Obligacje komunalne za 24 mln zł - tczewianie mogą inwestować

Miasto liczy, że tczewianie będą inwestować w gminne obligacje (fot. tcz.pl)
Tczew - Obligacje komunalne za 24 mln zł - tczewianie mogą inwestować
Tczew wyemituje obligacje komunalne na łączną kwotę 24 mln zł - papiery wartościowe mają pomóc w sfinansowaniu planowanego deficytu budżetu miasta na ten rok. Władze miasta liczą na to, że papierami zainteresują się nie tylko banki, ale także sami mieszkańcy grodu Sambora.

Uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu podjęli jeszcze przed wakacyjną przerwą tczewscy radni. Dlaczego gmina miejska zdecydowała się na emisję papierów?
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

- Dostaliśmy dofinansowanie na duże zadania wsparte ze środków unijnych - zawsze w tego typu przypadkach musimy zabezpieczyć udział własny. Ponieważ zadania są bardzo kapitałochłonne, dlatego musimy zabezpieczyć środki własne w postaci długu publicznego - może to być kredyt, mogą to być obligacje. My chcemy wyemitować obligacje. Mniejsza kwota będzie też pochodzi z kredytu, bo do końca nie wiadomo, jakie środki zostaną zaoszczędzone w przetargach, a kredyt łatwiej zmienić. Natomiast obligacje są określone co do kwoty, którą trzeba wykorzystać w danym roku. - wyjaśnia nam prezydent Tczewa, Zenon Odya.

Miasto chce wyemitować obligacje na kwotę 24 mln zł - ich spłacanie ma rozpocząć się nie wcześniej niż za 7 lat. Cena emisyjna jednej obligacji wyniesie 1. tys. zł. - emisja zostanie dokonana w trybie oferty niepublicznej i zostanie skierowana do inwestorów krajowych i zagranicznych w liczbie mniejszej niż 100 osób:

- Novum jest to, że chcemy wystąpić z ofertą do mieszkańców Tczewa - jeśli posiadają wolne środki, będą mogli takie obligacje nabyć i współuczestniczyć w rozwoju miasta. To z jednej strony promocja miasta, a z drugiej gwarancja - podobnie jak w przypadku obligacji skarbu państwa, że są to środki, które się zwrócą, oczywiście ze stosownym oprocentowaniem. Powinno być wyższe niż w przypadku lokowania środków na koncie bankowym. - dodaje prezydent.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, obligacje komunalne spełniają funkcję kredytu, jednak są dla miasta bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, głównie z uwagi na swoją elastyczność. Zdaniem twórców uchwały przeprowadzone analizy finansowe wykazały, iż emisja na kwotę 24. mln zł. pozwala zachować płynność finansów miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania, a także jest zgodna z przepisami ustawy o finansach publicznych.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +2

  wolne żarty_gość

  19.07.2010, 08:13

  inwestować w czczef

  inwestować w czczef? wolne żarty!

  Odpowiedz
  IP: 89.206.xxx.xx5 
 • -2

  miodzio_gość

  19.07.2010, 19:10

  inwestowac w czczef

  wuju naucz sie pisac tczew idz do szkoly bo mi ciebie zal.pl

  Cytuj
  IP: 83.25.xx2.xx9 
 • -3

  Maxx

  19.07.2010, 14:54

  A dlaczego nie ?

  Ale nie z troski o miasto ale dla osobistej satysfakcji że osoba uważająca się za ważnego prezydenta ważnego miasta będzie wisieć mi kasę, i to na procent :P.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • C>K>M

  19.07.2010, 17:29

  I wypłaci Ci ten procent z Twoich podatków :)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • mropenvitamine nielog_gość

  19.07.2010, 22:08

  A za 7 lat miasto wypusci kolejna emisje obligacji, tym razem na kwote 36 milionow. Pieniadze z obligacji II emisji pojda na pokrycie splaty tej pierwszej.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.