tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 18:06
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Swarożyn miejscem integracji kobiet na wsi

Opublikowano: Środa, 12.05.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ub. tygodniu (05.05) w świetlicy wiejskiej w Swarożynie (gm. Tczew) odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne, którego organizatorem było Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet. Impreza odbyła się w ramach unijnego projektu, który ma na celu zaktywizować i zbliżyć do siebie panie, zamieszkałe na terenach wiejskich. Pomysł na spędzenia wolnego czasu w ten sposób okazał się strzałem w dziesiątkę, tym bardziej, że nie zabrakło kociewskiego jadła przygotowanego przez tutejsze gospodynie.

Środowy zjazd otworzył wójt gminy Tczew, Roman Rezmerowski, gospodarz świetlicy wiejskiej w Swarożynie, który powitał wszystkich zebranych i życzył dobrej zabawy. Nie mniej serdecznie przybyłych gości powitał Zarząd Stowarzyszenia na czele z prezeską - Krystyną Gierszewską. Ciepłe wyrazy podziękowania skierowali w stronę gospodarzy za możliwość zorganizowania spotkania integracyjnego w dużej, pięknej świetlicy wiejskiej w Swarożynie, która posiada nowocześnie wyposażone zaplecze kuchenne i sanitarne. Lista witanych przez panią prezes gości była długa, bowiem na imprezę przybyli Witold Sosnowski - starosta tczewski, wspomniany już Roman Rezmerowski wójt gminy Tczew, Mariusz Śledź - prezes LGD "Wstęga Kociewia", Mirosław Murzydło - wójt gminy Subkowy i jego goście z Niemiec przebywający na wizycie w gminie, Anna Kata - radna gminy Tczew, Stanisław Ackerman - wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Tczewie, Magdalena Olszewska - Wydział Edukacji, Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Tczewie, Józef Turzyński - przewodniczący WZR,KiOR w Gdańsku i GZR,KiOR w Tczewie, Piotr Laniecki - wójt gminy Morzeszczyn, Teresa Szałas - kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tczewie, Eleonora Lewandowska i przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz kilkuosobowe delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tczewskiego ze Swarożyna, Lipiej Góry, Czarlina, Radostowa, Waćmierza, Gogolewa, Bałdowa, Morzeszczyna i Miłobądza, a także członkinie Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich do skosztowania smacznych kociewskich wędlin, szynek, kaszanek i innych wędzonek oraz potraw, które przygotowały panie z KGW ze Swarożyna pod czujnym okiem Kazimiery Fojut oraz panie z KGW Radostowo. O słodki poczęstunek zadbały wszystkie Koła uczestniczące w spotkaniu. Z okazji spotkania przygotowano też kącik kociewski "Kociewskie jeście" z wędlinami, szynką, kaszanką i smalcem. Był też kącik z wykonaną ręcznie biżuterią, serwetami, rzeźbami oraz koronkami i kartkami "Pozdrowienia z Kociewia". Wystrój przygotowała Anna Pielecka, a prace udostępniły panie z Pracowni Haftu z Pelplina.

- Podczas spotkania integracyjnego nie zabrało również wspólnej zabawa, do której przygrywał zespół muzyczny. Zabawa i pogawędki przeplatane były występami gości specjalnych. Jednym z nich był Wojciech Wentura - tenor z Tczewa, który oczarował zebranych swym pięknym głosem. Jednym z utworów jaki mieliśmy okazję posłuchać tego wieczoru były znane pewnie wszystkim przeboje "O Sole Mio" oraz "Santa Lucia". Spotkanie integracyjne uświetnił także występ pani Haliny Kaszubowskiej z Tczewa, członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, która swoim operetkowym śpiewam wprowadziła wszystkich w specjalny klimat i nastrój. Gromkimi brawami nagrodzono piękne słowa i kojącą muzykę wykonywanych przez nią utworów.Nie mniej emocjonującym choć bardzo lekkim i kabaretowym występem zadziwiły wszystkich panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Miłobądza. Najpierw przebrane w białe łabędzie zatańczyły "Jezioro łabędzie", a potem wdziały kolorowe falbanki i peruki w loczki aby zatańczyć skocznego "Kankana". - relacjonuje Krystyna Gierszewska, prezeska Kociewskiego Forum Kobiet - Chcielibyśmy raz jeszcze serdecznie podziękować panu Mirosławowi Murzydło wójtowi Gminy Subkowy, pani Helenie Drywa, pani Annie Pieleckiej, Kołu Gospodyń Wiejskich ze Swarożyna, Miłobądza i Radostowa za pomoc w organizacji spotkania oraz wszystkim obecnym za przybycie.

Kociewskie Forum Kobiet Swarożyn 5 maja 2010 (autor: portalgminatczew)


W spotkaniu uczestniczyło 90 osób. Impreza odbyła się w ramach projektu "Integracja kobiet na wsi poprzez organizowanie warsztatów kulinarnych, spotkań integracyjnych i imprez kulturalnych dla mieszkańców z obszaru objętego LSR" Oś 4 Leader w ramach PROW 2007-2013 Działanie 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.
drukuj
Artykuł przeczytano 4197 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Diamonds DJs
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
andromeda_gość
IP: 195.191.xx0.xxx
Data: 12.05.2010, 08:38
a Wentura nie dzwiga juz ciezarow na zawodach Strongmanow??
Brak zdjęcia
0
:) ~ ircerz_gość
IP: 109.243.xx8.xx7
Data: 29.06.2010, 09:37
Pomyliłeś kolego z Wentą :)
 
Brak zdjęcia
0
Wow ~ zabagno_gość
IP: 88.199.xx0.xx4
Data: 12.05.2010, 10:03
Pan wójt Roman to nawet przemawiać potrafi. Fajny filmik jak na amatorski.
Brak zdjęcia
0
kucharka ~ _gość
IP: 83.25.xx7.xx4
Data: 31.05.2010, 19:27
może mi ktoś powiedzieć jaką kucharką jest pani Fojut jeżeli chodzi o wesele
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew