Zielone szkoły w parkach narodowych - jest też placówka z powiatu tczewskiego

(fot. mat. prasowe)
Zielone szkoły w parkach narodowych - jest też placówka z powiatu tczewskiego
Dobiegają końca wyjazdy młodzieży w ramach projektu „Misja Przyroda. Zielone szkoły w parkach narodowych”. Od kwietnia do czerwca w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych do wszystkich parków narodowych wzięło już udział 3.600 uczniów ze 119 szkół podstawowych z całego kraju. A to był dopiero półmetek tegorocznej edycji projektu. We wrześniu i październiku do parków narodowych po wiedzę i przygodę wyjeżdżają kolejne grupy. Jesienią projekt jest realizowany we współpracy ze szkołami gimnazjalnymi.

Głównym celem „Misji Przyroda” jest budowanie wśród młodzieży wiejskiej świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach zajęć uczniowie wcielają się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze wybranego parku narodowego i jego najbliższej okolicy.

Do udziału w turnusie wiosennym została zakwalifikowana Szkoła Podstawowa w Małych Walichnowach. Podczas pięciodniowej bezpłatnej wycieczki dzieci poznawały walory przyrodnicze i kulturowe Słowińskiego Parku Narodowego.

- Tematyka zajęć pozwoliła na wyostrzenie u dzieci zmysłu obserwacji otaczającego świata, a także poczucia, że są jego częścią - mówi Beata Jurałowicz z Działu Edukacji Słowińskiego Parku Narodowego. - Umiejętne posługiwanie się materiałami służącymi realizacji projektu, takimi jak kompasy, mapki, przewodniki, lornetki, umożliwiło uczniom samodzielną pracę z kartami zadań bez pomocy nauczyciela, a także wykształciło w nich potrzebę i zdolność pracy zespołowej. Z obserwacji pracy uczniów nad poszczególnymi zadaniami wynika, że udział w tego typu projektach uczy ich, poza doskonaleniem umiejętności wymienionych powyżej, czytania ze zrozumieniem tekstu w postaci instrukcji do zadań, budowania odpowiednich relacji, jak również odkrywania poprzez samodzielne, aktywne badania terenowe niezwykłego Świata, który odkrył przed nimi część swoich tajemnic.


Dzięki atrakcyjnej formule programu, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej i chętniej przyswajają wiedzę przyrodniczą. W I etapie programu wspólnie z nauczycielem wyruszają na wyprawę do parku narodowego, w którym, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracowników parku oraz jego zasobów, uczestniczą w zajęciach terenowych i eksperymentach przyrodniczych. Jednocześnie, jako „reporterzy przyrody” każdego dnia zamieszczają swoje relacje na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Z najciekawszych wpisów powstaje gazetka „Misja Przyr(g)oda", która trafia do szkół w ramach podsumowania programu. Po powrocie do szkoły uczniowie realizują projekt, którego celem jest zaprezentowanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy.

Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, organizację pozarządową, która pomaga zmieniać wizerunek wsi. Fundacja aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. „Misja Przyroda” jest projektem o zasięgu ogólnokrajowym, jest realizowany we współpracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi. Łącznie w pięciodniowych wyjazdach weźmie udział 7.200 uczniów z ponad 200 szkół z całej Polski. We wcześniejszych edycjach projektu, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów. W przekazywaniu wiedzy przyrodniczej Fundacja korzysta z zasobów Parków Narodowych oraz ich doświadczenia i metod badawczych.

- Ciągle pokutuje dość powszechne przekonanie, że dzieci i młodzież ze wsi mają częstszy i łatwiejszy kontakt z przyrodą - mówi Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. - Nic bardziej mylnego. Na przykład na tak zwane „zielone szkoły” młodzi mieszkańcy wsi nie wyjeżdżają prawie wcale. Zresztą przeciętnie wycieczka szkolna w przypadku uczniów z małych miejscowości trwa jeden dzień. Podobnie rzecz ma się ze znajomością Parków Narodowych, które choć czasami są tuż za progiem, nie są znane. Potwierdziły to zresztą nasze doświadczenia już w ramach „Misji Przyroda” większość uczniów była w Parku Narodowym po raz pierwszy. Dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować ten projekt: aby wzbudzić u młodych mieszkańców wsi poczucie dumy z otaczającej ich przyrody, rozbudzić zainteresowanie nią i dać możliwość poznać jej piękno i złożoność. Chcieliśmy też dać im możliwość wyjazdu na ciekawe, dobrze przygotowane i zorganizowane zajęcia. I chyba nam się udało.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA