tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 13:35
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Pasjonaci chcą, by dawny Tczew nie zniknął. Tworzą wirtualne muzeum grodu Sambora

Opublikowano: piątek, 28.01.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 17

Zmień rozmiar tekstu: A A APasjonujesz się historią? W twoich szufladach leżą stare fotografie, zakurzone gazety, bądź inne świadectwa historii? Jeśli tak, możesz pomóc tworzyć wirtualne muzeum grodu Sambora. Właśnie rusza tczewska strona internetowa, która będzie zrzeszać wszystkich miłośników tego, co w przeszłości działo się w naszym mieście.

Projekt "Dawny Tczew" zrzesza ludzi zafascynowanych historią Tczewa. Jak sami przyznają, zainspirowało ich malborskie forum Marienburg.pl, na którym aktywnie działają miłośnicy dawnych wieków. Skrzyknęli się w internecie - również na naszym forum - powołali stowarzyszenie i zaczęli wspólnie szukać pamiątek historycznych dotyczących naszego miasta. Zaczęło się od przeszukiwania domowych archiwów, a z czasem poszukiwania przybrały coraz większą skalę. Udało się pozyskać m. in. 90 skanów ciekawych dokumentów i zdjęć z zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku. Strona internetowa projektu ruszy oficjalnie - 30 stycznia - dzień nie jest przypadkowy, jest to bowiem święto Tczewa, upamiętniające powrót naszego miasta do Macierzy.

- Głównym celem projektu jest prezentacja i promocja bogatej historii Tczewa, jego zabytków, architektury, dziejów i losów mieszkańców. Bodźcem do powstania strony była rocznica 750-lecia nadania praw miejskich. Uznaliśmy, że to najlepszy moment na stworzenie miejsca, które będzie poświęcone dziejom naszego miasta. Skoro dotychczas nie powstało i w najbliższym czasie nie powstanie muzeum poświęcone historii Tczewa wpadliśmy na pomysł utworzenia muzeum ... wirtualnego. - wyjaśnia nam Łukasz Brządkowski, koordynator projektu.

Projekt składał się będzie z trzech modułów - strony www.dawnytczew.pl , na której będą zamieszczane artykuły i teksty dotyczące historii miasta, jego zabytków, architektury, znanych i nieznanych tczewian, ludzi zasłużonych dla jego rozwoju, wspomnień mieszkańców, narodów zamieszkujących Tczew w ciągu wieków, wyznań, organizacji społecznych, kultury, sztuki - słowem całości dziejów miasta. Będzie również forum, które będzie platformą swobodnej wypowiedzi na tematy poruszane na stronie oraz galeria archiwalnych fotografii, dokumentów, pocztówek, przedmiotów i wielu innych rzeczy związanych z Tczewem i jego historią.

- Liczymy nie tylko na zebranie dotychczas rozproszonych informacji o historii Tczewa w jednym miejscu, ale także na odkrycie nowych ciekawych faktów. Chcemy również odtworzyć wielokulturową i wielowyznaniową tradycję Tczewa i przypomnieć mieszkańcom o innych narodach, które zamieszkiwały nasze miasto. Interesuje nas również ochrona zabytkowych i historycznych budynków miejskich oraz zwiększenie świadomości mieszkańców w tym zakresie. Wiele cennych obiektów ulega dewastacji, a o wiele łatwiej jest chronić niż taki obiekt odrestaurować. W tym aspekcie pomaga nam fachową wiedzą miejski konserwator zabytków Arlena Haase-Witczak. - dodaje Łukasz Brządkowski - Zależy nam na tym, aby strona była stworzona dla mieszkańców i przez mieszkańców, dlatego zachęcamy do współpracy. Jeżeli ktoś chciałby coś napisać, ma ciekawe wspomnienia lub materiały może się skontaktować z nami mailowo koordynator@dawnytczew.pl lub telefonicznie pod numerem 503070478. Interesują nas przede wszystkim archiwalne fotografie miasta i pamiątki z nim związane. Każda osoba dysponująca nimi może się do nas zgłosić, a my zeskanujemy zdjęcie lub sfotografujemy przedmiot. Oryginał zostają u właściciela, a my za jego zgodą opublikujemy je w naszej galerii.

Swoją pomoc zaoferowali już członkom stowarzyszenia lokalni historycy, którzy obiecali wsparcie merytoryczne. Pomysłodawcy akcji liczą również na pomoc tczewskich fotografików, którzy mogą przesyłać aktualne zdjęcia architektury miasta, co pozwoli na porównanie jej z wyglądem z przed 50 czy 100 lat.

- Na etapie prac nad stroną spotkaliśmy bardzo wiele życzliwych osób, nie tylko tczewian i osób związanych z naszym miastem, ale też od zupełnie "obcych". Wiele osób sprzedających przedmioty i zdjęcia na allegro zezwoliło nam na umieszczenie zdjęć na stronie i dosłało jeszcze inne swoje zbiory. Powstanie strony nie byłoby możliwe bez woluntarystycznej pracy wielu osób, przede wszystkim członków stowarzyszenia Mirosława Dillera, Justyny Diller, Krzysztofa Dillera, Wojciecha Kwiatkowskiego, Patryka Marciniaka, Marka Rekowskiego oraz organizacji i instytucji, które użyczyły nam lokum - Ochotniczej Straży Pożarnej i Rejonowego Zakładu Kominiarskiego w Tczewie. Fundusze na projekt otrzymaliśmy z dotacji Urzędu Miejskiego i sponsora Spółdzielni Pracy Usług Kominiarskich z Gdańska. - dodaje nasz rozmówca.

