W "strefie ruchu" możemy słono zapłacić

Policja (fot. archiwum)
Tczew - W "strefie ruchu" możemy słono zapłacić
Z początkiem września zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Teraz mandat za nieprawidłowe parkowanie możemy dostać m. in. na parkingach przy marketach, czy na drogach osiedlowych. W przepisach określono nową kategorię - tzw. "strefy ruchu".

Nowelizacja przepisów rozszerzyła zakres obowiązywania ustawy Prawo o ruchu drogowym na tzw. "strefy ruchu". W nowych przepisach wskazano, że ustawa ta reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Do słowniczka pojęć wprowadzono nową kategorię miejsca - "strefa ruchu", która oznacza obszar obejmujący, co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Jeśli taka strefa zostanie ustanowiona to na drogach wewnętrznych w granicach utworzonej strefy będą obowiązywać wszystkie przepisy kodeksu drogowego w takim samym zakresie, jak na drogach publicznych. Jednak, aby przepisy prawa miały zastosowanie na drogach wewnętrznych, konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Taka droga będzie musiała być oznaczona jako strefa ruchu. Odpowiednim znakiem będą musiały być oznakowane także wszystkie wjazdy i zjazdy z takiej strefy. O jej utworzeniu będzie decydował pomiot zarządzający tymi drogami tj. właściciel lub zarządca terenu.

- Jeśli spółdzielnie mieszkaniowe lub właściciele hipermarketów zdecydują się na oznakowanie dróg wewnętrznych w osiedlach mieszkaniowych, parkingach, przed centrami handlowymi jako strefy ruchu, to będą na nich obowiązywały wszystkie przypisy ruchu drogowego, a Policja i Straże Miejskie będą uprawnione do egzekwowania ich przestrzegania i represjonowania sprawców wykroczeń. Zmiany wprowadzone przywołaną ustawą wymuszają jednak dokonanie stosowanych zmian także w przepisach o znakach i sygnałach drogowych, jak chociażby wprowadzenie nowego wzoru znaku drogowego "strefa ruchu", co jest aktualnie procedowane przez Ministerstwo Infrastruktury. - wyjaśnia podinsp. Krzysztof Bielski, naczelnik WRD KPP w Tczewie.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Kolejna zmiana dotyczy możliwości stosowania Przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym w odniesieniu do ruchu odbywającego się na drogach wewnętrznych nieleżących w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

- W praktyce oznacza to, że od 4 września 2010 roku należy stosować się do wszystkich znaków i sygnałów drogowych na drogach wewnętrznych niezależnie od tego, czy leżą one w strefie ruchu i w strefie zamieszkania czy też nie. Podmioty zarządzające drogami wewnętrznymi, ustalając organizację ruchu na tych drogach zostały zobowiązane do stosowania znaków i sygnałów drogowych oraz zasad ich umieszczania zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy Prawo o ruchu drogowym i jej przepisów wykonawczych. Wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości w istniejącym już oznakowaniu i dostosowaniu jej do wymagań obowiązujących przepisów podmioty zarządzające drogami wewnętrznymi obowiązane są usunąć w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów. Koszt oznakowania drogi wewnętrznej ponosi podmiot zarządzający drogą. - dodaje Krzysztof Bielski.

W związku ze zmianami przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym znowelizowane zostały również niektóre przepisy kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego. W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń wprowadza się m.in. artykuł mówiący o tym, że kto narusza przepisy dotyczące sposobu znakowania dróg wewnętrznych, podlega karze grzywny.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • -5

  TCZEWIAK5

  16.09.2010, 00:13

  i dobrze

  Czy market czy ulica-parkować trzeba dobrze. Właśnie przez takie odpuszczanie się problemy tworzą. Ktoś podjedzie pod market i zaparkuje jak mu w duszy gra a potem z przyzwyczajenia podjedzie gdzie indziej i też tak stanie bo się zapomniał i co? I jest problem. Dla mnie jest to dobre rozporządzenie. Są zasady,przepisy i trzeba się po prostu stosować.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  jarq

  16.09.2010, 08:47

  każdy chce jak najbliżej wejścia/wyjścia zaparkować żeby blisko z zakupami do auta bylo ;D

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • C>K>M

  16.09.2010, 08:41

  A wystarczyło dopisać jeden mały punkt "jeżeli właściciel drogi wewnętrznej nie postanowi inaczej, informując o tym odpowiednim znakiem, na wszystkich drogach wewnętrznych obowiązują zasady kodeksu ruchu drogowego". No ale można też tak, ludzie będą musieli zakupić tablice, kaska wpadnie etc:)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  mieczyslaw

  16.09.2010, 09:05

  Nowe "prawo"

  Nowe przepisy - nowe znaki, nowe zlecenia i pieniądze, dla tych którzy je wyprodukują. A poważnie - jedyny plus jaki może wyniknąć z tej zmiany, to możliwość karania parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych, a nie posiadających do tego uprawnień. Obawiam się, że policja, a w szczególności SM będą wykorzystywały nowe prawo w celach typowo zarobkowych.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +6

  Cinek_gość

  16.09.2010, 21:41

  Jesteś moim idolem :)

  JAk wyżej - Jesteś moim Idolem pozdro

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx4 
 • tomek_gość

  16.09.2010, 09:27

  gdzie oni sa

  mieszkam na waskiej od prawie dwoch tygodni polowa ulicy jest objeta ruchem jedno kierunkowym mimo to wiekszosc kierowcow lamie przepisy a nawet straz miejska ma ten zakaz za nic mam na to dowody , panowie z policji zrubcie z tym porzadek

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +2

  marek_gość

  16.09.2010, 09:56

  i zaś wpadnie kaska

  popieram całkowicie pana mieczysława, bo w tczewie policja zajmuje się głupotami zamiast zabrać się za poważne sprawy, lepiej czepiać się normalnych ludzi i karać ich za głupstwa niż zająć się poważnymi sprawami. Ale tak to już jest w tczewskiej policji, i raczej nic sie nie zmieni...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx2 
 • +2

  chłopie_gość

  16.09.2010, 12:36

  to nie jest wymysł tczewskiej policji - takie przepisy będą obowiązywać w całym kraju

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  +2

  Inwalida_tcz_gość

  16.09.2010, 12:52

  parkowanie

  Nareszcie będzie można zrobić porządek z tymi, co parkują na miejscach dla niepełnosprawnych. :-)

  Cytuj
  IP: 78.88.xx4.xx4 
 • +3

  ka_gość

  16.09.2010, 11:48

  Kasa, ale dla kogo?

  Ciekawe, czy ustawa reguluje czyja jest kasa. Logika podpowiada, że pozytki z użytkowania działki czerpie właściciel działki. Ale jeżeli tak będzie, to policja nie przyjedzie, chyba, że za przyjazd obciąży właściciela nieruchomości. I znowu pytanie: właściciel nieruchomości więcej zapłaci za interwencję, czy uzyska z mandatu? Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • -1

  agata_gość

  16.09.2010, 21:03

  prywatne miejsca parkingowe dla inwalidów

  Od jakiegoś czasu można zuważyć wydzielone z pasa drogowego miejsca parkingowe dla inwalidów.Na tych miejscach parkują zawsze te same samochody.Widziałam takie miejsca na Kopernika.Kościuszki,Strzeleckiej,Koziej,być może jest ich więcej.Pas drogowy o ile wiem jest własnością publiczną.Oznakowanie tych miejsc nie odpowiada przepisom ruchu drogowego.O ile wiem zajęcie pasa drogowego kosztuje dużo pieniędzy.Coś mi się wydaje ,że są równi i równiejsi.Zapiszę się do inwalidów i załatwię sobie miejsce koło mojego bloku na przeciwko mojej klatki.Kto mi pomoże ?

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx9 
 • oznakowany_gość

  05.12.2010, 21:26

  ściema

  Powiem tak Jest ustawa i obowiązuje. Nie ma rozporządzenia wykonawczego określającego znaki D-52 „strefa ruchu”, i D-53 „koniec strefy ruchu i na razie nie wiadomo kiedy będzie - nawet jeśli zostało opublikowane to obowiązuje 60 dni vacation legis. Czyli nie można oznakować skutecznie strefy ruchu, zatem wprowadza się ludzi w błąd, że mogą zostać ukarani mandatem na drodze wewnętrznej.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx9.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA