Sprawdź, ile zgromadziłeś w ZUS i jaka może być Twoja emerytura

Starość, emeryt
Sprawdź, ile zgromadziłeś w ZUS i jaka może być Twoja emerytura
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył generowanie Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU) za 2023 rok. Można ją sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i ten sposób poznać między innymi prognozowaną wysokość emerytury.

ZUS przygotował dla 23,9 mln osób Informacje o Stanie Konta Ubezpieczonego za 2023 r. Są one dostępne dla ubezpieczonych, którzy urodzili się po 1948 r., odłożyli na swoim koncie emerytalnym choćby jedną składkę, a ZUS nie ustalił im wysokości emerytury. Po nowelizacji przepisów można ją znaleźć wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych. Osoby, które jeszcze nie posiadają swojego konta na PUE, mogą je założyć w każdej chwili. Od 2020 r. ZUS nie wysyła już papierowych listów z informacją, chyba że poprosi o to klient.

Informację Zakład udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie. Kwoty te są podstawą obliczenia wysokości emerytury. Tegoroczna  waloryzacja była jedną z najwyższych. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach - o 9,91 proc. W wyniku rocznej waloryzacji stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł.

- Informacja przedstawia stan środków zapisanych zarówno na koncie, jak i subkoncie ubezpieczonego na 31 grudnia 2023 r. Można ją znaleźć na swoim profilu na PUE ZUS w panelu ubezpieczonego. Następnie należy wejść w zakładkę "Informacje o stanie konta" i wybrać "Informacja za 2023 r.". - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS - Ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, w IoSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Jest ona dostępna w zakładce "Hipotetyczna emerytura". W obu wariantach Zakład prezentuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Druga natomiast zakłada koniec dalszej aktywności zawodowej i brak kolejnych wpływów.


Dzięki IoSKU można też sprawdzić, czy odprowadzone są składki emerytalne od wszystkich umów o pracę lub zlecenia. Jeżeli kwoty składek należnych i wpłaconych różnią się od siebie, to znaczy, że pracodawca nie wpłacił tyle, ile powinien.

Drukuj
Prześlij dalej