Wystawa prac Międzynarodowego Konkursu na Exlibris i Małą Formę Graficzną

Exlibris (fot. KH/MM)
Tczew - Wystawa prac Międzynarodowego Konkursu na Exlibris i Małą Formę Graficzną

zobacz galerię zdjęć: 5
9 stycznia w tczewskiej Fabryce Sztuk, odbył się wernisaż prac Międzynarodowego Konkursu na Exlibris i Małą Formę Graficzną - Tajemnice Chłodnego Morza / Sny Gdańskiego Neptuna. Podczas spotkania, można było nie tylko podziwiać oryginały prac konkursowych z całego świata, ale także dzięki krótkiej projekcji multimedialnej, poznać niektóre techniki tworzenia owych dzieł.

Ekslibris to znak własnościowy książki, którym posługiwał się właściciel księgozbioru do personalnego oznaczania własności woluminu. Jego geneza wywodzi się od malowanego herbu na kartach ksiąg w dawnych wiekach. Później zaczął on przybierać formę misternie skomponowanej ilustracji graficznej z wpisanym nazwiskiem właściciela. Ta niecodzienna nazwa pochodzi z języka łacińskiego: ex libris i dosłownie oznacza "z książek".

Jak dziś wygląda ów znak będzie można przekonać się zwiedzając wystawę dwóch edycji prac Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną pt. "Tajemnice Chłodnego Morza" (2014) oraz "Sny Gdańskiego Neptuna" (2016). Wyeksponowane zostaną niektóre prace, a warto podkreślić, że oba konkursy zgromadziły około 400 autorów z całego świata, m.in. z: Chin, Tajlandii, Argentyny, USA, Meksyku, Rosji, Urugwaju oraz krajów europejskich. Profesjonalni twórcy i amatorzy nadesłali blisko 1000 prac, które zostały wykonane w technikach tradycyjnych oraz komputerowych. Wszystkie nawiązywały do motywu przewodniego konkursu. W 2014 r. było to morze - bałtyckie, chłodne, zimne, nieprzystępne. Z jednej strony budzące strach, zagrożenie, z drugiej - fascynację, nostalgię i przedmiot pożądania. Z kolei w 2016 r. bohaterem zmagań artystów z całego świata stał się jeden z najważniejszych symboli miasta Gdańska - Neptun, król mórz i oceanów.

Organizatorzy:
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM
ul. Turystyczna 3, 80-680 Gdańsk
wyspaskarbow.gak.gda.pl
Wystawę można zwiedzać do 4 lutego br.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA