Gniew Husarii - krótkometrażowa produkcja husarzy robi furorę na Youtube

(fot. Marcin Lipiński)
Gniew Husarii - krótkometrażowa produkcja husarzy robi furorę na Youtube

zobacz galerię zdjęć: 3
W piątek, 19 października, w Internecie ukazał się film pt. "Gniew Husarii" - produkcja powstała z inicjatywy Chorągwi Husarskiej marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, stacjonującej w Gniewie. Od momentu jego publikacji, film obejrzało już ponad 80 tysięcy internautów.

Inicjatywa realizacji projektu wyszła od gniewskich husarzy, którzy dzięki filmowi chcą wypromować działalność grup rekonstrukcyjnych, pokazując jednocześnie duży potencjał do realizacji przedsięwzięć filmowych, i to nie byle jakich. Kilkuminutową produkcję, znakomicie nakręconą, od momentu opublikowania jej na łamach Internetu, co nastąpiło 19 października do dziś obejrzało już ponad 80 tysięcy internautów.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Michał Drzewiecki, który od początku już lat 90. zajmuje się kinem niezależnym. Ukończył Filologię Angielską na Uniwersytecie Warszawskim oraz dwuletnie, podyplomowe studium scenariuszowe w Łódzkiej Szkole Filmowej. Zajmuje się realizacją wielu filmów krótkometrażowych, promocyjnych, reklamowych oraz reportaży. Od 1996 roku zajmuje się także rekonstrukcją historyczną, organizując przy tym wydarzenia historyczne oraz reżyserując inscenizacje. Doceniany w branży filmowej, szczególnie na płaszczyźnie historycznej i cieszący się dużym doświadczeniem Drzewiecki podjął się nakręcenia filmu promocyjnego "Gniew Husarii".

- Film ukazuje bitwę Chorągwi husarskiej dowodzonej przez porucznika husarskiego Jarosława Struczyńskiego, kasztelana gniewskiego z Żółtym Regimentem pułkownika Tada von Lenz'a. Dwudniowe prace nad filmem realizowane były w Tymawie, gniewskich łąkach nadwiślańskich u podnóża zamku oraz w samej twierdzy krzyżackiej. Zdjęcia odbyły się 22 i 23 września - opowiada Krzysztof Urban, chorąży Chorągwi Husarskiej.


Co cieszy najbardziej i pokazuje zaangażowanie oraz wielki potencjał grup historycznych to fakt, że film nakręcony został własnym sumptem - z zebranych przez husarzy pieniędzy. To wspaniałe, że dzięki ich inicjatywie i realizowanej z zapałem pasji, ludzie na całym świecie mogą teraz oglądać film, który w tak atrakcyjny sposób przybliża naszą historyczną spuściznę.

Koszty produkcyjne filmu wyniosły łącznie 8 tysięcy złotych. Wszystko sfinansowali husarze, którzy wraz z Żółtym Regimentem pracowali nieodpłatnie. Podczas kręcenia zaangażowanych było jednak wiele innych osób i instytucji, które wspierały inicjatywę. I tak na przykład ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie oraz Stowarzyszenia CAG sfinansowano catering podczas zdjęć, firma Inwest-Kom z Gniewu zapewniła przewóz do kamer oraz sprzętu filmowego, Fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew sfinansowała skomponowanie muzyki, zaś firma Wulkan ze Starogardu Gdańskiego zapewniła efekty pirotechniczne.



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

  • +4

    gość_gość

    26.10.2012, 08:15

    Super

    Jestem pod wrażeniem. Oglądając ten film przypominały mi się sceny z braveheart i ostatni samuraj. Szkoda że Hollywood się nie zainteresowało naszą husarią, A jest olbrzymi potencjał na epicki film.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx4 
  • +2

    spoko_gość

    26.10.2012, 08:21

    wow

    wojsk trochę mało, ale i tak jestem pod wrażeniem - super! Zwłaszcza muzyka (chociaż współczesna, bez żadnej stylizacji), doskonale budowała nastrój. Ciekawe ilu huzarzy jest w Polsce? Jak faktycznie wyglądały owe słynne skrzydła? Niektórzy husarzy na filmie je mają a inni nie, lub jakieś sfatygowane.

    Odpowiedz
    IP: 151.248.xx2.xx9 
  • wilczek_gość

    26.10.2012, 09:49

    prawda jest taka, że tylko nieliczni husarzy mieli skrzydła (fakt posiadania skrzydeł rozpropagował błędnie Hoffman w swoich filmach), w dodatku tylko ci pełniący konkretną funkcję. Większość walczyła bez skrzydeł - za to charakterystycznym elementem ubioru były ozdoby ze skór, futer egzotycznych - lamparcich, lwich.

    Cytuj
    IP: 83.238.xx5.xx5 
  • +2

    erwu_gość

    26.10.2012, 09:07

    Wielkie brawa

    Tak dla wykonawców jak i dla twórców filmu. To naprawdę wyglądało na profesjonalny film o rozpoczęciu bitwy , no i imponująca muzyka. Jeszcze raz wielkie brawa.

    Odpowiedz
    IP: 94.40.xx0.xx0 
  • focus_gość

    26.10.2012, 10:38

    Fajnie zrobione, lubuje husarie co nie miara :)

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx0 
  • +1

    OLD KACZY_gość

    26.10.2012, 11:00

    SUPER,SUPER,LEPIEJ NIŻ W FILMIE ;WIEDEŃ'BRAWO!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx5.xx3 
  • +4

    _gość

    26.10.2012, 11:31

    "Bitwa pod Wiedniem" może się schować! Brawa za realizację!

    Odpowiedz
    IP: 109.243.xx0.xx8 
  • focus_gość

    26.10.2012, 12:12

    Bo tak to wychodzi kiedy wiekszosc ludzi robi cos z pasji nizeli tylko dla zarobku.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx0 
  • +1

    PLUSUJEMNY_gość

    26.10.2012, 13:55

    WOW!!!!!

    BRAWO!Pokuście sie kiedyś na przedstawienie taktyki ataku husarii,aby wszyscy mogli się zorientować skąd brała się niesamowita siła i skutecznośc tej najpiękniejszj w historii kawaleri

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx0.xx2 
  • wa_gość

    26.10.2012, 15:54

    Oby tak dalej brawo

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.