Mieli ręce pełne roboty - 2009 strażackich interwencji

Tczewska jednostka od ponad roku na nowoczesną drabinę
Tczew - Mieli ręce pełne roboty - 2009 strażackich interwencji
Co 4 godziny 21 minut i 36 sekund interweniowali w minionym roku tczewscy strażacy - takie skrupulatnie wyliczone dane podano podczas rocznej odprawy, która miała miejsce w ub. tygodniu. Okazuje się, że w 2009 roku funkcjonariusze wyjeżdżali do interwencji... 2009 razy - to o 459 więcej niż w 2008 roku.

Tczewska straż przygotowała dokładne zestawienie zdarzeń, które miały miejsce w ub. roku. W 2009 roku mundurowi wyjeżdżali do 760 pożarów. Jednak większość strażackich interwencji stanowią miejscowe zagrożenia - m. in. wypadki drogowe, których w ubiegłym roku zanotowano aż 1227.

-Zanotowaliśmy prawie pięćset zdarzeń więcej niż w 2008 roku - tłumaczy Waldemar Walejko, komendant KP PSP w Tczewie - Jednak ubiegły rok należy zaliczyć do udanych. Udało się nam nieodpłatnie przekazać sprzęt jednostkom OSP. Oczywiście, szkoliliśmy też strażaków-ochotników, aby podnosili swoje kwalifikacje i sprawność podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Kontrolowaliśmy również stan wielu oddawanych do użytku obiektów. W tym roku udało się nam uzyskać już zapewnienie komendy wojewódzkiej, że w czerwcu otrzymamy nowy samochód ratownictwa technicznego, który będzie wyposażony w dźwig pomocny podczas działań na miejscu wypadków samochodowych. Takie auto kosztuje ok. 1,4 mln zł.

W powiecie tczewskim na jednego strażaka przypada 1218 mieszkańców, ale o bezpieczeństwo dbają również funkcjonariusze zrzeszeni w jednostkach ochotniczych - na terenie powiatu działa ich 38, z czego 14 zostało włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Ponad 1000 osób należy do jednostek OSP. W 2008 r. budżet tczewskiej jednostki wyniósł blisko 6 mln zł - czołowe miejsce wśród wydatków stanowią wydatki osobowe - ponad 4,3 mln zł. W tczewskiej straży pożarnej zatrudnionych jest 92 funkcjonariuszy (9 oficerów, 25 aspirantów, 47 podoficerów i 11 szeregowych).

Z wyjazdów alarmowych

W ub. roku jednostki straży pożarnej powiatu tczewskiego interweniowały:

• co 4 godz. 21 min. 36 sek.;
• przy pożarach co 11 godz. 30 min 36 sek.;
• przy miejscowych zagrożeniach co 7 godz. 8 min.;
• przy fałszywych alarmach co 16 dni 5 godz. 9 min.

W 2009 roku zanotowano 13 ofiar śmiertelnych, zaś ranne zostały 144 osoby, w tym dwóch ratowników. Straty oszacowano na ponad 5,7 mln zł

Charakterystyczne zdarzenia z kroniki strażackiej

- 14 października nad powiatem tczewskim przeszła wichura - powyrywane drzewa, uszkodzone samochody oraz linie energetyczne były przyczyną 133 wyjazdów,

- 2 lipca - droga krajowa nr 1 - Wypadek miał miejsce na 49. kilometrze drogi, w pobliżu miejscowości Subkowy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia służby ratownicze zastały drastyczny widok. W wypadku brały udział dwa pojazdy VW Vento i Citroen C15 z przyczepą. W samochodzie VW znajdowało się trzech mężczyzn, których zgon stwierdził przybyły na miejsce lekarz pogotowia. W samochodzie marki Citroen podróżowało dwóch mężczyzn. Jeden kierowca znajdował się w pojeździe zakleszczony. Drugi natomiast pasażer znajdował się poza pojazdem, wydostał się z pojazdu przy pomocy świadków zdarzenia. Do czasu przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej poszkodowanym pomocy udzielali funkcjonariusze nie będący na służbie st. sekc. Mariusz Lodko KP PSP Tczew, st. sekc. Anna Sarnowska KM PSP Gdańsk i dh Marcin Kosiecki OSP Pelplin

- 16 czerwca Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało zgłoszenie o pożarze budynku w miejscowości Malenin. Dom był całkowicie objęty pożarem - dach był już spalony, drewniany strop uległ zawaleniu, szyby w oknach były stopione. Zagrożony rozprzestrzenianiem się ognia był przyległy budynek mieszkalny. 5 osób ewakuowano - po ugaszeniu ognia przeszukano pogorzelisko.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +8

  Florian_gość

  18.02.2010, 08:07

  Chuba Powiatu i miasta Tczewa TO OSP I PSP

  Ta formacja ma charyzmat od zarania.Tkwi w niej czysty polski duch. W statystace pani redaktor zapomina o roli inteligentnych, eleganckich,sprawnych feministkach.

  Odpowiedz
  IP: 79.200.xx1.xx3 
 • _gość

  03.06.2010, 23:27

  dobra fotka, szkoda, że to nie drapacz chmur ;)

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.