Ponad 3,5 mln zł dla niepełnosprawnych powodzian

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (fot. archiwum)
Tczew - Ponad 3,5 mln zł dla niepełnosprawnych powodzian
Jednym z podstawowych zadań, jakie Państwo powinno spełniać względem swoich obywateli, jest zapewnienie im maksymalnej ochrony życia, zdrowia i mienia. Funkcja ta nabiera szczególnego znaczenia w sytuacjach ekstremalnych, takich jak powodzie, występujące na ogół nagle, niespodziewanie i gwałtownie. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował specjalny program na osób niepełnosprawnych, które dotknęły skutki majowej powodzi.

Maksymalna wysokość dofinansowania dla jednej osoby wyniesie 2 tys. zł. Pomoc będzie udzielana w formie jednorazowego świadczenia. Na realizację programu Fundusz przeznaczył wstępnie kwotę 3,5 mln zł.

Do skierowany jest program pomocowy?

1. Adresatami programu są poszkodowane w wyniku skutków powodzi mającej miejsce na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w maju 2010 roku:
1. osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne),
2. dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia.
2. W imieniu i na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ubezwłasnowolnionych osób niepełnosprawnych występują opiekunowie prawni tych osób.Wnioski w ramach programu składane są w trybie ciągłym, jednakże nie później niż do dnia 15 listopada 2010 roku, w siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest przedłożenie:

1. kserokopii orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub kserokopii orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy lub kserokopii orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub kserokopii orzeczenia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów lub kserokopii orzeczenia o niepełnosprawności,
2. dokumentu potwierdzającego poniesienie szkody na skutek zalania lub innego rodzaju zniszczenia bądź uszkodzenia powstałego w wyniku powodzi bądź opadów deszczu na terenach objętych powodzią, w pomieszczeniach mieszkalnych zamieszkiwanych przez wnioskodawcę - wystawionego przez właściwą jednostkę administracji rządowej lub samorządowej,na terenie działania której wystąpiła powódź.

Szczegółowe informacje na temat przedmiotowego programu oraz procedury jego realizacji znajdują się na stronie internetowej www.pfron.org.pl . Pytania można zadawać telefonicznie pod nr tel. 58 552-17-42, 58 554-85-16 lub poprzez pocztę elektroniczną na adres pfron.gdansk@pfron.org.pl
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • -1

  Tcz18W

  21.06.2010, 09:13

  ....

  Tak tylko zobaczymy jak to w praktyce będzie wyglądać i ile ludzie będą musieli czekać...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -4

  Cyrk

  21.06.2010, 15:04

  A pełnosprawni?

  Niech zdychają?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.