Trwa Rok Kazimierza Piechowskiego. W czwartek szczególne uroczystości

Kazimierz Piechowski (fot. mat. prasowe)
Trwa Rok Kazimierza Piechowskiego. W czwartek szczególne uroczystości
W Tczewie trwa Rok Kazimierza Piechowskiego. Na 3. października (czwartek) przygotowano specjalny program związany z obchodami.

Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Kazimierza Piechowskiego w Tczewie i powiecie tczewskim. Z tej okazji, 3 października, na budynku w którym mieszkał, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca słynnego uciekiniera z obozu w Auschwitz i Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

- 3 października przypada 100-lecie urodzin Kazimierza Piechowskiego. Pamiątkowa tablica informująca o tym, że K. Piechowski mieszkał w Tczewie w okresie międzywojennym, zostanie zamieszczona na ścianie kamienicy przy ul. Sambora 18 - tam, gdzie spędził kilka lat życia. Na jej odsłonięcie zapraszamy o godz. 16.30. Wcześniej - o godz. 15.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. odbędzie się uroczysta msza św. pamięci K,. Piechowskiego, zaś o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki - projekcja filmu "Uciekinier" w reżyserii Tomasza Pawłowskiego (dokument fabularyzowany z 2006 r.) - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz, która miała miejsce 20 czerwca 1942 roku. Wraz z trzema kolegami stworzył fikcyjne komando pracy, aby w ten sposób zapobiec rozstrzelaniu części współwięźniów, bowiem w przypadku ucieczki któregokolwiek z osadzonych Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową. Plan ucieczki zakładał wykorzystanie mundurów SS, broni i auta należących do komendantury obozu. Autor dokumentu Marek Tomasz Pawłowski przedstawił również szereg powojennych perypetii pana Kazimierza.


Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami tych miejsc.

"Przez całe swoje życie ciągle uciekałem. W czasie wojny uciekałem przed Niemcami. W Auschwitz kilka razy uciekłem przed śmiercią. (...)  Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć..."  - tak Kazimierz Piechowski opisuje swoje pełne dramatycznych wydarzeń życie.  

Bezpłatne wejściówki na projekcję filmu można odbierać w kasie CKiS.

Organizatorami wydarzenia są: prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, Instytut Pamięci Narodowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie oraz Centrum Kultury i Sztuki.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • +2

    marwis_gość

    01.10.2019, 13:25

    Kazimierz Piechowski

    Co z grobem pana Kazimierza Piechowskiego?

    Odpowiedz
    IP: 89.77.xx1.xx7 
  • +1

    iga_gość_gość

    01.10.2019, 16:56

    K. Piechowski przed śmiercią występował w obecności bratanka czy siostrzeńca. Tego Pana trzeba się zapytać jak dba o grób członka rodziny,

    Cytuj
    IP: 84.38.xx5.xx1 
  • +2

    marwis_gość_gość

    02.10.2019, 13:47

    Kazimierz Piechowski

    Pan Piechowski powinien być uchonorowany nie tylko przez rodzinę, to przecież bohater narodowy, pan tego nie zauważył?!

    Odpowiedz
    IP: 89.77.xx1.xx7 
  • +1

    trakin_gość_gość

    02.10.2019, 15:59

    troche groteski

    znam dużo osób, które uciekały z rak oprawców, przechowywały żydów i innych, ale nie chcą , bo uważają to za normalne zachowanie człowieka . takie osoby , jak Kulas Ickiewicz czy młody Korda muszą się anonsować . Korda to uznaje wszystkie opcje czy złe czy dobre. Wszystkie , które mu każe pan Prezydent.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA