Trsowy idą w obieg

Dersławy cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców miasta (fot. tcz.pl)
Tczew - Trsowy idą w obieg
Na początku stycznia rusza sprzedaż lokalnej waluty, która została wybita specjalnie z okazji zbliżającego się jubileuszu 750-lecia miasta. "4 trsowy" można nabyć w sześciu punktach na terenie grodu Sambora. Przez trzy miesiące, jubileuszowym dukatem będzie się można posługiwać w specjalnie oznakowanych punktach handlowych i usługowych.

Własną monetę Tczew miał w średniowieczu, nie wypada zatem nie wybić lokalnego dukata z okazji zbliżającej się rocznicy 750-lecia powstania miasta. Od czerwca ub. roku możemy znowu pochwalić się lokalną monetą - najpierw wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk dersławów - teraz przyszedł czas na trsowy. Dukaty zostały przygotowane przez Mennicę Polską we współpracy z Urzędem Miejskim w Tczewie. 4 trsowy mają równowartość 4 zł. Monety można nabyć w sześciu punktach na terenie miasta - w Urzędzie Miejskim, Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, Centrum Kultury i Sztuki, Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz hotelu Carina. Jednorazowo otrzymamy nie więcej niż 10 sztuk.

- Chcielibyśmy, aby trsowy miały także wartość użytkową i aby mieszkańcy Tczewa mieli możliwość posługiwania się nimi w punktach handlowych i usługowych na terenie miasta. W punktach tych będzie można wymienić dukaty na towary lub usługi o równowartości 4 zł za każdy dukat. W celu ułatwienia identyfikacji przedsiębiorców biorących udział w akcji, punkty te zostaną oznaczone naklejką "Tu honorujemy trsowy". Prosimy zatem zainteresowanych właścicieli sklepów, restauracji i innych punktów usługowych, aby zgłosili się do Biura Promocji UM. Więcej informacji można uzyskać w Biurze Promocji Miasta, tel. 058 77 59 322. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska z Biura Promocji UM.

W obiegu znajdzie się 20 tysięcy monet - każda o o średnicy 27 mm. Kolejne dukaty - sambory pojawią się w czerwcu 2010 roku. Nazwa dukata "trsow" nawiązuje do jednej z pierwszych nazw Tczewa. Na awersie znajduje się wizerunek średniowiecznego Tczewa, otoczonego murami obronnymi, rewers jest taki sam jak w przypadku 4 dersławów, pierwszego z dukatów okolicznościowych, które znajdowały się w obiegu od początku czerwca br. Znajduje się na nim współczesny tczewski gryf i logo 750-lecia miasta.
Drukuj
Prześlij dalej