Partnerem projektu jest Archiwum Państwowe w Gdańsku, które udostępniło zdjęcia i skany archiwaliów związanych z miastem. Również Miejska Biblioteka Publiczna udostępniła cześć swoich zdigitalizowanych zbiorów.
drukuj
Artykuł przeczytano 5259 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Undergramy 2016
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (17)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+9
do ~ animatora Łukasza_gość
IP: 83.25.xx5.xx7
Data: 28.01.2011, 00:48
"każda osoba ma swoje specyficzne potrzeby, które nie zawsze potrafi zdefiniować ..." Mam nadzieję ,że znajdzie się w tym projekcie miejsce na kluby sportowe Olympię, Unię , Wisłę i osoby dla których 100- letnia tradycja nic nie znaczy . ps powodzenia , ciekawy pomysł jestem na +
Brak zdjęcia
+8
Super ~ Tczewianin_gość
IP: 62.233.xx4.xx2
Data: 28.01.2011, 08:31
Od dawna czekałem na taką stronę.
user_ico_towarzysz
+3
świetny pomysł i na czasie ~ towarzysz
Uż. zarejestrowany
Data: 28.01.2011, 09:25
Dobrze,że ktoś w Tczewie wpadł na pomysł stworzenia wirtualnego muzeum- co było kiedyś pozostanie zapisane nie tylko na przeróżnych dokumentach czy mapach materialnych ale właśnie w internecie co pozostanie nierozerwalnym czynnikiem związanym z naszymi czasami. Brawo! Mam parę rzeczy dot historii Tczewa może również się przydadzą ;D
Brak zdjęcia
-3
towarzysz KLAKIER ~ _gość
IP: 84.38.xx7.xx5
Data: 28.01.2011, 19:40
KLAKIER może coś od siebie ?
 
user_ico_towarzysz
-2
klakierku ~ towarzysz
Uż. zarejestrowany
Data: 28.01.2011, 20:56
W odpowiedzi dla ciebie przytoczę takie stare powiedzenie. "Było do szkoły chodzić zamiast w nią kamieniami rzucać". Może byś się czegoś nauczył prócz chamstwa i zawiści,które tak promieniują od twych uszczypliwych komentarzy. Poza tym to,że się nie podpisujesz pod swą wypociną nie oznacza,że odpowiedź nie będzie tożsama z tobą. Może i ludzie nie będą wiedzieć,że to do ciebie a ty tak-będziesz widział i będzie cię to szczypać w oczy ;-)
 
user_ico_RPS
+2
Dlaczego się nie zalogujesz czegewara? ~ RPS
Uż. zarejestrowany
Data: 28.01.2011, 22:42
Hehe poznaje Cię po IP xD Wystarczy skopiować IP,wkleić w Google i cała prawda wychodzi na powierzchnię ;-).
 
Brak zdjęcia
+7
Gratulacje ~ ka_gość
IP: 79.189.xx0.xx0
Data: 28.01.2011, 09:28
Gratuluję pomysłu i realizacji. Pozdrawiam ka
user_ico_ssij-moja-blada-szyje
-2
ssij-moja-blada-szyje
Uż. zarejestrowany
Data: 28.01.2011, 14:20
Fajna sprawa;) ps-ma ktoś może na sprzedaż album "Tczew w dawnej fotografii"??
user_ico_towarzysz
-3
ja posiadam ~ towarzysz
Uż. zarejestrowany
Data: 28.01.2011, 20:57
;D
 
Brak zdjęcia
-3
ha ha ha ~ _gość
IP: 109.197.xx9.xx7
Data: 28.01.2011, 14:35
Musicie koniecznie na tej stronce umieścić bilans minusów Miecia-takiego rekordu nie można pominąć:D ;))))))
Brak zdjęcia
0
wa_gość
IP: 109.207.xx8.xx8
Data: 28.01.2011, 15:40
w pełni popieram dobry pomysł
Brak zdjęcia
-1
Amalk_gość
IP: 195.74.xx1.xx2
Data: 28.01.2011, 15:58
był kiedyś kalendarz i było tam parę zdjęć ( 12 szt. )
user_ico_Grzmot
0
Grzmot
Uż. zarejestrowany
Data: 28.01.2011, 18:55
bardzo fajna inicjatywa dla Tczewa :)
Brak zdjęcia
+2
mropenvitamine_gość
IP: 78.88.xx7.xx2
Data: 28.01.2011, 19:44
I fajnie, przedtem pisalem na marienburg.pl albo dawny gdansk. Czuje, ze kilka ladnych postow pewnie zaloze.
Brak zdjęcia
+3
stary Tczew ~ Hogata_gość
IP: 83.25.xx1.xx3
Data: 28.01.2011, 19:53
Intrersuję się historią Tczewa.Wiem, że jest paru pasionatów ,którzy mają ciekawe kolekcje związane z tczewem.Uważam ,że ciekawym wzorem takiej strony jest http://www.danzig-online.pl link /zrobiona z pasią/.
Brak zdjęcia
+1
gratulacje ~ memiah_gość
IP: 84.38.xx3.xx9
Data: 29.01.2011, 20:29
ąwirtny pomysł w miarę możliwości będę starał sie pomóc
user_ico_aga_piet
+2
aga_piet Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 29.01.2011, 21:19
Z niecierpliwością odliczam godziny do startu. Bardzom ciekawa formy i treści :) Myślę, że w zalewie bezsensownych pomysłów na promocję miasta (lub wręcz ich braku) ta strona będzie strzałem w dziesiątkę. Gratuluję pomysłu!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew