Dzisiaj (25.10) debata o elektrowni. Będą ekolodzy i inwestor

Elektrownia "Północ" (fot. mat. inwestora)
Tczew - Dzisiaj (25.10) debata o elektrowni. Będą ekolodzy i inwestor
Już dzisiaj (25.10) w Pelplinie czeka nas debata, w której swój udział zapowiedzieli zwolennicy i przeciwnicy budowy elektrowni "Północ". Jej budowa jest planowana w Rajkowach. Jeśli plany inwestora pójdą zgodnie z planem, pierwszy blok miałby zacząć działać w 2016 roku.

Podczas debaty będzie można posłuchać wypowiedzi ekspertów w temacie kwestii 
środowiskowych, zdrowotnych, prawnych oraz gospodarczych. Do Pelplina przyjadą specjaliści zaproponowani przez Stowarzyszenie EKO - Kociewie oraz przez inwestora - elektrownię "Północ". Podczas spotkania, które odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie przy ulicy Kościuszki 2A, będzie można również zadać pytania ekspertom.

Ostatnio elektrownia straciła pozwolenie zintegrowane na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii z instalacji spalania paliw. Decyzję o cofnięciu pozwolenia podjął szef resortu środowiska. Tematowi pilnie przyglądają się organizacje ekologiczne - m. in. Stowarzyszenie "Eko-Kociewie" i Fundacja Client Earth. Przypomnijmy, że obie odwołały się od wydanego w lipcu br. przez tczewskie starostwo pozwolenia na budowę. Do wojewody pomorskiego wpłynęło też 37 odwołań od osób fizycznych. Przedstawiciele inwestora do tematu podchodzą jednak spokojnie i przygotowują się do poszukiwania wykonawcy inwestycji.

Przypomnijmy, że budowa elektrowni "Północ" ma kosztować ponad 10 miliardów złotych. Podczas budowy ma tam pracować nawet 3 tysiące pracowników - później zakład ma zatrudniać 300 osób. Spółka otrzymała już promesę koncesji na najbliższe 50 lat. Obiekt ma powstać w Rajkowach. Dlaczego tam? Lokalizacja jest efektem wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego. Spółka Elektrownia Północ, należąca do grupy Kulczyk Investments, brała pod uwagę sześć możliwych lokalizacji w Pomorskiem - Żarnowiec, Opalenie, Czatkowy, Tczew, Gorzędziej i Rajkowy. Zdecydowano się na tę ostatnią ze względu na dostęp do wody chłodzącej, bliskość Centralnej Magistrali Kolejowej - Śląsk - Gdynia oraz drogi krajowej nr 91 i autostrady A1. Na potrzeby przyszłej elektrowni zabezpieczono teren 220 ha w pobliżu Rajków. Jeśli wszystkie procedury pójdą zgodnie z planem, budowa pierwszego bloku ruszy w połowie przyszłego roku i zakończy się w 2016 roku, zaś drugi blok zacznie działać dwa lata później.
Drukuj
Prześlij dalej