. Ponadto grupa na każdych zajęciach otrzymuje coś w rodzaju „biletu”, który można nakleić w odpowiednich lukach na otrzymanym na pierwszym spotkaniu plakacie/obrazku. Jeżeli grupa weźmie udział we wszystkich powyższych lekcjach i zdobędzie wszystkie "bilety", będzie mogła uzupełnić plakat/obrazek.

Klub historyczny

Serdecznie zapraszamy młodzież klas VI szkoły podstawowej i I gimnazjum do Klubu Historycznego Fabryki Sztuk. Zapraszamy miłośników historii, pasjonatów i tych wszystkich, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z historią. W Klubie będą mogli rozwinąć swoje pasje i w ciekawy, nietuzinkowy sposób pogłębić wiedzę z zakresu dziejów Tczewa, Kociewia, Polski i świata. O nudzie nie ma mowy!

Morskie opowieści - Spotkania z morską przygodą w Fabryce Sztuk!

"Morskie opowieści" to fascynująca przygoda "pod żaglami" z historią, geografią i przyrodą. Mottem przewodnim zajęć jest szeroko rozumiana tematyka i edukacja morska. Lekcje - poza treściami z zakresu historii, geografii i przyrody - zawierają również takie zagadnienia, jak:

- podstawy kultury morskiej (piosenki marynistyczne, żeglarskie, rybackie i flisackie), obrzędy i zwyczaje ludzi morza, sztuka marynistyczna,
- rozwijanie turystyki i kultury fizycznej,
- kształtowanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie zainteresowań problemami historii własnego regionu.

Uczestnicy zajęć uczą się także pieśni morskich i szant żeglarskich oraz prostych robót bosmańskich (praca z linami, węzły żeglarskie). Całość połączona jest z gawędami o życiu marynarskim. Lekcje skierowane są do uczniów wszystkich typów szkół i poziomów nauczania. Zajęcia prowadzi doświadczony pedagog Krzysztof Okupski. Z wykształcenia nauczyciel historii i muzyk, z zamiłowania żeglarz.

Lekcje o sztuce

Zapraszamy na bardzo interesujące, interaktywne zajęcia o sztuce prowadzone przez naszą specjalistkę – absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Stałe propozycje Fabryki Sztuk

1. Realizm i abstrakcja w malarstwie.
Omówienie realistycznego i abstrakcyjnego malarstwa na przykładzie artystów takich jak: A. Gierymski, H. Rodakowski, J. Matejko, W. Kandinsky, Klee, Malewicz, Mondrian. Na koniec zajęć dzieci rozwiążą krzyżówkę dotyczącą omówionego tematu.

2. Sztuka nie jedno ma imię. Omówienie wybranych technik malarskich i graficznych.
Na lekcji zostaną omówione techniki graficzne (druk wklęsły, wypukły, płaski, linoryt, drzeworyt, litografia, akwaforta) i malarskie: akrylowe, akwarelowe, olejne, pastele

3. Moda barokowa.
Opis mody barokowej, strój szlachecki, sarmatyzm w sztuce.

4. Historia sztuki ogrodowej od XVII do XX wieku.
Ogrody francuskie, angielskie, współczesne.

Spacery - wycieczki

Oferujemy mieszkańcom Tczewa oraz turystom wyprawę szlakami tczewskich zabytków. Uczestnicy mają okazję poznać historię miasta oraz zobaczyć najcenniejsze zabytki. Jeżeli pogoda nie dopisze zapraszamy na spacer wirtualny. W spacerach mogą brać udział zarówno grupy zorganizowane, jak i grupy rodzinne. Na wytrwałych czekają „licencje przewodnika rodzinnego” wydawane przez Fabrykę Sztuk. Zdobyć je może każdy, kto zwiedzi Tczew wszystkimi trasami.

Zapraszamy również do skorzystania z oferty naszych przewodników, którzy przygotują specjalnie dla Państwa program wycieczki po Kociewiu i Powiślu (Starogard Gdański, Pelplin, Gniew, Kwidzyn).

Po Tczewie oraz po Kociewiu i Powiślu oprowadzają licencjonowani przewodnicy.

Warsztaty artystyczno-edukacyjne

Zapraszamy na różnotematyczne warsztaty, podczas których każdy obecny aktywnie uczestniczy w zajęciach oraz zdobywa wiedzę teoretyczną na dany temat. Zajęcia stanowią wspaniałą okazję do zapoznania się z różnorodnym rzemiosłem. To również znakomity bodziec do kształtowania wrażliwości artystycznej i rozwoju zdolności manualnych uczestników.

Najnowsze propozycje:

1. Aborygeńskie malarstwo kropkowe
Podczas zajęć uczestnicy wykonają własny obraz metodą kropkową, która jest niezwykle popularna wśród Aborygenów od lat 70 XX w. Warsztaty są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.

2. Maski obrzędowe z Afryki, Nowej Zelandii i Meksyku.
Uczestnicy zajęć samodzielnie wykonają maskę inspirowaną jedną z powyższych kultur. Warsztaty są przeznaczone dla przedszkoli (grupy starsze - wymagana umiejętność posługiwania się nożyczkami) i uczniów szkół podstawowych.

3. Meksykańskie święto zmarłych.
Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się o zwyczajach związanych ze świętem wszystkich świętych w Meksyku. Wykonają czaszkę z cukru pudru. Warsztaty są przeznaczone dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Zajęcia prowadzimy w październiku i listopadzie.

4. Bumerang - magiczny przedmiot Aborygenów
Zajęcia warsztatowe, podczas których będzie można bliżej poznać kulturę rdzennych mieszkańców Australii - Aborygenów. Dzieci własnoręcznie wykonają i ozdobią bumerang.
Warsztaty są przeznaczone dla uczniów przedszkoli (grupy starsze - wymagana umiejętność posługiwania się nożyczkami) i szkół podstawowych.

5. Podróż dookoła świata.
Podczas zajęć dzieci odbędą ekspresową podróż po wszystkich kontynentach. Będą mieli możliwość napisania swojego imienia egipskimi hieroglifami, wykonają postać Indianina, czy też zbudują holenderski wiatrak. Dowiedzą się jak mieszkają Innuci oraz zaprzyjaźnią się z małym Aborygenem i Saami. Poznają zwierzęta żyjące na kontynentach, pomogą dzieciom z różnych stron świata odnaleźć ich domy czy też przedmioty codziennego użytku. Zajęcia są przeznaczone dla szkół podstawowych.

6. Grafika
Podczas zajęć młodzież będzie miała okazję do wykonania własnego linorytu. Zajęcia przeznaczone są dla szkół gimnazjalnych (klasa III) i ponadgimnazjalnych. Grupa warsztatowa może liczyć max. 15 osób. Zajęcia trwają minimum 90 min.

7. Ozdoby choinkowe.
Podczas zajęć uczestniczy wykonają własne ozdoby choinkowe z filcu. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów przedszkoli (grupy starsze - wymagana umiejętność posługiwania się nożyczkami) szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzimy w grudniu.

8. Szkółka plastyczna Fabryki Sztuk (kółko plastyczne)

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do Szkółki plastycznej. Na zajęciach uczestnicy poznają różnorodne techniki plastyczne. Poprzez twórcze warsztaty rozwijają swój talent i wyobraźnię. Zajęcia odbywają się we wtorki o godz. 17.00.
Fabryka Sztuk
ul. 30 Stycznia 4
83-110-Tczew
tel. 58 530 44 81
e-mail: fabryka@fabrykasztuk.tczew.pl
www.fabrykasztuk.tczew.pl

PODMURNA 12

1. Warsztaty bursztyniarskie
Podczas zajęć uczestnicy wykonają biżuterię z bursztynu. Poznają również podstawowe informacje o pochodzeniu i właściwościach bursztynu, a także ciekawostki związane z tym cennym kruszcem. Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Rewitalizacja Strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie"

2. Street art for kids - warsztaty graffiti i street art.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z formami street art i graffiti, będą wykorzystywali nietypowe techniki, formy i szablony inspirowane nowoczesnym designem. Na warsztatach będziemy mówić o jego historii, czołowych twórcach. Zobaczymy związki graffiti ze sztuką. Zapoznamy się z metodami tworzenia prac i projektów. Zostanie również omówiona kwestia wandalizmu i nielegalnego aspektu graffiti. Nauczymy się tworzyć zarówno tradycyjne graffiti, jak i inne formy sztuki ulicy.
Warsztaty realizowane w ramach projektu: „Rewitalizacja strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie”
Zajęcia są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

3. Komiks - warsztaty plastyczne dla dzieci
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią komiksu oraz zasadami jego tworzenia. Warsztaty realizowane są w ramach projektu: „Rewitalizacja strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie”. Zajęcia są przeznaczone dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

4. Jesienny pamiętnik
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty plastyczne związane z malowniczą porą roku - jesienią. Podczas warsztatów dzieci tworzyć będą wspólne dzieło - jesienny pamiętnik. Zajęcia pozwolą uczestnikom rozwinąć wiedzę przyrodniczą oraz umożliwią bardziej świadome odbieranie zmian zachodzących w otoczeniu. Będą bodźcem do dających radość jesiennych wędrówek i spacerów z rodzicami, czy też grzybobrania. Nie zabraknie też dawnych ludowych przekazów o grzybach i poznania ich najważniejszych gatunków. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.

