Olimpijczycy przyjadą zachęcać nas do walki z białaczką

Tomasz Majewski włączy się w tczewską akcję (fot. tcz.pl)
Tczew - Olimpijczycy przyjadą zachęcać nas do walki z białaczką
Rusza akcja "Wspólnie przeciw białaczce". Przedsięwzięcie ma przekonać tczewian do rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. O tym, jakie to ważne, będą przekonywać nas znani olimpijczycy - Tomasz Majewski i Piotr Małachowski.

Wybitni polscy lekkoatleci - Tomasz Majewski, mistrz olimpijski z Pekinu w pchnięciu kulą oraz Piotr Małachowski, wicemistrz olimpijskim z Pekinu w rzucie dyskiem przyjadą do Tczewa 3. października. Sportowcy zarejestrują się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i spotkają się z tczewską młodzieżą (z klas maturalnych), aby zachęcić ją do udziału w akcji "Wspólnie przeciw białaczce". W spotkaniu uczestniczyć też będzie przedstawicielka Fundacji Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych, która wyjaśni, dlaczego warto zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i kto może zostać potencjalnym dawcą. W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi potocznie zwany białaczką.

- Co drugi pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego nie znajduje dawcy, dlatego tak wiele zależy tutaj od nas. Ważne, aby było nas - potencjalnych dawców jak najwięcej. Im jest nas więcej, tym większe szanse na znalezienie tego właściwego. - przekonywała niedawno Grażyna Antczak, radna i jedna z inicjatorek przedsięwzięcia.

Jak można pomóc? Dawcą może zostać każdy pomiędzy 18 a 55 rokiem życia (który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi). W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania 4 ml krwi. Faktycznie dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej jak chory pacjent. Wtedy niezbędne będzie dodatkowe badanie lekarskie. Rejestracja potencjalnego dawcy jest BEZPŁATNA.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +1

  gość_gość

  29.09.2011, 07:31

  http://www.dkms.pl/index.php?id=261 super inicjatywa !! Ja już się zapisałam !! Zapraszam wszystkich !!

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx3.xx5 
 • +1

  sivyxl

  29.09.2011, 07:41

  ?

  gdzie ta akcja się odbędzie?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  jajaja_gość

  29.09.2011, 08:06

  odwiedzą szkoły ponadgimnazjalne - spotkania zamkniete - będzie też zamknięta konferencja prasowa - potem będzie mógł obejrzeć w lokalnych mediach. ale chyba nie trzeba ciebie aż tak bardzo przekonywać. cel jest słuszny i to bez znanych twarzy

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • +1

  _gość

  29.09.2011, 15:08

  znaleźć się w bazie można przez ineternet przez ich strone internetową po około tygodniu przysyłają takie patyczki (prawie jak do uszu) zbiera się nimi ślinę i odsyła i w ten sposób też można się znaleźć w bazie DKMS

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx3.xx5 
 • dobrany_gość

  07.10.2011, 17:20

  rejestrować

  dzięki tym wszystkim którzy decydują się na dołączenie do któregoś banku...tych którzy dołączą do Deutsche KnochenMarkSpenderdatei też, bo też są brani pod uwagę dla polskich dawców...szkoda, że muszą jechać oddać szpik do Niemiec a potem szpik przywożony jest z powrotem...Niemniej jednak dzięki jednym lub drugim (i pomocy Medigenu, najlepszego polskiego ośrodka doboru) jestem tutaj ;)

  Odpowiedz
  IP: 89.76.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.