Gniew ma już 20-letni miesięcznik

(fot. tcz.pl)
Gniew ma już 20-letni miesięcznik

zobacz galerię zdjęć: 3
Niedawno przypadła okrągła rocznica 20-lecia „Nowin Gniewskich”, lokalnego miesięcznika informacyjno-publicystyczego. Spotkanie jubileuszowe, upamiętniające wydanie pierwszego numeru gazety odbyło się 12 grudnia w Sali kameralnej biblioteki w Gniewie. Nie zabrakło na nim twórców „Nowin”, pierwszych redaktorów oraz osób, które na przestrzeni tych lat tworzyły gniewska gazetę.

Spotkanie 12 grudnia było wspaniałą okazją przede wszystkim do wspomnień. Wspomnień o narodzinach „Nowin Gniewskich”, ich trudnych, początkach. Niesamowitą historię gazety przedstawili na spotkaniu jej twórcy: Alicja Samulewska oraz Piotr Mroziński.

Wśród zaproszonych na jubileusz gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta i gminy Gniew z burmistrzem Marią Taraszkiewicz - Gurzyńską, jej zastępcą Wojciechem Szulcem, przewodniczącą rady Walentyną Czapską, reprezentanci zaprzyjaźnionych z „Nowinami Gniewskimi” instytucji, organizacji. Obecni byli też literaci, których utwory niejednokrotnie
ukazywały się na łamach „Nowin Gniewskich”, mieszkańcy współpracujący z gazetą i oczywiście osoby, które przez tych dwadzieścia lat tworzyły redakcję gazety.

Nie zabrakło życzeń kierowanych w stronę redakcji, założycieli gazety oraz byłych jej redaktorów, którzy w znaczący sposób przyczynili się do jej rozwoju. Wyróżnieni zostali: Alicja Samulewska, Piotr Mroziński, Marcin Lipiński, Hanna Szulman-Kudrin, Sebastian Frymarski, Andrzej Połomski oraz Rafał Bładzikowski.

Dla gości z recitalem fortepianowym wystąpiła młodziutka Beata Rocławska, z ogniska muzycznego działającego przy bibliotece w Gniewie, po czym zaproszono wszystkich na jubileuszowy tort, poczęstunek oraz symboliczną lampkę szampana. W Sali kameralnej, specjalnie na tę okazję, przygotowana została również wystawa najciekawszych okładek gazety z okresu minionego 20-lecia.

Pierwszy numer „Nowin Gniewskich” ukazał się w listopadzie 1994 roku. Pomysłodawcami wydania gazety w Gniewie byli pani Alicja Samulewska, ówczesna Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie i pan Piotr Mroziński, przewodniczący Komisji Zdrowia, Ochrony Środowiska, Kultury, Sportu i Turystyki. Na początku redagowanie gazety odbywało się społecznie. Pierwszy zespół tworzyli Hanna Szulman- Kudrin, Marcin Lipiński, Piotr Mroziński i Alicja Samulewska. Do wspólnej pracy nad redagowaniem dołączył również śp. Tadeusz Nowak.
Pierwszą winietę zaprojektował Jerzy Krause, a techniczną stroną przedsięwzięcia zajęli się Sebastian Frymarski i Marcin Lipiński. Były to czasy, gdy możliwości komputerów były jeszcze bardzo skromne. Nie istniała też fotografia cyfrowa. Tak więc artykuły pisano ręcznie, a następnie przepisywano je w programie TA G (polskim edytorze tekstowym pod DOS ). Ich korektą zajęła się p. Alicja Samulewska. Przez okres 20 lat „Nowiny Gniewskie” przechodziły wiele innych zmian. Od początku do grudnia 1996 nosiły one podtytuł - pismo Rady Miejskiej w Gniewie, a od stycznia 1997 roku wydawane było w podtytule jako pismo samorządowe. Od 2008 roku „Nowiny Gniewskie” są miesięcznikiem informacyjno-publicystycznuym.

Dziś gazeta może pochwalić się wysokim poziomem wydawniczym, dobrym jakościowo papierem, kolorowymi zdjęciami, sporą objętością i różnorodnością treści. Lokalne czasopismo wypracowało też stałe rubryki, np.: samorząd, inwestycje, wydarzenia, kultura, ekologia, historia, kroniki, sport, rozmaitości, ogłoszenia, z życia szkół. W gazecie przedstawiana jest również działalność różnych organizacji i instytucji, dorobek lokalnych twórców, regionalistów oraz sylwetki osób zasłużonych dla Ziemi Gniewskiej.

W chwili obecnej wydawcą „Nowin” jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie. Obszarem rozpowszechniania czasopisma jest teren gminy Gniew i jej okolice. Pojedyncze egzemplarze wysyłane są też do zaprzyjaźnionych placówek, z którymi gazeta stale współpracuje, lokalnych mediów Honorowych Obywateli, Przyjaciół Gniewu oraz Zasłużonych dla Ziemi Gniewskiej. Egzemplarze wysyłane są też obligatoryjnie do bibliotek.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • -1

    misiu_gość

    05.01.2015, 14:33

    tuba burmistrza

    dodajmy tylko, że gazeta dotowana jest z pieniędzy podatników i jest wygodną tubą niezwykłych na skalę Polski poczynań burmistrza, żadnego obiektywizmu, żadnej krytyki, żadnych postulatów - ZA PIENIĄDZE ZE SKROMNEGO BUDŻETU GMINY !!!

    Odpowiedz
    IP: 37.152.xx9.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.