tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 20:13
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Okolice Tczewa jednym z najciekawszych przyrodniczo obszarów Europy?

Opublikowano: piątek, 05.11.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 7

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Gotowa jest już ścieżka dydaktyczna przebiegająca brzegiem Wisły, która ma zachęcić tczewian nie tylko do przebywania na łonie natury, ale także do podglądania tutejszej przyrody. Z okazji zakończenia inwestycji w ub. tygodniu odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez wykorzystywanie naturalnych walorów przyrodniczych Tczewa", dzięki któremu nie tylko powstała nowa nadwiślańska infrastruktura, ale w tczewskich szkołach prowadzono również zajęcia z zakresu ekologii.

Podsumowanie projektu odbyło się w tczewskiej "Fabryce Sztuk". Na konferencji pojawili się m. in. ornitolodzy, którzy tłumaczyli wszystkim, jakie bogactwo kryją nadwiślańskie szuwary. Tczew leży bowiem w Dolinie Dolnej Wisły, która została włączona do chronionego unijnym prawem obszaru "Natura 2000". Okazuje się, że można w naszych okolicach naliczyć nawet 120 gatunków ptaków.

- To, czego możemy szukać nad Wisłą w okolicach Tczewa bardzo dokładnie zostało opisane na dobrze przygotowanej ścieżce dydaktycznej na brzegu Wisły. Wszystko zależy od pory roku - wyjaśnia nam dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - Z bulwaru, gdzie stanęły lunety, możemy podglądać kolonie sokołów pustułek - jest ich około 7-10 par. To typowy gatunek miejski, często gnieżdżą się na wieżach kościołów - w Tczewie wybrały sobie za dom wieżyczki mostu. Jest tu również spora kolonia jaskółek oknówek - nad rzeką jest nawet kilkaset gniazd. Z kolei u ujścia rzeki Drybok znajdzie się lęgowy zimorodek - jeden z najpiękniejszych ptaków, zwany szmaragdowym klejnotem. Dolina rzeki to także teren słowików, których mnóstwo w zaroślach.

Wisła jest ważnym korytarzem migracyjnym dla ptaków, dlatego jesienią można spotkać tu mnóstwo ciekawych gatunków - m. in. kaczki przelatujące ze Skandynawii, gągoła, tracza nurogęś, krzyżówki, czy płaskonosy. Nie brakuje również łabędzi.

- Na te wszystkie ptaki polują orły bieliki. W okolicach miasta są przynajmniej dwa gniazda. Dla ornitologa to jeden z najciekawszych przyrodniczo obszarów Europy - dodaje dr Krogulec.

Na realizację przyrodniczego przedsięwzięcia Tczew otrzymał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Funduszu Norweskiego. Środki zostały przeznaczone m. in. na rekultywację nadwiślańskiej skarpy, budowę prawie dwukilometrowej ścieżki dydaktycznej z małą infrastrukturą i lunetami oraz edukację ekologiczną.

- Cieszę się z tego projektu z kilku powodów. Po pierwsze pozwolił nam na kontynuację naszych działań inwestycyjnych nad Wisłą. Przedłużyliśmy bulwar na południe, w kierunku Czyżykowa. Po drugie bardzo ważne znaczenie ma walor edukacyjny, bo znajomość ptasich gatunków bywa w społeczeństwie niewielka. Żartobliwie można powiedzieć, że to co fruwa koło domu to wróble, na wodzie są kaczki, a nad morzem same mewy. Ten projekt dzięki publikacjom, akcjom w szkołach i tablicom informacyjnym może to zmienić. Trzeci powód do radości to udowodnienie, że Wisła nie jest rzeką martwą, że ma swój własny ciekawy ekosystem. Żyje tu spora liczba interesujących ptaków. - uważa Mirosław Pobłocki, zastępca prezydenta Tczewa.

Całkowity koszt projektu wyniósł 350 tys. euro - z czego wkład miasta to 20 proc. wartości zadania. Partnerem zadania jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Sama ścieżka to nie wszystko - w tczewskich szkołach prowadzone są już akcje edukacyjne i promocyjne na temat wartości przyrodniczej otaczającego nas obszaru - wzięło w nich udział już około 1500 osób.

Kto mieszka nad Wisłą?

Dolina Dolnej Wisły jest wpisana w program ochrony przyrody Natura 2000. Wszelkie inwestycje związane z zagospodarowywaniem obszarów nadwiślańskich muszą więc spełniać wymogi tego programu. Celem Natury 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Poszczególne kraje członkowskie są zobowiązane do zachowania na obszarach wchodzących w skład sieci Natura 2000 walorów chronionych w stanie niepogorszonym, co wcale nie musi wykluczać ich gospodarczego wykorzystania. W Tczewie obszarem chronionym Natura 2000 jest dolina rzeki Wisły. Na podstawie badań ornitologów, dolna Wisła jest jednym z ciekawszych miejsc do obserwacji ptasich wędrówek w regionie. Intensywny przelot ptaków szponiastych i siewkowatych może wzbudzić spore zainteresowanie wśród odwiedzających to miejsce. Potwierdza się występowanie tutaj na przykład nura rdzawoszyjego, nura czarnoszyjego, bąka, czapli nadobnej, czapli białej, łabędzia czarnodziobego, łabędzia krzykliwego, rybitwy białoczelnej, błotniaka stawowego, błotniaka łąkowego, rybołowa,derkacza, żurawia, bielika, ohra, ostrygojada, zimorodka, sieweczki rzecznej. Tczewski odcinek koryta Wisły należy do większego obszaru specjalnej ochrony ptaków "Dolina Dolnej Wisły" PLB040003.
 


W ramach projektu Pracownia Edukacji Ekologicznej Urzędu Miejskiego w Tczewie ogłosiła konkurs dla nauczycieli biologii na najlepszy scenariusz zajęć terenowych z wykorzystaniem ścieżki dydaktycznej. Najlepszych pedagogów nagrodzono podczas ubiegło tygodniowej konferencji. Byli to:

- w kategorii szkoła podstawowa klasy 0-3 - Grażyna Derowska i Iwona Irzyk - obie panie ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie,
- w kategorii szkoła podstawowa klasy 4-6 zwyciężył Cezary Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 7.
Autor: JP
drukuj
Artykuł przeczytano 4350 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (7)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+9
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 05.11.2010, 07:56
W wieżach mostu można wypatrzyć nie tylko sokoły, ale i straconą okazję.
Brak zdjęcia
+4
mieszkaniec_gość
IP: 109.207.xx4.xx9
Data: 05.11.2010, 12:57
Martwi mnie tylko, ze ostatni fragment ścieżki zbudowano tuż przy żelaznym mostku. W tym roku teren ten był dwa razy zalewany więc nie sądzę żeby ławeczki i tablice przetrwały tam długo.
 
Brak zdjęcia
+2
Anula_gość
IP: 109.207.xx5.xx0
Data: 05.11.2010, 11:35
No to fajnie jak jest coś ciekawego w przyrodzie tu nad Wisłą
Brak zdjęcia
0
wstyd ~ kacper_gość
IP: 109.207.xx0.xx6
Data: 06.11.2010, 21:42
jak można zamontować lunety ! Pokazywać ,że Pan Pobłocki grosza nie dał na rozpadający się most. Ładną sobie promocję robi. Uważa most za sybol Tczewa , a pieniądze na remont chce wziąć od Sosnowskiego . Oj wstyd Panie Pobłocki, wstyd.....!
user_ico_hejaho
-1
marna prowokacja ~ hejaho Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 07.11.2010, 13:14
Oj kasprze, kasprze - a kto jest właścicielem tego mostu - powiat, czyli pan sosnowski. Niech on pieniążków szuka. Bo czy kiedy twojemu sąsiadowi psuje się samochód, to ty płacisz za jego remont?
 
Brak zdjęcia
0
riposta ~ kacper_gość
IP: 109.207.xx0.xx6
Data: 07.11.2010, 22:39
.......tylko,że ja nie wykorzystuję auta sąsiada w promocji mojej osoby !!!!!
Brak zdjęcia
+1
Lunety ~ czegewara
IP: 84.38.xx7.xx5
Data: 21.11.2010, 09:20
Byłem widzialem :( Te lunety to jakiś niewypał , zamontowane dla osób o wzroście do 1.50 cm z monookularem co zniechęca do podglądania przyrody. Kolejna kaska w błoto .
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew