Szpital bez inwestora - spółka TCZ i starostwo szukają nowego rozwiązania

Tczewskie Centrum Zdrowia powstało w sierpniu 2008 roku
Tczew - Szpital bez inwestora - spółka TCZ i starostwo szukają nowego rozwiązania
Konsorcjum Bank Zachodni WBK SA i Pantenon Holdings wycofało się z rozmów z Tczewskim Centrum Zdrowia na temat sprzedaży udziałów spółki. Oznacza to, że na razie nie szpital nie ma inwestora, którego środki pozwoliłby na rozbudowę kompleksu szpitalnego przy ulicy 30 Stycznia. Teraz starostwo musi znaleźć nowe rozwiązanie i nie wyklucza wejścia spółki na giełdę papierów wartościowych NewConnect.

Funkcjonowanie szpitala powiatowego w formie SP ZOZ-u powodowało od lat utrudnienia w ustalaniu jasnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje, które w poprzednich latach spowodowały ogromne zadłużenie sięgające ponad 24 mln zł. Sytuacja wymagała natychmiastowego działania, aby nie doprowadzić do upadku tej placówki. Dlatego Zarząd Powiatu podjął decyzję o utworzeniu w sierpniu 2008 roku spółki Tczewskie Centrum Zdrowia, gdzie jednoznacznie określono kompetencje i zakres odpowiedzialności organów spółki: zarządu, rady nadzorczej i zgromadzenia wspólników. Dzięki temu udało się się wyprowadzić szpital na prostą, jednak wciąż potrzeba ok. 20 mln zł., przede wszystkim na budowę Oddziału Wewnętrznego i rozbudowę Oddziału Chirurgii i Ginekologii. Przedstawiciel właściciela szpitala z zarządem spółki ustalili trzy drogi pozyskania niezbędnych środków na inwestycje. Pierwsza to przystąpienie do spółki gmin powiatu tczewskiego, druga - sprzedaż udziałów i podwyższenie kapitału przez inwestora, trzecia - wejście na giełdę. Propozycję przystąpienia przez gminy powiatu tczewskiego do TCZ Sp z o.o., Zarząd Powiatu skierował w październiku 2009 r. Przedstawiono wówczas propozycję podwyższenia kapitału poprzez wyemitowanie udziałów i ich sprzedaż (Gmina Miejska Tczew - 10 mln zł, Gmina Wiejska Tczew, Gmina Gniew i Pelplin- po 2 mln zł, Gmina Subkowy i Morzeszczyn- po 1 mln zł). Swoje zainteresowanie zakupem udziału wyraziła tylko Gmina Miejska Tczew. Jednak ze względu na realizowane inwestycje ze środków unijnych, nie posiadała w tym momencie środków finansowych. W 2008 roku Zarząd Powiatu po akceptacji Rady Powiatu i podjęciu przez nią stosownej uchwały, podjął pierwszą próbę sprzedaży udziałów. Zainteresowanie wykazał jeden podmiot: PKO BP Biuro Maklerskie. Złożono ofertę, jednak nie wpłacono wadium. W związku z tym nie doszło do transakcji. W oparciu o uchwałę Rady Powiatu z dnia 28 października 2008 r., w sprawie określenia zasad wnoszenia wkładów oraz obejmowania, nabywania i zbywania udziałów i akcji w spółkach z udziałem Powiatu Tczewskiego, w kwietniu tego roku zaproszono podmioty do negocjacji w sprawie zakupu udziałów w TCZ Sp z o.o. Termin składania ofert upłynął 1 czerwca br - do negocjacji stanęło konsorcjum Bank Zachodni WBK SA i Panteon Holdings, które jednak ostatecznie nie złożyło oferty wiążącej:

- Ofert wycofał się, zatem na razie sprzedaż udział TCZ nie dojdzie do skutku - wyjaśnia nam Waldemar Pawlusek przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego i szef komisji negocjacyjnej - W uzasadnieniu usłyszeliśmy, że WBK sam jest teraz w trakcie przekształceń (bank kupił niedawno hiszpański Santander - przyp. red.), stąd nie podejmuje teraz podobnych inwestycji. Przedstawiciele inwestora sugerowali również niepewność finansowania służby zdrowia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, skąd ryzykowność podobnych inwestycji, z czym się nie zgadzam. Dlatego teraz musimy szukać innego rozwiązania dla szpitala, by znaleźć środki na niezbędne inwestycje. Jestem zwolennikiem wejścia na giełdę New Connect. Musimy zainwestować w szpital, który leży w ważnym miejscu województwa, na skrzyżowaniu szlaków. Jednostka dysponuje przecież dobrym personelem, otwartym na przekształcenia.

Starostwo zainteresowane jest wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Zarząd Spółki, Radni Powiatu Tczewskiego, przedstawiciele załogi szpitala 22 grudnia 2009 r. uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem Działu Rozwoju na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. "New Connect". Na spotkaniu omówiono procedurę, terminy i koszty związane z przygotowaniem stosowanej dokumentacji. Jeśli starostwo zdecyduje się na wejście na giełdę New Connect, cały proces może nastąpić w ciągu roku. O przekształceniach będziemy informować na bieżąco.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (24)
dodaj komentarz

 • +3

  adi_gość

  29.09.2010, 00:05

  Hajważniejsze jest aby szpital się rozwijał

  Tylko jak szpital będzie się rozwija to jest szansa, że będzie pozyskiwał kontrakty z NFZ. Jasne i logiczne jest, że aby tak się stało potrzebne są inwestycje. Dobrze prubuje starostwo.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx4 
 • +1

  andrzej_gość

  29.09.2010, 00:23

  oby szpital znalazł inwestora

  Zobaczcie, że odsprzedanie części udziałów szpitala to jedyna szansa na wyjście na prostą. Jak jest spółka to są możliwości inwestycyjne można kupować sprzęt. Pamiętam, że jak szpital działał jako całkowicie "państowy" to dług rósł i nikt się tym nie przejmował.

  Cytuj
  IP: 91.94.xx9.xx3 
  -3

  ela_gość

  29.09.2010, 00:51

  popieram pomoc szpitalowi

  Jestem za działaniami, które mogą pomóc naszemu szpitalowi. Szkoda, że tym razem sie inwestor nie znalażł, ale tylko aktywne szukanie jak wykazał Sosnowski doprowadzi do tego ze w końcu znajdzie się odpowiedni chętny chcący "zainwestować" w nasze zdrowie.

  Cytuj
  IP: 91.94.xx2.xx0 
 • +1

  anka_gość

  29.09.2010, 00:10

  szkoda

  szkoda, że nie doszło do sprzedaży- inwestor i środki finansowe przydałyby się dla dobra szpitala. Prywatyzacja nie udała się- szkoda, bo wydawało się, że wszystko idzie dobrą drogą. Zobaczymy jak teraz pójdzie na giełdzie. Oby się udało

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx8 
 • -3

  michu_gość

  29.09.2010, 07:53

  Ty to piszesz bez sensu. Powtarzasz oczywiste fakty, nie wnosząc nic nowego. Po co zatem pisać? Twój żal z tego powodu nikogo nie interesuje...

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx9 
  -2

  max_gość

  29.09.2010, 10:44

  do michu

  ale za to Twoja wypowiedź wniosła bardzo dużo ......

  Cytuj
  IP: 84.38.xx9.xx9 

  michu_gość

  30.09.2010, 08:47

  To nie wypowiedz. To uwaga. Problemy z zakwalifikowaniem tekstu??? Może powtórka podstawówki?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx9 
 • +1

  wuefista pawlusek _gość

  29.09.2010, 00:11

  jestem za

  ja tam na szpitalach sie nie znam ja ino w nich przebywam jak mi sie goleń lewa źle zrośnie i wtedy mam pomroczność jasną, że cholera mnie bierze i zara do krzyża lecem, mam nadzieja, że mnie na wójta subków co najmij wybierzeta, a może i na staroste wielkiego, co zastąpi kniazia sosnowskiego ?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • +1

  subkoviak_gość

  29.09.2010, 00:26

  Turbo negocjator z Subków

  Pan nauczyciel i niegdyś pierwszy playboy naszej gminy co księdzu się nie kłania teraz jest negocjatorem. Długa droga od wuefisty do negocjatora. Chyba się można pogubić.

  Cytuj
  IP: 91.94.xx9.xx3 
 • -1

  Maxx

  29.09.2010, 01:24

  Szpital nie szpital, ale jednak firma

  I nikt normalny nie zainwestuje kasy bez szans na zwrot z procentem w przewidywalnym czasie, zapewnienie paru ciepłych posadek dla kolegów to za mało. A jakie perspektywy zysku rysują władze szpitala ? Co w tej materii ma do powiedzenia starosta ? Nawet gmina wcześniej czy później będzie się musiała tłumaczyć/rozliczyć z pieniędzy włożonych w szpital który z punktu widzenia prawa jest prywatną firmą, a nie jak sie radnemu Kaffce wydaje zakładem budżetowym w którym 'obieg' pieniędzy jest tylko w jednym kierunku.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  ...._gość

  29.09.2010, 06:36

  Szkoda, że się nie udało wprowadzenie inwestora do spółki. To bardzo trudna sztuka wymagająca ogromnego doświadczenia biznesowego. Niestety w naszym przypadku mamy więcej polityki niz działań biznesowych. Po pierwsze nie trąbi sie wszem i wobec o takich działaniach. Pieniądze nie lubią rozgłosu. Po drugie, jeżeli robi to się tak jak inwestycje drogowe i wiadukty, to długo przyjdzie nam czekać na efekty. Po trzecie p. Sosnowski zagrał brzydko wystawiając p. Pawluska do tej roboty, teraz może powiedzieć to nie ja, to on nie dał rady, zwłaszcza, że jeszcze póki co są z przeciwnych opcji politycznych.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx8 
 • -2

  gosc_gość

  29.09.2010, 08:36

  Pan Pawlusek zgodził się zostać negocjatorem

  Jakby sie pan Pawlusek bał zostac negocjatorem to by się tego zadania nie podjął, a jako przewodniczący Rady Powiatu miał do tego prawo - niech się włącza w działania jak kase bierze.

  Cytuj
  IP: 88.199.xx0.xx4 
 • +2

  xxx_gość

  29.09.2010, 09:23

  Elciu coś ci się pofifrało nie Sosnowski tylko Boniecki walczy o szpital i inwestorów

  Odpowiedz
  IP: 83.15.xx3.xx0 
 • +1

  Beata Sawicka_gość

  29.09.2010, 10:09

  Panie Pobłocki RATUNKU!

  Panie Prezydencie, błagam, zrób pan coś dla ratowania starostwa! Lody ze szpitalem nie wyszły! Teraz Wituś i jego podwórkowa drużyna są w rozsypce. Pewnie jeszcze pogonią ich z PiS-u, a do PO-tworków nie przygarną i bedzie DUżePA!

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • +6

  ```_gość

  29.09.2010, 10:21

  ```

  sosna podwinie ogon i zostawi szpital na pastwę losu - bo tylko UM mu w głowie - współczuję następcy oberwie baty za spierniczone rozwiązania starosty

  Odpowiedz
  IP: 81.190.xx9.xx6 
 • -4

  Mieskaniec Tczewa_gość

  29.09.2010, 11:13

  Do goscia wyzej

  Ty chlopie masz pojecie... Nie masz zielonego pojecia. Dzięki starostwu jest ladny szpital, az przyjemnie. To dzięki wielkiej odwadze starostwu w koncu ktos sie za to wzial. Jak sie nie udalo z jednym inwestorem, to przeciez nic straconego. Jest jeszcze tyle wyjsc z sytuacji, ktora przeciez nie jest zla... No i dzięki temu mieszkancy, ktorzy musza isc do szpitala, chociaz w ludzkich warunkach sa tam przyjmowanie, a nie jak wczesniej bylo. Pogadaj z pracpwmikami i zapytaj sie jaka jest teraz roznica. Prosba do Ciebie, jak chcezz sobie pomarudzic to chyba powinienes nastepnym razem sie zastanowic czy dobrze obierasz droge....

  Odpowiedz
  IP: 188.33.xx8.xx4 
 • +1

  Maxx

  29.09.2010, 11:39

  Bez Pana Witolda Sosnowskiego powiat się rozleci

  Aż strach pomyśleć co by się stało z powiatem gdyby Pan Witold Sosnowski przestał być starostą. Powiatowi groziłaby zagłada i my wyborcy pod żadnym pozorem nie możemy dopuścić do tego żeby Pan Witold Sosnowski przestał być starostą. Nie wolno nam głosować na Pana starostę w wyborach na prezydenta Tczewa, bo przecież nie można być jednocześnie prezydentem i starostą. My wyborcy musimy wymóc na kandydatach na radnych powiatowych deklarację, że napewno wybiorą Pana Witolda Sosnowskiego na starostę.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  oj_gość

  29.09.2010, 13:25

  oi

  ludzie warunki- wolne żarty ...

  Cytuj
  IP: 81.190.xx9.xx6 
  +1

  ...._gość

  29.09.2010, 14:14

  Maxx masz rację, ratujmy powiat, miasto niech szlag trafi razem z Pobłockim i cała ta banda. Nasz powiat może ocaleć tylko dzięki p. Sosnowskiemu. Głosujmy w wyborach do powiatu na p.Sosnowskiego. Po co nam prezydent Sosnowski, skoro powiat zdechnie bez jego geniuszu. Witold Sosnowski Wielkim Starostą Jest i niech tak zostanie.

  Cytuj
  IP: 83.25.xxx.xx9 
 • -4

  uczniak_gość

  29.09.2010, 12:03

  stop lodziarzom

  Sosna to sukces, ten chłop robi co do niego należy.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
 • -3

  Joe_gość

  29.09.2010, 12:43

  "Ładny szpital"

  Nie wiem czy ładny szpital. Jak ktoś miał do czynienia z oddziałem wewn. albo chirurgią to wie, że uzyskanie jakiejkolwiek wykwalifikowanej pomocy i konkretnej diagnostyki jest niemożliwe z racji personelu, który tam pracuje. Ci sami ludzie na tych samych posadkach, którzy nie mają większego pojęcia o niczym. A wszystko co się tam odbywa jest na zasadzie "prób i błędów".

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx4 
 • +5

  Szczery_gość

  29.09.2010, 12:48

  Nie tym to następnym razem

  Gdyby nie Boniecki to nie było by nawet tematu. Dzięki niemu Szpital ma chociaż jakieś perspektywy na rozwój - z tym się nie dało to z innym wyjdzie - głowa do góry i tak dalej...

  Odpowiedz
  IP: 83.15.xx3.xx0 
 • +6

  hehehe

  29.09.2010, 13:34

  ...

  Szczery - racja, a nie sosna się podpina - niczym ja do Twojego komentarza :)))

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  pro100_gość

  29.09.2010, 22:47

  nie sosnowski szuka inwestora, tylko prezes szpitala jezdzi i negocjuje. szkoda ,ze starostwo co chwile zmienia zdanie. raz chca inwestora raz nie. czyzby obawy przed wyborami?????????????????

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.