Upamiętnienie ofiar mordu w Lesie Szpęgawskim. Mijają 83 lata

Szpęgawsk (fot. tcz.pl)
Upamiętnienie ofiar mordu w Lesie Szpęgawskim. Mijają 83 lata
Na Cmentarzu Wojennym w Lesie Szpęgawskim w niedzielę (25.09) odbędą się obchody 83. rocznicy niemieckiego mordu w Lesie Szpęgawskim. Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako "Pomorski Katyń". Jest to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa (14 tys. ofiar) i Mniszku pod Świeciem (13 tys.), miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa.

Uroczystości w Lesie Szpęgawskim rozpoczną się 25 września o godz. 13:15 okolicznościowym wystąpieniem i złożeniem kwiatów pod pomnikiem. O godzinie 14:00, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej Arkadiusza Okroja odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. Uroczystości zakończy apel pamięci oraz pieśń "Rota".

Położony kilka kilometrów od Starogardu Gdańskiego Las Szpęgawski we wrześniu 1939 roku został wybrany przez niemieckiego okupanta na miejsce masowych egzekucji. Jako pierwsi ofiarą mordu padli starogardzcy Żydzi, następnie zamordowano 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Las Szpęgawski stał się miejscem straceń polskiej inteligencji, działaczy społecznych i politycznych z Pomorza oraz duchownych. Jesienią 1939 roku Niemcy wymordowali niemal całą Kapitułę Katedralną diecezji chełmińskiej oraz profesorów pelplińskiego seminarium. W sumie od września 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 7000 osób - także wielu tczewian. Niestety, wciąż potrzeba badań archiwum, bo w grobach spoczywają bezimienne ofiary. Niedawno powstał nowy pomnik w formie ściętych pni drzew, który kosztował 1,9 mln zł. Monument składa się ze 117 betonowych drzew i 33 betonowych pni. Na ich słojach są wypisane imiona i nazwiska ponad 2,5 tys. znanych ofiar. Historię miejsca przybliżają też specjalne tablice.

W każdej z 32 mogił śmierć mogło ponieść od 250 do 450 osób. Liczba ofiar waha się od 5 do 7 tys. Szacuje się, że Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 25 proc. kociewskich nauczycieli oraz 50 proc. księży diecezji chełmińskiej. Zginęli również wszyscy (1,6 tys.) pensjonariusze Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie.


Archiwum:



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • _gość

    23.09.2022, 11:13

    CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.