Biskup Wiesław Śmigiel będzie rządził Diecezją Toruńską

Biskup Wiesław Śmigiel podczas mszy w tczewskiej farze (fot. tcz.pl)
Tczew - Biskup Wiesław Śmigiel będzie rządził Diecezją Toruńską
Biskup Wiesław Śmigiel - do niedawna biskup pomocnicy Diecezji Pelplińskiej - będzie rządził Diecezją Toruńską. Będzie najmłodszym biskupem w Polsce.

Jak podaje diecezja pelplińska w oficjalnym komunikacie, Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza biskupa Andrzeja Suskiego z posługi biskupa toruńskiego, a mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla:

- Tworzenie struktur i troska o dobra doczesne diecezji są ważne, ale w centrum musi być ewangelizacja - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wiesław Śmigiel, biskup-nominat diecezji toruńskiej. Dodaje, że w Polsce potrzeba jest "przejścia od wiary motywowanej tradycją do wiary opartej na osobistym wyborze Jezusa".


Wiesław Śmigiel urodził 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bygdoszczy; W 1994 ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem ks. prof. Dr. Hab. Janusza Pasierba. Jako wikary pracował w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. Następnie w latach 1996-1998 był sekretarzem i kapelanem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi a zarazem redaktorem pisma katolickiego "Pielgrzym" W 1998 roku rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. Pracę doktorancką napisał pod kierunkiem ks. prof. dr. Hab. Ryszarda Kamińskiego i obronił w 2003 roku. Na natomiast w 2010 roku uzyskał habilitację z zakresu teologii pastoralnej. W od 2011 roku jest kierownikiem Katedry teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL. Prowadzi wykłady z zakresu teologii pastoralnej na Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Pelplińskiej i Instytucie Teologicznym diecezji Pelplińskiej. Jest konsulatorem Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski. W2009 roku został kapelanem honorowym Ojca Świętego. W swojej działalności naukowej się na podmiocie duszpasterstwa, uczestnictwie katolików świeckich w życiu Kościoła. Ma też zamiłowania do poezji. W 1997 roku wydał zbiorek poezji pt. Zdany na pojedynek, a w 2005 Kartki z pamiętnika. Interesuje się teatrem i kinem. Lubi podróżować i poznawać inne kultury.

Wiesław Śmigiel był biskupem pomocniczym w naszej diecezji od kwietnia 2012 roku.

Sonda - odpowiedz na pytanie

Czy jesteś za likwidacją przedmiotu religii w szkołach publicznych?

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +10

  Lzip_gość

  13.11.2017, 08:18

  Biskup służy a nie rządzi

  Bp. Śmigiel to służy a nie rządzi i to jest jego najwiekażą siła. Błogosławieństwa Bożego w nowej diecezji. Bedziemy tęsknił za homiliami

  Odpowiedz
  IP: 83.15.xx1.xx5 
 • +9

  Czewiak_gość

  13.11.2017, 08:23

  ???

  Nie rządził, tylko służył! To jest zasadnicza różnica, podobnie jak w przypadku posłów - to są nasi słudzy, a nie jacyś możnowładcy.

  Odpowiedz
  IP: 83.238.xx9.xx0 
 • -4

  PLUSUJEMNY_gość_gość

  13.11.2017, 09:45

  HAHAHAHA!

  W Toruniu(i nie tylko) rządzi tylko jeden klecha!Śmigelowi ,będzie się tylko wydawało,że "rządzi"!

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx4.xx2 
 • +5

  Katolik_gość

  13.11.2017, 15:53

  Biskup

  Bardzo mądra i przede wszystkim otwarta osoba. To jakieś światełko nadziei dla Kościoła . Można mówić źle o pewnych biskupach, ale bp. Śmigiel do nich się nie zalicza.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx0 
 • -4

  gość_gość

  13.11.2017, 20:21

  Biskup który ma syna na boku...

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx4 
 • czyżykowiak_gość

  13.11.2017, 20:45

  Nie chcę żeby to brzmiało niegrzecznie,

  ale w Toruniu, a może z Torunia rządzi, a przynajmniej mocno to tak wygląda, znany zakonnik. Nie mniej jednak życzę wszystkiego najlepszego nowemu Biskupowi diecezjalnemu i aby współpraca ze społecznością katolicką, również ze znanym zakonnikiem, układała się dobrze.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA