CKiS działa od 35 lat - koncerty, wystawa i pokaz teatru ognia na jubilleusz

Psio Crew (fot. CKiS)
Tczew - CKiS działa od 35 lat - koncerty, wystawa i pokaz teatru ognia na jubilleusz
Centrum Kultury i Sztuki świętuje w tym roku jubileusz 35 - lecia działalności. Oficjalne uroczystości z tej okazji odbędą się w najbliższą sobotę, 18 września. Organizatorzy jubileuszu przygotowali dla mieszkańców grodu Sambora mnóstwo atrakcji.

Działalność tczewskiej placówki kulturalnej sięga roku 1975, kiedy to w dawnym Domu Socjalnym Pomorskiej Fabryki Gazomierzy powstał Tczewski Dom Kultury z siedzibą przy ul. Kołłątaja. Już w tamtym okresie, pod kierownictwem pierwszego dyrektora Jana Morusa, zaczęło funkcjonować wiele klubów, w tym najsłynniejszy Dyskusyjny Klub Filmowy "Sugestia". Kolejne lata funkcjonowania TDK charakteryzują się różnorodnością działań na rzecz kultury lokalnej. Przy placówce, powstał wydający publikacje i czasopisma Kociewski Kantor Edytorski. Organizowano także: Wojewódzkie Konkursy Filmów Amatorskich, wystawy plastyków i fotografów, Dni Kultury, Oświaty, Prasy i Książki, Festiwal Pieśni Chóralnej, Jesienny Przegląd Filmów Polskich, Festiwal Muzyki Rockowej, Tczewskie Sobótki, spotkania z Mikołajem oraz dyskoteki i zabawy. Powstały także: Młodzieżowe Sceny Dramatyczne, Studia Prób Teatralnych oraz Dziecięce Teatrzyki. TDK wspierał także istniejącą od 1947 roku Harcerską Orkiestrę Dętą, Chór Męski "Echo" (rok powstania 1923) oraz Dyskusyjny Klub Filmowy "Sugestia". W roku 1995 Tczewski Dom Kultury został połączony z Domem Kultury Kolejarza i w ten sposób powstało Tczewskie Centrum Kultury, które z kolei w 2003 roku zostało przeniesione z obiektu przy ulicy Kołłątaja 9 do obiektu przy ul. St. Kard. Wyszyńskiego 10. W budynku funkcjonują: Fundacja Domu Kultury, Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej "Pomost" i Tczewskie Towarzystwo Kulturalne "Brama". Kilka lat temu nastąpiło połączenie Tczewskiego Centrum Kultury z Tczewskim Domem Kultury. W lipcu 2007 r instytucja przeszła kolejną reorganizację w wyniku której mamy obecne Centrum Kultury i Sztuki.
Obecnie tczewska placówka, kierowana przez Tadeusza Żmijewskiego, to prężnie rozwijająca się instytucja, która kieruje swoją bogatą ofertę kulturalną zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Sekcje zainteresowań, liczne festiwale, koncerty i wernisaże - to najlepsza wizytówka obecnego Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Co na jubileusz?

Uroczystości rozpoczną się w sobotę (18.09) o godz. 18.00, w sali widowiskowej CKiS (Tczew, ul. Wyszyńskiego 10). W programie:

• uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej PROGRESS
• recital Agaty Sowy z akompaniamentem Joanny Klekowieckiej
• wystawa fotografii z działalności CKiS
• w Parku przy CKiS - koncert folkowego zespołu PSIO CREW + pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Teatru Ognia WANDALO z Gniewa


Psio Crew to łamiąca wszelkie stereotypy fuzja stylistycznie odległych od siebie muzycznych światów - drum’n’bassu, electro, dubu, hip-hopu, raggamuffin, smooth-jazzu i...beskidzkiej góralszczyzny. Wstęp na koncert wolny.

Klip Hajduk


"Psio Crew" (wym. "psio krew") jest sekwencją dźwięków, używanych w celu rozładowania napięcia wynikającego z uniesienia emocjonalnego. "Psio Crew" należy do grupy nieprzyzwoitych zwrotów słownych i jest reakcją, odpowiedzią na bodźce, które docierają do nas z otaczającego świata. Potencjał energetyczny uwolniony w czasie występowania tego gwarowego przekleństwa, może wywołać stan nadmiernego podekscytowania i przyspieszenie czynności serca, a u niektórych przedstawicieli gatunku homo sapiens nawet oburzenie i inne działania niepożądane.
Ten niegroźny wulgaryzm (złać. vulgaris - ludowy) w najbardziej trafny sposób definiuje dokonania wyżej wymienionej grupy. Psio Crew pojawiło po raz pierwszy w 2004 roku w Bielsku-Białej. Powstało z przyczyn naturalnych, w mieście, które położone w dolinie beskidzkich gór stworzyło specyficzny mikroklimat twórczy dla zaistnienia tej fuzji.
Występujące w składzie substancje aktywne:

• Katarzyna "Katka" Dyga - głos, drzewo deszczu, instr. perkusyjne
• Anna Kukioła - skrzypce prym, śpiew
• Karolina "Karolcia" Żur - skrzypce prym, śpiew
• Ryszard Cieślar - altówka węgierska sekund, okaryna, śpiew
• Krzysztof "Biedroń" Pyter - skrzypce sekund, zbyrcoki,śpiew
• Mikołaj Stachura (perkusja)
• Maciej "Kamerski" Szymonowicz - śpiew, kontrabas, piszczałka pasterska, beat box
• Yoyo (Piotr Jakimów) - sample, gitara elektryczna
• Zonq - syntezator, beat box

Psio Crew zagrało na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach i imprezach: Siget Festival (Budapeszt, Węgry), Fusion Festival (Larz, Niemcy), Bul Bul Festival (Baku, Azerbejdżan), Przystanek Woodstock (Kostrzyn, Polska), Terra Polska (Berlin, Niemcy), Colours of Ostrava (Ostrava, Czechy). Zespół wystąpił też w słynnym klubie jazzowym Porgy&Bess w Wiedniu, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz na Zadymce Jazzowej 2006 (Lotos Jazz Festiwal). W 2008 wystąpili m.in. w słynnym Rudolstadt (Niemcy) i Jerusalem Art&Craft Fair (Izrael), Open'er Festival (Polska) i Mayday (Polska), wywołując entuzjazm zróżnicowanej i wymagającej publiczność festiwali. Grupa otrzymała Machinera za Debiut w roku 2007, nagrodę przyznawaną przez miesięcznik Machina, III nagrodę radiowego festiwalu "Nowa Tradycja" i pierwszą nagrodę Tatrzańskiej Majówki 2006 w Zakopanem. W 2008 roku zespół został nominowany do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii. W roku 2009 koncertując w Tbilisi wzięli udział w Polsko-Gruzińsko-Afrykańskim projekcie "Strefa Artystyczna*" organizowanym przez Fundację Inna Przestrzeń. W ramach projektu został zarejestrowany wspólny utwór "Sissa", który ukaże się na najnowszej płycie Psio Crew.

Więcej na www.psiocrew.pl i www.myspace.com/psiocrew

- Teatr Ognia WANDALO - to młodzi zapaleńcy z Gniewa, połączeni wspólną pasją. Istnieją od roku 2007 i realizują pokazy tańca z ogniem oraz spektakle parateatralne.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  mamaj_gość

  16.09.2010, 08:09

  Jubileusz jest podwójny - CKiS ma 35 lat a budynek równe sto.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx5 
 • +2

  pimke_gość

  16.09.2010, 10:49

  35 lat i taki skromny program? A gdzie jakiś koncert kapel związanych od lat z Centrum? A tak. z Domu Kultury kapele zostały usunięte bo dla najgorszej orkiestry świata czyli harcerskiej trzeba było zrobić miejsce. Żenada

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.