Ruszają "kosmiczne" zajęcia dla licealistów - skorzysta młodzież z terenów wiejskich

Program wspierania uzdolnionej młodzieży funkcjonuje od 3 lat (fot. tcz.pl)
Tczew - Ruszają "kosmiczne" zajęcia dla licealistów - skorzysta młodzież z terenów wiejskich
Już od lutego br. uczniowie pierwszych i drugich klas w obu tczewskich liceach (I i II Liceum Ogólnokształcącym) będą mogli uczestniczyć w zajęciach, które odbędą się w ramach projektu "Kosmiczna Edukacja". Zadanie ma pomóc młodzieży z terenów wiejskich zaznajomić się m. in. z matematyką, chemią i astrofizyką.

Projekt realizuje tczewskie Starostwo Powiatowe ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki przedsięwzięciu uczniowie z terenów wiejskich tych dwóch szkół, będą mogli uczestniczyć w zajęciach, które będą odbywały się do kwietnia 2012 roku.

- Celem tego projektu jest podniesienie kompetencji uczniów, nie tylko poprzez zajęcia wyrównawcze, jakie przewidziano dla pierwszych klas w obu tych szkołach, ale również zajęcia praktyczne dla klas drugich. - wyjaśnia Kamila Wiśniewska, rzecznik prasowa tczewskiego Starostwa Powiatowego.

Zachęcić do udziału w zadaniu ma ciekawa formuła zajęć praktycznych - od wykładów prelekcji naukowych, zajęć dodatkowych z matematyki, chemii, astrofizyki, aż po wyjazdy tematyczne m.in. do Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, na Bałtycki Festiwal Nauki w Gdańsku, do Parku Miniatur w Inwałdzie, planetarium w Toruniu i Gdyni. Przewidziane prelekcje i wykłady naukowe będą dotyczyły zastosowanie matematyki w finansach i ubezpieczeniach, wykładów z astrofizyki oraz zajęć "Chemia w życiu codziennym":

- Zajęcia dodatkowe mają być prowadzone przez wykładowców uczelni wyższych, którzy urozmaicą je poprzez eksperymenty, obserwacje i doświadczenia. Ideą projektu jest przede wszystkim przekazanie wiedzy uczniom w sposób warsztatowy, na zasadzie praktyki, tak aby uczeń czuł różnicę, że są to zajęcia inne niż w szkole, żeby chciał na nie chodzić - tłumaczy starosta tczewski, Józef Puczyński.

W celu efektywniejszej realizacji projektu zostanie zakupiony odpowiedni sprzęt, m.in.: teleskopy słoneczne, teleskopy z systemem optycznym, kamerki CCD do astrofotografii, laptopy z oprogramowaniem oraz projektory multimedialne.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +10

  student z miasta_gość

  10.02.2011, 10:07

  BZDURA!!

  Ten kto to wymyślił powinien spalić się ze wstydy i głupoty. Po pierwsze(kiedy ja chodziłem do I LO) to uczniowie z terenów wiejskich z przedmiotów ścisłych co NAJMNIEJ ponad średnią się wybijali. Po drugie to ich obraża, wsie okoliczne Tczewa to nie jest granica Polsko-Chińska, żeby byli niedouczeni. Osoby ze wsi które idą do LO są to często dzieci zamożniejszych i lepiej wykształconych osób jak z miasta, a w 95% przypadków są znacznie pilniejszymi uczniami. I pisze bo byłem, widziałem, chodziłem do LO, mam rodziców starych nauczycieli a nie bredzę bo tak mi się wydaje. Może się coś zmieniło albo w II LO jest inny stosunek.

  Odpowiedz
  IP: 87.207.xx0.xx7 
 • -3

  Gość_gość

  10.02.2011, 11:08

  Chiny

  Ty się chińczyków nie czepiaj, bo niedługo będziesz u jednego z nich pracował...

  Cytuj
  IP: 84.38.xx3.xx5 
  +1

  :)_gość

  10.02.2011, 20:13

  A czy absobwent I Liceum doczytał, że zajęcia dotyczą również jego szkoły ??

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx9 
 • +2

  _gość

  10.02.2011, 14:51

  Szkoda że tylko dla uczniów!

  Odpowiedz
  IP: 46.112.xx4.xx1 
 • Arek_gość

  10.02.2011, 15:40

  Jak dla mnie swietny pomysl i tylko szkoda ze nie dla wszystkich uczniow. Brawa dla Starostwa za ciekawe inicjatywy ale raczej watpie ze to zasluga nowego Starosty...

  Odpowiedz
  IP: 80.53.xx0.xx2 
 • +1

  zią_gość

  10.02.2011, 16:05

  ...

  aha czyli mam rozumieć, że jeżeli jestem z miasta to już nie mogę iść na takie dodatkowe zajęcia ? .. tak , brawa dla starostwa za niesamowitą głupotę. "Zadanie ma pomóc młodzieży z terenów wiejskich zaznajomić się m. in. z matematyką, chemią i astrofizyką." No to teraz niech mi ktoś wytłumaczy .. to jest liceum , nie żaden ohp czy mechanik -_- wiadomo, że młodzież ma tam nauki po uszy i na pewno takie zajęcia nie pomogą nikomu napisać lepiej pracy klasowej . Jak już te zajęcia powinny być otwarte dla wszystkich, nie tylko licealistów, którzy i tak mają za dużo do uczenia. Ludziom odpowiedzialnym za to moze powinny przydać się takie zajęcia, bo chyba nic nie myślą, bzdura kompletna z tymi zajęciami tylko dla młodzieży "ze wsi" . Tak trzymać .

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx2 
 • +3

  _gość

  10.02.2011, 17:04

  Tczewianka

  no ja na miejscu uczniów mieszkających na wsi poczułabym się urażona i to mocno, , z tego co tu jest napisane wynika że uczniowie ci są mniej kumaci, mniej wyedukowani i w ogóle chodzą po mieście w szelkach , z grabiami pod pachą i gadają tylko o silosach .. pomysł nie za fajny

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx1 
 • +2

  gość_gość

  10.02.2011, 20:24

  słabo : /

  aha że niby jestem głupsza od tczewiaków? Sory, ale w eko mam średnią wyższą niż tczewiacy...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx6 
 • +2

  Gość_gość

  10.02.2011, 23:37

  99%

  99% ludzi jest lepsza od czewiaków. Tona kompleksów, 0 myślenia to dewiza tego miasta...

  Cytuj
  IP: 84.38.xx3.xx5 
 • ja_gość

  10.02.2011, 21:57

  dziwne

  Nie bardzo rozumiem "w obu tczewskich liceach"... - przecież jest jeszcze III LO - Katolik. Na tcz.pl chyba powinni powrócić do liceum, by powtórzyć wiadomości ze znaczenia słów, logicznego myślenia itp. Więcej precyzji - media podobno też mają nieść oświaty kaganek...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx1 
 • -1

  pracownik_gość

  11.02.2011, 09:17

  Zasady konkursu

  Konkurs na dofinansowanie projektu byl tak skonstruowany, ze punkty strategiczne otrzymywało się za organizację zajęć dla młodziezy wiejskiej. komus kto nie zna zasad przyznawania dotacji moze sie to wydawac niezrozumiałe ale tak jest. Katolik realizuje takze projekt dla swoich uczniów, ponadto nie podlega pod starostwo na takich zasadach jak inne szkoły ponadgimnazjalne. O razu mówię ze w innych szkołach także były realizowane projekty np w zawodowych, żeby nikt nie pisałże nie było. Nikt tu nie mowi że np ucznowie z terenów wiejskich są słabsi czy lepsi, po prostu takie były zasady i lepiej było napisac taki wniosek niż zaden, to nie my decydujemy o regułach konkursu, tylko Urząd Marszałkowski. Widocznie z badań wynika, że uczniowie gorszy dostep do edukacji i o to chodzi m.in w tym projekcie zeby ten problem zniwelować. Na projektach zyska także szkoła, kupi sprzęt na ktorym po projekcie będa mogli pracowaćwszyscy np laboratorium chemiczne. Rozumiem ze na forum moze wypowiadać sie każdy ale ja mam taką zasadę, ze jak nie mam o czymś pojęcia to nie wypowiadam się.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia