tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 17:14
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Coraz więcej tczewian myśli o własnym biznesie

Opublikowano: piątek, 16.04.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 5

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ubiegłą środę (14.04) w ramach organizowanego w województwie pomorskim przedsięwzięcia promującego samozatrudnienie odbył się w Tczewie "Pomorski Dzień Przedsiębiorczości - IDG". Centrum Kultury i Sztuki, w którym odbywała się impreza, odwiedziło kilkaset osób zainteresowanych uruchomieniem własnej firmy, w tym wielu młodych ludzi. Okazuje się, że wielu tczewian decyduje się na założenie własnego biznesu - tylko w ubiegłym roku powstały 223 firmy.

Gospodarzem przedsięwzięcia był Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie. Wydarzenie to miało charakter dnia otwartego, którego głównym zamierzeniem były działania informacyjno - doradcze promujące przedsiębiorczość.

- Można tutaj skorzystać z szerokiej propozycji informacyjnej przygotowanej przez naszych wystawców, czy zbadać swoje predyspozycje zawodowe. Zainteresowanie i wśród młodzieży, i osób chcących rozpocząć swoją działalność jest spore. To druga edycja tej imprezy. Oprócz samych instytucji są są też tutaj osoby, które rozpoczęły działalność w oparciu o środki uzyskane z urzędu pracy - funkcjonują na rynku i mają się dobrze. - wyjaśniała nam Elżbieta Płóciennik, dyrektor tczewskiego Powiatowego Urzędu Pracy.

Odwiedzający CKiS mieli m. in. możliwość pozyskania informacji bezpośrednio od osób, które mają już doświadczenie w prowadzeniu działalności. Stoiska przedsiębiorców, którzy w ramach tzw. "dobrych praktyk" dzielili się swoim doświadczeniem w tym zakresie oraz prezentowali swoje usługi, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

- Takie imprezy są niezbędne. Mamy tu przedstawicieli wielu instytucji. Każdy może dowiedzieć się, jakie są procedury, których należy dopełnić przy zakładaniu działalności gospodarczej. Ilość osób, które chcą prowadzić własną działalność wzrasta - w 2008 roku były to 183 osoby, rok później już 223. A to właśnie małe firmy odgrywają bardzo dużą rolę, bo są bardzo elastyczne i dają miejsca pracy - uważa starosta Witold Sosnowski, który odwiedził środową imprezę.

Dodajmy, że podczas "Dnia Promocji Indywidualnej Promocji Gospodarczej swoje stoiska przygotowało wiele tczewskich instytucji - m. in. Starostwo Powiatowe w Tczewie, Urząd Miasta, Urząd Gminy, Urząd Statystyczny, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Gdański Związek Pracodawców, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich - Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia", Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Obywatelskich i Rozwoju Regionalnego oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli swoją działalność gospodarczą przy pomocy dotacji uzyskanej z urzędu pracy.
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2918 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (5)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
Gwajer_gość
IP: 84.38.xx5.xx0
Data: 16.04.2010, 00:29
"w ubiegłym roku powstały 223 firmy" A ile zostało zamkniętych?
Brak zdjęcia
-1
rychu_gość
IP: 83.11.xx2.xx5
Data: 16.04.2010, 06:33
ci dwaj panowie chyba pomylili lokale.
Brak zdjęcia
0
tylko jedno slowo komentarza: ~ mieczyslaw_gość
IP: 213.17.xx3.xx9
Data: 16.04.2010, 08:39
HIPOKRYZJA!
Brak zdjęcia
+2
internautka ja_gość
IP: 77.115.xx0.xx8
Data: 16.04.2010, 16:23
Z drugiej strony można śmiało powiedzieć, że w Tczewie nie robi się nic w celu zmniejszenia bezrobocia. Sama jestem osobą młodą i gdyby nie fakt, że studiuję zapewne też podjęłabym to ryzyko. Tym bardziej, że granty jakie można pozyskać z funduszy UE (EFS) są korzystne. Zapewne wielu młodych ludzi kusi także to, iż jeżeli firma utrzyma się przez 12 miesięcy nie muszą zwracać pieniędzy. Reasumując lepiej coś robić niżeli siedzieć na d****. Dziwi Pana zatem to, że młodzi nie boją się podejmować to ryzyko? Radzę pomyśleć! Tym bardziej, że nie są to już czasy lat 90., gdzie media rzucały publice info o zdumiewających karierach i wielkiej forsie. Nie zmieniło się jedno w społeczeństwie polskim jedno, a mianowicie chęć podejmowania wyzwań, często nawet niezwykle zaskakujących. I dzięki temu jesteśmy w czołówce państw mobilnych, uważam że świadczy to jak najbardziej pozytywnie o Polakach. Życzę powodzenia i wytrwałości!!!
 
Brak zdjęcia
+2
promocja w idei ~ baniak_gość
IP: 84.38.xx3.xx1
Data: 17.04.2010, 10:55
Obecnie niezwykle w cenie jest pobranie 18.000 na założenie działalności. Przy promocyjnym ZUS-ie (jak w idei) zostaje jeszcze 13.000 zł czyli ok. 1000 zł/miesiąc zasiłku. Faktycznie powinno podawać się ile firm zamyka się w przeciągu 12-24 miesięcy od podpisania umowy wtedy obraz byłby jasny - tego się jednak nie monituje. W razie problemów można prowadzić interes "pod wodą" byleby tylko dociągnąć do końca roku. Chwieje to naturalnymi zasadami rynku popyt/podaż. Sam pomysł był dobry, jednak jak wskazuje doświadczenie stymulowanie rynku przez bezpośrednie dopłaty prowadzi do jego degradacji (słynni unijni przygraniczni mleczarze produkujący i obrabiający mleko - oczywiście wspierani dotacjami - a nie posiadający ani jednej krowy).
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew