Ponad połowa młodych przyznaje, że doświadczyła agresji w sieci

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Ponad połowa młodych przyznaje, że doświadczyła agresji w sieci
Agresja w Internecie jest już niemal zjawiskiem powszechnym. Ponad połowa młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem różnych form agresji w mediach społecznościowych. Od 7 do 11% polskich uczniów doświadczyło najpoważniejszych aktów internetowej przemocy - cyberbullyingu. Rodzicu, nie bądź na to obojętny. Reaguj.

- Wiele aktów agresji w Internecie to jednorazowe sytuacje i większość młodych ludzi potrafi skutecznie sobie z nimi radzić. Zdecydowanej interwencji ze strony dorosłych wymaga natomiast cyberbullying (cyberprzemoc) - mówi Anna Borkowska z Akademii NASK.

Cyberzło

Najpopularniejsze obecnie formy cyberbullyingu zgłaszane przez młodzież to:

- agresja werbalna - wyzywanie na czatach internetowych, zamieszczanie komentarzy na forum

internetowym w celu ośmieszenia, sprawienia przykrości lub wystraszenia innej osoby,

- upublicznianie upokarzających ofiarę, przerobionych zdjęć i filmików,
- wykluczanie z grona "znajomych" w Internecie, celowe ignorowanie czyjejś aktywności w sieci,

- zamieszczanie przykrych komentarzy na profilach innych osób w portalach typu Facebook, Instagram itp.,
- włamanie na konto i podszywanie się pod kogoś w celu zamieszczania w jego imieniu obraźliwych postów i zdjęć na profilach innych użytkowników,
- ale również - uporczywe zgłaszanie strony/profilu jako łamiącej regulamin, co może skutkować zablokowaniem/zamknięciem strony/profilu.

Przemoc, której dzieci doświadczają w Internecie, jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego, mających miejsce w szkole lub klasie. Jednak, w odróżnieniu od tradycyjnej przemocy rówieśniczej, cyberprzemoc może mieć poważniejsze konsekwencje dla osoby doświadczającej przemocy - z uwagi na znacznie ograniczoną możliwość obrony.

Negatywne konsekwencje doświadczania różnych form cyberprzemocy ujawniają się w wielu obszarach funkcjonowania dziecka, m.in. w postaci niedostosowania społecznego, problemów psychologicznych, a także zdrowotnych. Skutki doświadczania cyberprzemocy zostają z dziećmi na bardzo długo.

Jak pokazują badania - nawet w dorosłym życiu, wiele lat po opuszczeniu szkoły, ofiary przemocy nadal zmagają się z problemami psychosomatycznymi, depresją, lękiem, obniżonym poczuciem wartości. W skrajnych przypadkach u prześladowanych dzieci mogą pojawić się myśli oraz próby samobójcze. Dlatego tak ważne, aby dziecko nie zostało z tym samo.

Ochrona rodzicielska

Jak możesz chronić swoje dziecko przed cyberprzemocą? Po pierwsze - rozmawiaj, o tym co dzieje się w Internecie. Sprawdź, co twoje dziecko wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania w sytuacji, gdy ktoś jest nękany online.

- Pamiętajmy, że uporczywe wykluczanie także jest formą cyberprzemocy. Zwracajmy na to uwagę. Rozmawiajmy z dzieckiem o granicach prywatności w Internecie - jakie informacje można udostępniać bez ryzyka, a które powinny pozostać prywatne - radzi Anna Borkowska z Akademii NASK. - Umówmy się z dzieckiem, że jeśli przydarzy mu się coś, co je zaniepokoi lub zdenerwuje, zawsze może z nami o tym porozmawiać. Zapewnijmy je, że niezależnie od tego, co mu się przydarzy, zawsze będziemy je wspierać - i nie ograniczymy mu/jej z tego powodu dostępu do sieci - dodaje ekspertka.

Rozmawiając z dzieckiem zapytajmy ponadto, czy wie, jak można zgłaszać naruszenia regulaminu w mediach społecznościowych (np. obraźliwe komentarze, ośmieszające zdjęcia) i jak blokować osoby, które jej/mu dokuczają. Na stronach poszczególnych serwisów możecie wspólnie sprawdzić, jak zgłaszać incydenty.

Jeśli masz młodsze dziecko, pamiętaj o programach kontroli rodzicielskiej, które pomogą zabezpieczyć je przed potencjalnie szkodliwymi treściami i kontaktami. Warto abyś miał, po uzgodnieniu zasad korzystania z sieci przez Twoje dziecko, hasła dziecka do używanych przez nie portali i aplikacji.

Nie odpuszczaj

Większość serwisów społecznościowych posiada w regulaminach zapisy dotyczące cyberprzemocy. Zachowania, takie jak dręczenie, nękanie, prześladowanie, podszywanie się pod inne osoby i kradzież tożsamości, są zabronione i mogą być zablokowane przez dostawców usługi.

Nie tylko osoba poszkodowana, ale i świadek przemocy może (a nawet powinien) zgłosić administratorowi serwisu naruszenie regulaminu i zażądać interwencji - zablokowania konta agresora, usunięcie szkodliwych treści.

Do podjęcia takiego działania zobowiązuje administratora serwisu art. 14 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Warto pamiętać, aby zgłaszając naruszenie, powołać się na odpowiedni przepis regulaminu danego serwisu oraz dołączyć dowody cyberprzemocy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +3

  forju_gość

  17.04.2019, 21:27

  Ojejka dzieci wyzywają w internecie XD Bezstresowe wychowanie brajanków wychodzi, następne pokolenie jak usłyszy coś negatywnego na swój temat, to zacznie ciągać ludzi po sądach i tworzyć jakieś akcje stop przemocy... ...a nie, czekaj To już się dzieje XD Idiokracja powstaje na naszych oczach, wolność w internecie ograniczyć do minimum - bardziej ogarnięci i tak sobie poradzą, a ci mniej? Nie będą płakać, że ktoś ich wyzywa i hejtejuje

  Odpowiedz
  IP: 209.58.xx2.xx5 
 • +3

  ._gość

  18.04.2019, 07:06

  .

  ...celowe ignorowanie czyjejś aktywności w sieci... DRAMAT :D

  Odpowiedz
  IP: 78.11.xx2.xx2 
 • +1

  Zmielony Dżony_gość

  18.04.2019, 09:54

  wyrzucenie z znajomych na pejs zbuku, jeszcze większy dramat....ale pompa :D ale nie minusujcie mojej wypowiedzi bo się rozpłacze...

  Cytuj
  IP: 178.183.xx4.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA