Spokojnie. Wszyscy się zmieścimy...

Nowe znaki już pojawiają się na terenie Tczewa (fot. tcz.pl)
Tczew - Spokojnie. Wszyscy się zmieścimy...
"Zachęcając mieszkańców Tczewa do korzystania z roweru w ruchu miejskim, chcielibyśmy jednocześnie propagować przyjazne zachowania użytkowników dróg, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i wzajemne poszanowanie." - przypomina tczewski ratusz.

- W pracy Zespołu ds. Polityki Rowerowej przy Prezydencie Miasta Tczewa, zagadnienia te są jednakowo ważne jak rozwój infrastruktury rowerowej. Stąd, poniższe przypomnienie dla kierowców i rowerzystów - mówi Grzegorz Pawlikowski, oficer rowerowy Tczewa. Jeździsz rowerem? Poruszasz się samochodem? Dbajmy o siebie nawzajem. Jako urząd inwestujemy w ścieżki rowerowe, remontujemy chodniki i naprawiamy drogi. Staramy się by przestrzeń wspólna była dla wszystkich przyjazna i bezpieczna. Jednakże dużo zależy również od Was samych - drodzy mieszkańcy.

Drogi kierowco, więcej rowerzystów, to więcej miejsca dla Twojego auta, czystsze powietrze i mniej korków. Pamiętaj:
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

- wyprzedzaj rowerzystę w odległości min. 1 metra,
- spójrz w prawe lusterko skręcając w prawo, w szczególności gdy skręcasz na tzw. „zielonej strzałce”,
- jezdnia jest wspólna dla wszystkich,
- włączając się do ruchu pamiętaj, że rowerzyści też jeżdżą szybko,
- wychodząc z samochodu zawsze spójrz za siebie czy właśnie nie mija Ciebie rowerzysta,
- zbliżając się do rowerzysty nie trąb, bo może go to wystraszyć i wytrącić z toru jazdy,
- nie parkuj na chodniku i na drodze dla rowerów, ich nawierzchnia nie jest dostosowana to takich obciążeń.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Drogi rowerzysto, dziękujemy, że wybrałeś rower. Rowerem dotrzesz szybko z punktu A do B. To dobry i ekologiczny środek transportu.
Mamy kilka rad dla Was:


- miejsce roweru jest na jezdni, nie na chodniku,
- na jezdni wyraźnie sygnalizuj swoje zamiary, aby inni widzieli, co zamierzasz zrobić,
- szukaj kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu, by upewnić się, że zostałeś zauważony,
- przestrzegaj przepisów,
- szanuj pieszych,
- nie jedź przy samym krawężniku i blisko parkujących samochodów,
- zadbaj o własną widoczność - pamiętaj o prawidłowym oświetleniu roweru

Mijając wolno jadące lub stojące w korku samochody pamiętaj, że niektórzy kierowcy mogą Cię nie zauważyć. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na przejazd. W przeciwnym przypadku ryzykujesz spotkaniem z otwartymi drzwiami.

Rowerzysto pamiętaj!

„Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).” (art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

Poruszając się chodnikiem lub w strefie dla pieszych pamiętaj, że pieszy ma tam ZAWSZE bezpieczeństwo. Jedź powoli i zachowaj szczególną ostrożność.

Inny kierowca pomógł Ci włączyć się do ruchu, a pieszy podzielił się przestrzenią na chodniku? Uśmiechnij się, podziękuj. Z pewnością ktoś kiedyś Ci się odwzajemni :)

Miłego dnia!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • +3

  (m)_gość

  19.04.2017, 11:21

  Obawiam się, że do właściwych osób, które stanowią największe zagrożenie na drodze (kierowcy aut jak i rowerzyści) ten przekaz nie dotrze. A ci, którzy wiedzą jak jeździć i szanują innych na drodze nie trzeba pouczać. Niestety obecne przepisy ruchu drogowego i pouczenia również nie obniżą statystyk niebezpiecznych zdarzeń, więc najlepszą opcją jest budowa jak największej ilości ścieżek rowerowych oddalonych od ulic i chodników. I tu apel do włodarzy, oficera rowerowego jak i środowisk rowerowych. Pieniaczy i przeciwników DDRów odsyłam do czytania innych artykułów.

  Odpowiedz
  IP: 213.192.xx0.xx5 
 • +9

  Kamil_gość

  19.04.2017, 12:27

  A ja proponuję powrót do egzaminów ze znajomości prawa ruchu drogowego na kartę rowerową. Rowerzyści łamią przepisy na każdym kroku - gdyż nie znają przepisów.

  Cytuj
  IP: 153.19.xx8.xx2 
  -5

  .._gość

  19.04.2017, 19:00

  Tak co z tego ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych jak na ścieżkach dla rowerów chodza sobie spacerkiem piesi z wózkami mając obok chodnik dla pieszych.

  Cytuj
  IP: 95.40.xx6.xx0 
 • +3

  (m)_gość

  19.04.2017, 13:31

  "A ja proponuję powrót do egzaminów ze znajomości prawa ruchu drogowego na kartę rowerową. Rowerzyści łamią przepisy na każdym kroku - gdyż nie znają przepisów."

  Nie tylko rowerzyści łamią przepisy. Kierowcy jak i piesi również nie są bez winy.

  Odpowiedz
  IP: 213.192.xx0.xx5 
 • +2

  MAX_gość

  19.04.2017, 19:10

  Z tym że kierowcy i piesi są karani mandatami i często są to kontrole zapowiedziane i niezapowiedziane. Rowerzyści to "święte krowy" wymuszający pierwszeństwo i rozjeżdżający pieszych na chodniku. Ich policja nie sprawdza - są pod parasolem ochronnym "rowerowego Tczewa"

  Cytuj
  IP: 78.88.xx4.xx2 
 • +2

  ka_gość

  19.04.2017, 13:32

  brak znajomości przepisów

  Przecież nawet oficer rowerowy nie zna przepisów pisząc: "pieszy ma tam ZAWSZE bezpieczeństwo". Gratulacje!

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx7 
 • -1

  kik_gość

  19.04.2017, 13:37

  A niby skąd rowerzyści mają znać przepisy ruchu drogowego skoro zlikwidowano kartę rowerową?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +3

  Kierowca_gość

  19.04.2017, 14:36

  Rowerzysta: - nie musi mieć karty rowerowej żeby jeździć rowerem; - nawet jak posiada KR to nie jest to równoznaczne ze znajomością przepisów; - nie posiada ubezpieczenia, w razie wypadku jest lipa, bo nikt nie ściągnie pieniędzy z OC rowerzysty gdyż takiego nie posiada; - nikt nie kontroluje stanu rowerów, brak przeglądów technicznych; - nikt nie sprawdza czy stan zdrowia rowerzysty pozwala mu na jadę na rowerze (nawiązuje tu do badania wstępnego dla kierowców); - mając do dyspozycji ścieżkę rowerową jedzie jezdnią ponieważ nie wie, że ma OBOWIĄZEK korzystania ze ścieżki jeżeli takowa istnieje (np skrzyżowanie WP/DK91 w ubiegłym tygodniu spotkałem starszego pana, który w ten sposób poruszał się uniemożliwiając przy tym prawidłowe pokonanie skrzyżowania samochodom gdyż te na prawym pasie zjeżdżały na lewo żeby zrobić mu miejsce, a te na lewym pasie były "zblokowane" i nie mogły wyprzedzić autobusu). POLICJA nie kontroluje rowerzystów ani ich rowerów. WCALE! Wiem, że kierowcy nie są może święci, ale według mnie bardziej irytująca jest grupa rowerzystów gdyż nie każdy wie jak na tym rowerze ma się poruszać. Kierowca posiada prawo jazdy i musi znać przepisy, rowerzysta niestety nie.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx1.xx3 
 • +4

  1_gość

  19.04.2017, 16:15

  "...Poruszając się chodnikiem lub w strefie dla pieszych pamiętaj, że pieszy ma tam ZAWSZE bezpieczeństwo..." chyba chodziło o pierwszeństwo?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xxx 
 • MAX_gość

  19.04.2017, 19:03

  "Tak co z tego ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych jak na ścieżkach dla rowerów chodza sobie spacerkiem piesi z wózkami mając obok chodnik dla pieszych."

  I prawidłowo: skoro rowerzyści jeżdżą po chodnikach i przejściach dla pieszych.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx2 
 • -3

  chudy gej_gość

  19.04.2017, 22:06

  "Z tym że kierowcy i piesi są karani mandatami i często są to kontrole zapowiedziane i niezapowiedziane. Rowerzyści to "święte krowy" wymuszający pierwszeństwo i rozjeżdżający pieszych na chodniku. Ich policja nie sprawdza - są pod parasolem ochronnym "rowerowego Tczewa""

  rowerzyści są przyczyną tragicznych zdarzeń oraz ofiarami najcięższych potrąceń. Powinno być więcej ograniczeń szybkości dla rowerzystów oraz stosowania kasków jak dla motorowerzystów. Urazy głowy są nazbyt powszechne u jednośladowców.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx5.xx6 
 • +2

  Kick_gość

  20.04.2017, 11:00

  Co ci rowerowcy gadaja za bzdury! Przecież oni sa za zwężaniem noworemontowanych ulic dla... bezpieczeństwa! Ciekawe jak wymine taki rower gdy ulica ma 6 zamiast 9 metrów panie Pawlikowski?

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx9 
 • tczewczyk_gość

  22.04.2017, 08:24

  Ja w sprawie znaku "WSZYSCY SIĘ ZMIEŚCIM

  Jak dla mnie nie powinno być zgody na znaki typu "WSZYSCY SIE ZMIEŚCIMY". Nie jest to znak drogowy objęty przepisami ruchu drogowego w związku z czym jakim prawem jest na drodze i ma być zastosowany?! Gdyby tak każda z grup uczestników ruchu stawiała sobie własne znaki na drodze - rowerzyści, motocykliści, motorowerzyści, traktorzyści, tramwajarze i inni, ci z lewej, tamci z prawej itd. - to do czego doprowadzimy? Od regulacji zachowania na drodze są przepisy ruchu drogowego i obowiązujące znak drogowe. Jakim prawem daje się zielone światło, żeby jakaś grupa uczestników ruchu wywierała wpływ na inną zmieniając sposób poruszania się na drogach, który jest określony w przepisach ?! Przypominam, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego pojazd ma się poruszać możliwie prawej krawędzi jezdni a nie metr od niej !! "Spokojnie. Wszyscy się zmieścimy..." - Na drodze nie ma miejsca na takie hasełka i niech rowerzyści lepiej mają ograniczone zaufanie niż by mieli ślepo liczyć na to, że ktoś im zrobi miejsce bo taka była tabliczka (pseudo-znak) lub hasło promujące.

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx3.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.