Rada Miejska zajmie się kwestią bezpłatnych przejazdów dla uczniów i studentów?

Autobus na węźle transportowym (fot. tcz.pl)
Tczew - Rada Miejska zajmie się kwestią bezpłatnych przejazdów dla uczniów i studentów?
Wszystko wskazuje na to, że pod obrady Rady Miejskiej trafi obywatelski projekt w sprawie bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej dla uczniów. Trwa zbiórka pod inicjatywą obywatelską w tej sprawie. Zebrano już wymagane 200 podpisów.

O tym, że przed wyborami pomorskie miasta decydują się na wprowadzanie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży, informowaliśmy tutaj - Bezpłatne bilety dla uczniów. Gdańsk rozpoczął dyskusję. Dyskusja na ten temat toczy się również w Tczewie. Ruszyły działania mające na celu wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży uczącej się. Od kilku tygodni trwa zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, ws. wprowadzenia całkowicie darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci, młodzieży i studentów na terenie Tczewa.

- Inicjatywa zapoczątkowana przeze mnie i zaproponowana na facebooku w lutym tego roku, spotkała się z szerokim pozytywnym odzewem społecznym. Następnie zwróciłem się o poparcie inicjatywy do stowarzyszenia Młodzi Demokraci, którzy wyrazili zainteresowanie pomysłem. Owocem nawiązanej współpracy jest wspólna, trwająca od kilku tygodni zbiórka podpisów pod inicjatywa, prowadzona przez Bartłomieja Kulasa, radnego Bartosza Paprota oraz członków tczewskich Młodych Demokratów. - wyjaśnia Bartłomiej Kulas. - Pod inicjatywą zebrano już kilkaset podpisów i spełniono tym samym wymagane minimum 200 podpisów, by inicjatywą zajęła się tczewska Rada Miejska. Zbiórka podpisów potrwa do około 23 maja, a następnie podpisy zostaną złożone w Urzędzie Miejskim. Później wszystko będzie już zależało od woli radnych. Jednocześnie chciałbym podziękować osobom, które poparły mój pomysł, w tym radnemu Zbigniewowi Urbanowi.

Taką ulotkę można było znaleźć m.in. w skrzynkach pocztowych na Suchostrzygach:Zdaniem grupy inicjatywnej projekt przyniesie miastu same korzyści - między innymi odkorkowanie miasta, czystsze powietrze, czy większe bezpieczeństwo.

Z szacunków Zakładu Usług Komunalnych wynika, że 1,3 mln złotych rocznie kosztowałoby miasto wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla uczących się dzieci i młodzieży. Jak władze miasta zapatrują się na pomysł?

- Obecnie pracujemy nad przygotowaniem nowej specyfikacji do przetargu komunikacyjnego - i uwzględniamy różne warianty - w tym kwestie nowej taryfy. Rozpatrywana jest też kwestia bezpłatnych przejazdów. Taryfa mogłaby jednak wejść w życie nie wcześniej niż po 1. lipca przyszłego roku - czyli od momentu rozpoczęcia nowego kontraktu z nowym przewoźnikiem. Temat jest przedmiotem analiz - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.


Temat bezpłatnych przejazdów dla różnych grup społecznych budzi spore emocji - rozwiązanie ma wielu gorących propagatorów, ale i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że bezpłatne bilety już od najmłodszych lat zachęcą mieszkańców do promowania idei zrównoważonego transportu. Z kolei ci drudzy uważają, że to populizm, który może zagrażać poziomowi usług transportowych. Poniżej ciekawa opinia Michała Jamroża, dziennikarza "Gazety Wyborczej":

- "Bezpłatne bilety nie dają żadnej korzyści miastom. To zwykły populizm, który dużo kosztuje. Problem w tym, że komunikacja w Trójmieście jest na słabym poziomie i nie mamy czego rozdawać za darmo. Zamiast wyciągać wnioski z doświadczeń Tallina, czy Hasselt, będziemy powielać ich błędy. A dzięki pierwszemu od lat wspólnemu pomysłowi związanemu z transportem publicznym w metropolii o zmianach poprawiających jakość podróżowania możemy w najbliższych latach zapomnieć"


I dalej:

- "Jedno jest pocieszające, że prezydent Paweł Adamowicz nie ukrywa, że to zwykła "kiełbasa wyborcza" i prezent dla mieszkańców. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że ten prezent będzie nas bardzo drogo kosztował i zapewne wiele osób go szybko przestanie używać. Bo zamiast rozdawać prezenty, na które nas nie stać, można było sprawdzić, jak to wygląda u innych"


Cały tekst do przeczytania tutaj - Bezpłatne przejazdy uderzą nie tylko w jakość komunikacji miejskiej, ale też w SKM i PKM [OPINIA]

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • +11

  fddrtt_gość

  15.05.2018, 08:15

  Rozumiem panowie Bartkowie dadza te 1.3 mln na te darmowe przejazdy ?

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx6 
 • Antek_gość

  15.05.2018, 08:56

  Poblok

  Nie Baranowie tylko twój idol Mirosław poblocki powinien dać trochę mniej prezesom i wówczas starczy na komunikację

  Cytuj
  IP: 5.60.xx8.xx2 
  +11

  eldo_gość

  15.05.2018, 09:03

  Urban niedługo nie będzie miał środków na kolejne batalie sądowe. Kulas żyje z nieprzepracowania. Paprot żyje z gry na gitarze. Nie ma szans.

  Cytuj
  IP: 163.172.xx1.xx3 
  +7

  eldo_gość

  15.05.2018, 09:52

  POLECAM! Kiełbasa wyborcza

  http://www.youtube.com/watch?v=P0fxSNBA0GI

  Cytuj
  IP: 62.219.xxx.xx8 
  +5

  On_gość

  15.05.2018, 13:37

  Niech oni najpierw zapewnią normalną cywilizowaną w pełni sprawną i czystą komunikację miejską bo ostatnio Inspekcja Transportu Drogowego za jednym razem zabrała dowody rejestracyjne połowie z dostępnych autobusów przewoźnika Meteor. Stare, wyeksploatowane, brudne zatruwjące spalinami, wyciekami ludzi i środowisko tak wygląda obecnie komunikacja miejska w Tczewie ktorą zgotował mieszkańcom przez 6 ostatnich lat Pan prezydent Pobłocki z Panem Adamem Burczykiem! My mieszkańcy teraz czekamy tylko z niecierpliwością na jesienne wybory samorządowe i będziemy głosować bezwzględnie za zmianą obecnej władzy!!!

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx5 
 • +1

  Janusz Jamroża_gość

  15.05.2018, 08:41

  Gazeta Wybiórcza

  Oczywiście coś za coś więcej kasy dla kieszeni " prezydenta" Adamowicza i jego watahy ,a mniej dla dzieci...Nie mają wstydu....

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx6.xx3 
 • +8

  EkO_gość

  15.05.2018, 08:50

  dla dzieci tak-reszta nie

  A z jakiej racji inni mają mieć za darmo, a ja mam płacić? Jeszcze za Meteora... Dajcie spokój. Pokazówka przed wyborami. Nie dajmy się omamić!

  Odpowiedz
  IP: 94.40.xx2.xx0 
 • -12

  Antek_gość

  15.05.2018, 08:54

  Brawo

  Super sprawa. Brawo Panowie

  Odpowiedz
  IP: 5.60.xx8.xx2 
 • +9

  eldo_gość

  15.05.2018, 09:02

  KIEŁBASA WYBORCZA

  Kulas = zero szans na wygraną w wyborach, Urban = zero szans na wygraną w wyborach. Zostaje kiełbasa wyborcza, może jakieś pelikany się skuszą.

  Odpowiedz
  IP: 163.172.xx1.xx3 
 • +8

  a_gość

  15.05.2018, 09:41

  Nawet jak mi jeszcze dopłacą do przejazdu to do tego złomu nie wsiądę szkoda zdrowia ,nerwów .Wybory idą nikt ci tyle nie obieca co urzędas przed wyborami banda oszołomów byle tylko do koryta się dopchać

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx7 
 • +5

  gość_gość_gość

  15.05.2018, 10:48

  nie wyrazam zgody

  w Tczewie wystarczająco już widać dyskryminacje mieszkańców wzgledem sąsiadnich mieszkanców wioseczek i miasteczek.Wystarczy spojrzec na wezeł integracyjny gdzie wyznaczono Tczewianom miejsce na przystanki ,a gdzie tym wyróżnionym.Skłócanie ludzi by jednym dać wiecej a odebrać Tczewianom to obrzydliwa inicjatywa.Jest karta miejska i sa znizki to starczy.I tak komunikacja oraz zle zrobiony rozkład jazdy tych nielicznych autobusów czasem ma sie wrażenie ,że zlosliwie to nadto już dominacji hołoty nad mieszkańcami.Hołocie bowiem nawet w garniturze słoma z butów wystaje.Nie zależnie od wieku .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +3

  NIEPEŁNOSPRAWNI _gość

  15.05.2018, 10:49

  A co z osobami, któe mają np. II grupe inwalidzką? im nie przysługuje nawet bilet ulgowy, co ma miejsce w wielu miastach w Polsce...

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx2 
 • -2

  Do zbierających_gość

  15.05.2018, 17:52

  podpisy

  Komunikacja powinna być dostępna dla dzieci i niepełnosprawnych grupy I,II,III oraz grupy niepracujących ale zarejestrowanych w Urzędzie Pracy za darmo,a za zniszczenie taboru surowe kary.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx7.xx3 
 • +6

  kik_gość

  15.05.2018, 11:02

  Jestem przeciw to będzie wielkie pole do nadużyć, już teraz kierowcy gdy kupuje się jeden bilet normalny drukują dwa ulgowe, do każdego biletu ulgowego miasto z naszych podatków dopłaca do pełnego biletu, czyli dopłaci bezpodstawnie drugie tyle ile kosztował bilet. Notorycznie nie działają biletomaty a autobusy to złomy

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +3

  duma_gość

  15.05.2018, 13:48

  Wych...jali Urbana

  Hehe Kulasy i Paproty dziękują Urbanowi, ale już w ulotce podziękowań nie zamieścili. Wzieli Urbana bez mydła. Licytacja "kto był pierwszy z pomysłem" trwa, a i tak wygrywa Pobłocki, który już dawno o tym mówił...

  Odpowiedz
  IP: 176.10.xx4.xx3 
 • +3

  g_gość_gość_gość_gość_gość_goś_gość

  15.05.2018, 17:56

  Na tym świecie nie ma nic Za Darmo,komuś trza będzie zabrać,hmmm,emerytom?jakieś propozycje?

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
 • -1

  Propozycja_gość

  15.05.2018, 20:22

  bolek kwah komar oskar i wielu wielu....

  Przez ostatnie 25 lat "elita" szumowin i bandytów zabierała uczciwym dla własnych podejrzanych mafijnych interesów i sutenerstwa...Pora odebrać co zabrali i wsadzić do paki.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.