Zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie

Solarium (fot. commons.wikimedia.org)
Zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie
Nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry o 75 procent + ostrzega Ministerstwo Zdrowia.

W piątek wszedł w życie zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Ponadto w miejscach, w których są solaria, obowiązkowo będą zamieszczane ostrzeżenia, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry, czyli na czerniaka.

Celem tych przepisów jest uchronienie Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ponad 2/3 osób dorosłych Polaków oraz co trzeci polski nastolatek korzysta z solarium i mimo świadomości negatywnych skutków dla zdrowia taki sposób opalania wciąż jest u nas powszechnie akceptowany.

Według danych resortu zdrowia w Polsce aż 12 proc. dorosłych i 6 proc. nastolatków korzystających z solariów chodzi tam co najmniej dwa razy w tygodniu. Z badań zleconych przez resort wynika także, że ponad 60 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że ważna jest dla nich ładna opalenizna, a ponad połowa uważa, że pobyt w solarium poprawia nastrój. Podobnie deklaruje niewiele mniej nastolatków - 55 proc. podoba się opalona skóra, 29 proc. lubi chodzić do solarium, a 26 proc. uważa, że ma to wpływ na nastrój.



Akceptacja korzystania z solarium wśród dorosłych jest wyższa, natomiast nastolatkowie mają tendencję do przejmowania w tym zakresie wzorców od dorosłych. Co ciekawe, jedynie 10 proc. rodziców potwierdza, że ich dzieci korzystały z solarium, choć badania pokazują, że odsetek ten jest ponad trzykrotnie wyższy.

W Polsce świadomość zagrożeń spowodowanych przez promienie ultrafioletowe jest wciąż niska. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, zgadzają się, że korzystanie ze sztucznego źródła UV dla celów pozamedycznych jest bardzo groźne dla zdrowia. Udowodniono naukowo, że promienie UV - zarówno te naturalne, jak emitowane w solarium - są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży: znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Statystyki dotyczące czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry, potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania rośnie na skutek korzystania z solarium. Nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 procent.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

  • +4

    zły Tczewianin_gość

    19.02.2018, 12:17

    z czym w realia? :D

    Już widzę jak właściciele solariów wydadzą pracownikom zakaz obsługiwania młodzieży. Hu huuuu. Na pewno tak się stanie :D Teraz małolatki to najlepszy klient. Już w gimbazie lubią świecić opalonym odwłokiem

    Odpowiedz
    IP: 94.40.xx2.xx0 
  • +2

    Mam solarium _gość

    20.02.2018, 10:54

    Solarium

    Niesty muszę was zdziwić, młodzież do 18 roku życia nie jest popularną grupą w solarium! Największą grupą jaka opala się w solarium są osoby 30+ Przecież solarium wcale nie jest takie tanie, jeśli miałoby się utrzymywać opaleniznę regularnie to niestety Ale młodzieży niepracujących na to po prostu nie stać.. Żaden właściciel solarium nie jest zły o zakaz wiekowy a o zakaz reklamowania solarium! Jak rozwijać firmę bez promocji chociażby strony internetowej ?

    Cytuj
    IP: 37.248.xx7.xx5 
  • +3

    Kobieta _gość

    19.02.2018, 13:02

    Jest w Tczewie takie jedno solarium, gdziePan wlasciciel mowi ze jego lozka przeciwdzialaja powstawaniu nowotworow... Ciekawe ile osob sie na to nabrało...

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx5.xx4 
  • -4

    Bb_gość

    19.02.2018, 14:23

    ?

    W artykule podano, że solarium jest tak samo szkodliwe jak promienie słoneczne to czy zostanie wydany też zakaz przebywania na słońcu. A ilue ciemnoskórych nacji choruje na czerniaka

    Odpowiedz
    IP: 46.134.xx0.xx6 
  • +6

    do BB_gość_gość

    19.02.2018, 17:47

    Kolor skóry związany jest z genetycznym pigmentem, a nie częstotliwością przebywania na słońcu. Zapraszam do nauki, bo trochę wiedzy trzeba jeszcze przyswoić, aby zabłysnąć na tczewskim portalu.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx1.xx9 
  • +1

    omg_gość

    19.02.2018, 17:39

    haha wolny kraj

    przed wejściem na plaże teraz będzie stała milicja i sprawdzała dowody? polska dla polaków

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx4.xx2 
  • Mario_gość

    19.02.2018, 20:26

    Bzdury

    Wydaje mi się że to co oni opowiadają na temat solarium czy opalanie na słońcu to jest lekka przesada ponieważ ilu ludzi chodziło na solarium czy opalalo się na słońcu i ma raka skóry tzw czerniaka. Wygląda na to że nie będziemy mogli używać promieni słonecznych ponieważ jest to nie zdrowe? Ilu ludzi choruje na depresję z braku witaminy D a ile na raka skóry,według moich myśli Ci ludzie którzy mają w GENACH powstawaniu raka czy to skóry,płuc,trzustki itp to jeśli nie będą chodzić na plażę czy też na solarium nie będą chorować? jest to bzdura ponieważ powinni zakazać brania jakich kolwiek kremów przeciw promieniom słonecznym. Ja będę chodził na SOLARIUM I tego nikt mi nie zabroni a nie chodzi o kolor skóry ale przede wszystkim o witaminę która jest w promieniach słonecznych naturalnych lub sztucznych

    Odpowiedz
    IP: 80.213.xx2.xx0 
  • +3

    tczewww_gość

    19.02.2018, 22:00

    "według moich myśli"? domyslam sie, ze nie jestes lekarzem, ale oczywiscie swoje wiesz najlepiej i wkrecasz sobie swoje wlasne teorie. jasne, chodz sobie na solarium, zadziala selekcja naturalna :/

    Cytuj
    IP: 77.113.xx7.xx0 
  • Hmmm_gość

    19.02.2018, 22:12

    ???

    O jakiego Pana z solarium Tobie chodzi?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.