PODMURNA 15

Wystawy "Wielka wojna w małym mieście”, „Tczew. Poprzez wieki i zdarzenia”, Warsztaty, Lekcje

PROPOZYCJE WAKACYJNE
Warsztaty plastyczne dla młodzieży
Warsztaty plastyczne dla dorosłych
Kółko historyczno-podróżnicze
Festyn rodzinny

WYSTAWY

Każdego roku organizujemy kilkadziesiąt różnorodnych wystaw. Malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, prezentujące zarówno nurt sztuki współczesnej, jak i folklor regionalny. Naszym atutem są wyjątkowe ekspozycje historyczne. Wśród organizowanych przez nas wystaw znajdują się zarówno krajowe, jak i zagraniczne i międzynarodowe. Dzięki temu można w interesujący sposób poznać nie tylko historię Tczewa i Kociewia, ale także kulturę, tradycję i piękno innych regionów Polski oraz świata. To również możliwość uczestniczenia w interesujących wydarzeniach kulturalnych, podczas których można osobiście poznać artystów i twórców wystawiających swoje prace.

"Przyroda Kociewia"
Fabryka Sztuk i Koło Łowieckie „Szarak” w Tczewie serdecznie zapraszają na wystawę zorganizowaną z okazji Jubileuszu 65-lecia działalności Koła. „Przyroda Kociewia” to wyjątkowa wystawa przedstawiająca niezwykłe walory krajobrazowe i przyrodnicze regionu oraz działalność jednego z najprężniej funkcjonujących Kół Łowieckich w kraju. Zapraszamy na tę niezwykłą wystawę. Ekspozycję wzbogacają ciekawie zaaranżowane sceny, fotografie oraz oryginalne eksponaty myśliwskie i przyrodnicze.
Wystawa czynna tylko do 20.11.2012 r.

"Plamy i kreski"
Wystawa rysunku Katarzyny Szczodrowskiej.
Katarzyna Szczodrowska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Hugona Laseckiego, aneks z witrażu zdobyła pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego. Pracuje w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. Od 2010 roku pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku. Sprawuje opiekę kuratorską nad Galerią ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Jej prace znajdują się w zbiorach M.M. Pieńkowskiego, A.D.A.F.A./Collezione internazionale dell’arte a stampa originale, Museo Civico di Cremona i innych.
Wystawą czynna do 6 grudnia.

"Malarstwo Piotra Wegiery"
Piotr Wegiera (ur. 1969 r. w Tczewie) swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w 1987 r. Był uczniem Janusza Mokwy i Stanisława Buczkowskiego. Jego ulubioną techniką jest olej. Najbardziej pasjonują go pejzaże, krajobrazy, marynistyka oraz martwa natura.
Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Po śmierci Stanisława Buczkowskiego został przewodniczącym Gremium Malarskiego im. Janusza Mokwy w Tczewie.
Wystawa będzie czynna do 25 listopada
Wystawa malarstwa Mariusza Kułakowskiego, Danuty Jopek i Alicji Bach
13.12.2012 – 13.01.2012

Wystawa rzeźby studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 18.12.2012 - 18.01.2012

"Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata"
Serdecznie zapraszamy na wystawę historyczną „Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata”. To fascynująca podróż dookoła świata, którą odbyli dwaj wielcy Polacy, światowej sławy podróżnicy i odkrywcy - Jan Reinhold i Jerzy Adam Forsterowie towarzyszący kapitanowi Jamesowi Cookowi w jego drugiej podróży odkrywczo-badawczej. Wystawa przybliża historię wybitnego rodu Forsterów, który przybył do Rzeczypospolitej w XVII w. i osiedlił się w Tczewie na przełomie XVII i XVIII w. Urodzony i wychowany w Tczewie Jan Reinhold Forster i jego syn Jerzy Adam swoimi odkryciami znacząco wpłynęli na rozwój świata nauki. Zapraszamy na tę wyjątkową wystawę, dzięki której pragniemy przypomnieć mieszkańcom Tczewa i odwiedzającym nas turystom dokonania naszych wielkich rodaków. Sceny rodzajowe zarówno z życia Forsterów, jak i ludów przez nich odkrywanych pozwolą wczuć się w klimat epoki oraz fascynujących podróży odkrywczych. Odwzorowaliśmy nawet fragment żaglowca HMS Resolution, na którym odbyła się podróż Forsterów i Cooka. Ekspozycję wzbogacają oryginalne eksponaty i nowoczesne techniki multimedialne. Interaktywna podłoga i globus oraz stanowiska komputerowe z grą edukacyjną dla dzieci i młodzieży stanowią dodatkową atrakcję.
Do końca 2014 r.

"W mieszczańskiej kamienicy"
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na wystawę przedstawiającą życie codzienne tczewian na przełomie XIX i XX w. – w okresie intensywnego rozwoju miasta – gospodarczego, urbanistycznego i społeczno-kulturalnego.

"Torami tczewskiej kolei"
Stała ekspozycja na dziedzińcu Fabryki Sztuk upamiętniająca kolejarskie tradycje Tczewa. Makieta mostu tczewskiego, lokomotywa, żuraw torowy do naprawy parowozów z 1875 r. oraz torowisko z semaforem i zwrotnicą stanowią atrakcję dla zwiedzających. Ekspozycję uzupełnia wystawa plenerowa prezentująca historię tczewskiej kolei.

"Tczew. Poprzez wieki i zdarzenia"
Serdecznie zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 15 na wystawę historyczną „Tczew. Poprzez wieki i zdarzenia”. Ekspozycja stanowi kompendium wiedzy na temat dziejów grodu Sambora od czasów prehistorycznych po okres II wojny światowej. Zwiedzający mogą wzbogacić swoją wiedzę na temat historii Tczewa i obejrzeć interesujące eksponaty. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość wybicia pamiątkowego denara Sambora II.

"Wielka wojna w małym mieście"
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: „Wielka wojna w małym mieście”, upamiętniającą bitwę o Tczew, która miała miejsce 22 lutego 1807 r. Dzięki przygotowanym planszom i obrazom zwiedzający mogą zapoznać się z dokładnym przebiegiem działań wojennych pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi. Ciekawie zaaranżowane sceny rodzajowe i eksponaty pozwolą wczuć się w klimat epoki napoleońskiej.

"Mosty tczewskie"
Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Mosty tczewskie”, na której prezentowane są archiwalne oraz współczesne fotografie, ukazujące dzieje jednego z najcenniejszych tczewskich zabytków. Celem wystawy jest przedstawienie nie tylko bogatej historii mostów tczewskich, ale również zwrócenie uwagi na ich wartość zabytkową, architektoniczną oraz turystyczną. Popadające dzisiaj w ruinę mosty są nie tylko naszym dziedzictwem narodowym, ale i światowym. To cud techniki, wpisany na listę Międzynarodowych Zabytków Inżynierii Budowlanej, na której znajduje się m.in. paryska wieża Eiffla.

"Tczew dawniej i dziś"
Serdecznie zapraszamy na Bulwar Nadwiślański im. Sambora II. Prezentujemy tam wyjątkową ekspozycję „Tczew dawniej i dziś” zorganizowaną z okazji 750-lecia Miasta Tczewa. Wystawa przedstawia przemiany, które dokonały się w mieście na przestrzeni kilku dekad, począwszy od lat 60-tych XX wieku, aż po rok 2010. Mamy wyjątkową okazję porównać Tczew dawny z dzisiejszym. Miejsce prezentacji wystawy nie jest przypadkowe. Bulwar Nadwiślański im. Sambora II jest jednym z przykładów realizowanej przez samorząd Tczewa strategii „Powrotu Tczewa nad Wisłę”, a ponadto ulubionym miejscem spacerów tczewian. Tu najbardziej widać, że Tczew pięknieje.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • K_gość

    15.11.2012, 15:29

    :)

    super !! :)

    Odpowiedz
    IP: 83.12.xx3.xx4 
  • +1

    BUCA_gość

    15.11.2012, 15:52

    ..

    PANI ALICJA GAJEWSKA TO WŁAŚCIWY CZŁOWIEK NA WŁAŚCIWYM MIEJSCU...

    Odpowiedz
    IP: 213.238.xx4.xx9 
  • +1

    Czesław_gość

    15.11.2012, 21:56

    TAK DALEJ

    Fajnie,że Tczew ma takie miejsce,jestem ze Starogardu gdańskiego i podoba mi się,że macie tak wspaniałe miejsce, bywam żadko bo kilka razy w roku. A u nas czas wstanoł jakby w miejscu.

    Odpowiedz
    IP: 31.175.xx9.xx7 
  • +1

    Adam_gość

    15.11.2012, 22:04

    Super!!!

    Takie miejsca powinni byc w każdym mieście. Tczew w ostatnich latach się rozwija i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Jest fajny dworzec kolejowy i autobusowym z galerią obok. Dom kultury , muzeum wisły, wieża ciśnień, ciekawy holenderski wiatrak, świątynia fary zabytkowa, bulwar z widokiem na zabytkowy most na wiśle. Dzieją sie też ciekawe imprezy byłem latem na disko polo i było fajnie!!! Tak trzymac.

    Odpowiedz
    IP: 31.175.xx9.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.