tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 00:43
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Tczewskie zaduszki". Wspomnieli Mieczysława Polewicza

Opublikowano: czwartek, 10.11.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 2

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatni piątek (4. listopada) w tczewskiej "Fabryce Sztuk" wspominano postać Mieczysława Polewicza - powstańca warszawskiego na zawsze powiązanego z historią naszego miasta.

Mieczysław Polewicz (1920-2010) był rodowitym tczewianinem, dokumentalistą, poetą, uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz Kawalerem Medalu "Pro Domo Trsoviensi". Ukończył Państwowe Gimnazjum Humanistyczne w Tczewie. Podczas wojny walczył w 65. Pułku Piechoty na froncie od Grudziądza do Sochaczewa. W 1944 brał udział w walkach Powstania Warszawskiego - potem trafił do niewoli, a do Tczewa wrócił w 1946 roku. Ukończył Politechnikę Gdańską i na lata związał się Pomorską Fabryką Gazomierzy.

Podczas "tczewskich zaduszek" wspominano znane i mniej znane fakty z życia Mieczysława Polewicza. Przypominano m. in., że tczewianin został postrzelony podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, po czym trafił do niewoli. W 1940 roku sprowadził się do Warszawy, gdzie praktykował w warsztacie samochodowym - tam nawiązuje znajomość z młodzieżą zrzeszoną w Armii Krajowej. Podczas powstania działa w batalionie "Iwo", który patroluje Śródmieście, ale też walczy o politechnikę, czy budynki Sejmu. Po upadku powstania tczewian trafia do obozu jenieckiego w Hamburgu. Po powrocie do Tczewa na stałe związał się z Pomorską Fabryką Gazomierzy w Tczewie (pracował jako główny konstruktor, opracował też logo zakładu). W pamięci tczewian zachował się jako dokumentalista, poeta. Bliscy pamiętają go jako osobę niezwykle sympatyczną, z poczuciem humoru. Dodajmy, że spotkanie w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie zorganizowało Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Treść oraz oprawę muzyczno-filmową przygotowała młodzież Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie pod kierunkiem Józefa Madeja.

Galeria zdjęć

Tczew -
Tczew -
Tczew -
drukuj
Artykuł przeczytano 1563 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Flaga
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (2)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
Hanna B_gość
IP: 213.192.xx5.xx4
Data: 10.11.2011, 08:27
Miałam przyjemność i zaszczyt poznać Pana Polewicza, wspaniały , bardzo wartościowy i bezinteresowny a przede wszystkim dobry człowiek.
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 109.197.xx2.xx0
Data: 10.11.2011, 17:40
Był klientem w moim sklepie.Zawsze uśmiechnięty i z wierszem w zanadrzu.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew