tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 19:54
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Nie lekceważmy żadnych sygnałów - czad jest bardzo niebezpiecznym zabójcą"

Opublikowano: piątek, 04.02.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 12

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Sezon grzewczy trwa w najlepsze. W związku z tym strażacy często przyjmują zgłoszenia związane ze zwiększonym stężeniem tlenku węgla. Nie lekceważmy żadnych niebezpiecznych sygnałów - czad jest bowiem bardzo niebezpiecznym zabójcą - ostrzegają tczewscy strażacy.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Funkcjonariusze przypominają, że szczególnie, gdy synoptycy zapowiadają nadchodzącą falę niskich temperatur, ważne jest, aby umiejętnie korzystać z pieców gazowych. Przy eksploatacji tego typu urządzeń szczególnie ważna jest właściwa wentylacja pomieszczeń

- Często przyjmujemy zgłoszenia o podejrzeniu wystąpieniu stężenia tlenku węgla. Żadne zgłoszenie nie jest przez nas lekceważone, jedziemy na miejsce i przy pomocy elektronicznego przyrządu pomiarowo - wykrywczego badamy, czy stężenie CO nie przekroczyło bezpiecznego poziomu. - informuje mł. kpt. Zbigniew Rzepka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Strażacy apelują, by podczas sezonu grzewczego przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Strażacy przypominają, że przepisy zobowiązują nas do regularnego czyszczenia kominów - cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.

Co to jest tlenek węgla?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 • przeprowadzać kontrole techniczne,
 • stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu,
 • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji,
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki, często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe)


Więcej informacji na stronie internetowej www.straz.gov.pl oraz www.straz.tczew.pl
 
drukuj
Artykuł przeczytano 1819 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - CUW ma działać w budynku przy ulicy Kołłątaja
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (12)   Zmień kolejność
 
user_ico_towarzysz
-2
Kontrole ~ towarzysz
Uż. zarejestrowany
Data: 04.02.2011, 00:13
Oczywiście czujności domownika i odpowiedniego eksploatowania przez człowieka nic nie jest w stanie zastąpić ale czy przypadkiem w okresie zimowym nie powinno się dokonywać kontroli w mieszkaniach na szeroką skale? Wydaje mi się,że pomimo tego iż wszyscy wiedzą jak groźny jest czad nie każdy zwraca na to specjalną uwagę lub po prostu nie wie,że coś jest nie tak(tego przecież nie czuć)dlatego pan z "czujką" regularnie przybywający skontrolować instalację byłby bardzo dobrym rozwiązaniem-wiem,że takowe kontrole się odbywają ale są nieregularne i rzadkie zaś czynsze są pobierane regularnie i dość wysokie więc może Ci z góry częściej będą okazywać "ludzką twarz"?:D.
Brak zdjęcia
0
czujka ~ ja15_gość
IP: 109.207.xx9.xx0
Data: 04.02.2011, 08:44
Może nie wszystkich stać ale na aukcjach internetowych i osatnio nawet w sklepie netto można było kupić czujkę wykrywającą CO2 kost około 70 zł. Ktos napisze że to dużo a ja pytam się na ile wycenia życie rodziny, własne lub sąsiadów?
Brak zdjęcia
-1
Michu_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 04.02.2011, 19:59
Po co komu czujka wykrywająca CO2? Wyłaby za każdym razem, jak odkręcisz korek od wody mineralnej. Proponuję powtórkę z chemii...
 
Brak zdjęcia
0
do micha ~ ja15_gość
IP: 109.207.xx9.xx0
Data: 05.02.2011, 10:50
weź ty sie ogarnij czujka załącza się od wiekszego stężenia a gwarantuje że w mineralnej nie ma takowego którego by czujka wykryła
 
Brak zdjęcia
0
Michu_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 05.02.2011, 18:36
Sam się ogarnij i nie pisz bzdur. CO2 to dwutlenek węgla, a CO to tlenek węgla, czyli popularnie-czad. Nie trzeba było w szkołę kamieniami rzucać...
 
Brak zdjęcia
0
michu ~ ja15_gość
IP: 109.207.xx9.xx0
Data: 05.02.2011, 22:05
ohoho jaki z ciebie fachowiec w tej dziedzinie, może udzielisz mi korepetycji z chemii ?
 
Brak zdjęcia
0
Michu_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 06.02.2011, 11:27
Bynajmniej. To są podstawowe wiadomości. Zeby brać korepetycje, to chociaż coś trzeba wiedzieć. Tobie proponuję naukę od początku. Potem zajmiemy się korepetycjami.
 
Brak zdjęcia
0
michu ~ ja15_gość
IP: 109.207.xx9.xx0
Data: 06.02.2011, 12:34
Naprawde, prawdziwy fachowiec.
 
Brak zdjęcia
0
Tylko czy ~ blablabla_gość
IP: 78.88.xx5.xx7
Data: 04.02.2011, 09:26
jest jakis bezpieczny zabójca?
Brak zdjęcia
0
Michu_gość
IP: 84.38.xx1.xx9
Data: 04.02.2011, 10:18
Tu nie chodzi o ludzką twarz. Przebywanie w pomieszczeniu z CO przez 10-15 min. może skończyć się tragicznie. Pomiar może być dokonany rano a wieczorem może być już za późno. Więc nie tędy droga. Kto będzie latał z czujnikiem po wszystkich mieszkaniach? A wystarczy przyłożyć kartkę i sprawdzić wentylację. To może zrobić nawet dziecko. I oczywiście pilnować czyszczenia kominów. To już zadanie lokatora. Zawsze też można kupić sobie czujkę za 150 zł. W porównaniu z życiem czy ciężkim zatruciem i leczeniem to nie jest duży koszt...
user_ico_towarzysz
-3
Michu ~ towarzysz
Uż. zarejestrowany
Data: 04.02.2011, 10:49
Ale np wodę i gaz im się chce przychodzić spisywać by móc wystawić rachunek więc może tak z 3 razy do roku przy okazji zabiorą ze sobą fachowca by sprawdził instalację? Co do kupna czujki to oczywiście przyznam ci ale weź pod uwagę,że niektórzy nie mają w miesiącu tych wolnych 150zł by taką czujkę kupić(oczywiście można odłożyć ale odkładać przez pół roku...). Zdrowie jest najważniejsze ale trudno wymagać od biednego,polskiego emeryta np by było go stać na dodatkowe środki zabezpieczenia.
 
Brak zdjęcia
0
gość 155_gość
IP: 195.74.xx1.xx0
Data: 06.02.2011, 23:03
Zastanawia mnie ten ciąg w wentylacji? Jak dotknę kartką do kratki to jak ona przylgnie do tej kratki bo mam taki mocny ciąg kominowy to przecież całe ciepło mi z domu wyciągnie. U mnie w piwnicy gdzie mam piec mam 2 kratki i jest tam ciąg ale nie taki mocny czy to oznacza, że mam złą cyrkulację powietrza?
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
 • Pn
 • Wt
 • Śr
 • Cz
 • Pt
 •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew