"Pradzieje Tczewa" - takiej wystawy tu jeszcze nie było

Alicja Gajewska zaprasza wszystkich na podróż przez epoki (fot. tcz.pl)
Tczew - "Pradzieje Tczewa" - takiej wystawy tu jeszcze nie było
Elektroniczny przewodnik, pokazy, multimedialne prezentacje, makiety - wszystko to ma nam pomóc wyobrazić sobie, jak przed laty żyło się na terenach, gdzie obecnie leży gród Sambora. Ciekawi najdawniejszych dziejów Tczewa, będą mogli zaspokoić swój apetyt, wybierając się na wystawę "Pradzieje Tczewa", którą przygotowuje Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły. Ekspozycja jest jedną z jubileuszowych niespodzianek dla mieszkańców, którą będziemy mogli oglądać już od 30 stycznia.

Przy wystawy współpracowało blisko 90 osób i instytucji. Ostatnie prace są już na ukończeniu. A czego możemy się spodziewać po wizycie w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły?

- Nasza ekspozycja pokazuje historię od czasów najdawniejszych aż do założenia miasta przez księcia Sambora - tłumaczy Alicja Gajewska, dyrektor CWRDW - Staraliśmy się, by wystawa była jak najbardziej atrakcyjna, dlatego nie zabraknie prezentacji multimedialnych - po raz pierwszy w Tczewie będzie można również skorzystać z przewodnika elektronicznego w języku polskim, niemieckim i angielskim. Bardzo ciekawe będą również inscenizowane scenki z życia naszych przodków. Zdradzę również, że będzie można nawet zobaczyć żywe jesiotry - podobne do tych, jakie przed laty pływały w Wiśle.

Komisarzem wystawy jest Józef Ziółkowski, a pracowało nad nią prawie 90 osób i instytucji. Dzięki ich zaangażowaniu będziemy mogli podejrzeć, jak mieszkali w tym rejonie ludzie w epoce lodowcowej, kamienia, brązu i żelaza, w okresie wpływów rzymskich, aż do wczesnego średniowiecza. Ekspozycja została ustawiona na pierwszym piętrze "Fabryki Sztuk" - przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku utworzono siedliska naszych praprzodków z narzędziami i bronią. Nie zabraknie również zdjęć i obrazów wymalowanych przez tczewską malarkę Barbarę Motyl-Tecław.

- Będzie także makieta Tczewa, na której przedstawimy miasto sprzed panowania krzyżackiego, z zamkiem księcia Sambora, z ówczesną linią brzegową Wisły, z naturalnymi zatokami w miejscu ul. Wąskiej i Parku Miejskiego. Odtworzyliśmy także stanowiska archeologiczne, a sporą atrakcją będzie możliwość samodzielnego wybicia denara księcia Sambora. - dodaje Alicja Gajewska.

Wystawę będzie można obejrzeć w siedzibie Centrum już 30 stycznia. Ekspozycja będzie czynna przez dwa lata i jest jedną z atrakcji na jubileusz 750-lecia.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +3

  `_gość

  21.01.2010, 00:29

  ~`

  grotę Samborka też będzie można zwiedzać ?

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx7 
 • +1

  elka_gość

  21.01.2010, 09:21

  No nie - nie wiadomo gdzie ona jest. a poza tym samborek się jeszcze nie obudził

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • +3

  Hrabina von Szlochen_gość

  21.01.2010, 11:27

  Pratapeta??

  Ten Pramanekin na zdjęciu wygląda, jak niektóre dziewczęta tczewskie - buzia jakaś taka ciemnawa, a reszta bielutka :)) Pratapeciarz, hihihi :))

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx1.xx2 
 • +2

  książe S_gość

  21.01.2010, 11:38

  ~

  Zapowiada się interesująco - a te figury - Brawo... pani Alicja jak żywa

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx2.xx1 
 • +1

  mropenvitamine nielog_gość

  21.01.2010, 17:19

  A pani Alicja to ta co siedzi?? No nie, w dzisiejszych czasach sie na kwarcu opalac ! Szkoda cery twarzy i dekoltu.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • -1

  mamaj_gość

  21.01.2010, 20:58

  miodzio!

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx3 
 • manti_gość

  23.01.2010, 17:45

  świetny pomysł

  moim zdaniem fajna sprawa,w końcu sie wybiore do tego naszego muzełuma:)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx0 
 • weronisiaxd44_gość

  02.02.2010, 18:49

  gdzie będzie wystawa "pradzieje tczewa"?

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xxx.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.