Ścieżka jedną z najlepszych przestrzeni w województwie

Marszałek wyróżnił ścieżkę nadwiślańską (fot. tcz.pl)
Tczew - Ścieżka jedną z najlepszych przestrzeni w województwie
Ścieżka przyrodnicza wzdłuż Wisły w Tczewie została wyróżniona w konkursie Marszałka Województwa Pomorskiego na "Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2011". Już po raz czwarty tczewskie przedsięwzięcia spotkały się z uznaniem marszałka. Do tej pory nagrody lub wyróżnienia w konkursie przyznano nam za zagospodarowanie Bulwaru Nadwiślańskiego, Placu Papieskiego oraz niecki przy ul. Jedności Narodu.

Do udziału w konkursie zgłoszono 27 przykładów zagospodarowania przestrzeni publicznej z całego województwa. Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbyła się 15 września w Urzędzie Marszałkowskim. W imieniu samorządu miasta Tczewa wyróżnienie II stopnia odebrał wiceprezydent Adam Burczyk.

- Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna została zrealizowana w ubiegłym roku wzdłuż lewego brzegu Wisły w Tczewie, na odcinku od ujścia Strugi Subkowskiej do historycznego Mostu Tczewskiego. Miasto zyskało w ten sposób kolejne atrakcyjne miejsce. Zagospodarowano zaniedbany dotąd obszar w sąsiedztwie skarpy nadwiślańskiej. Powstał ciąg spacerowy długości ok. 2,5 km, zakończony miejscem do organizacji pikników. Stworzono przestrzeń służąca rekreacji, sprzyjającą wspólnemu spędzaniu wolnego czasu. Miejsce to często odwiedzane jest przez dzieci i młodzież szkolną i tam też odbywają się lekcje przyrody "w plenerze". Wzdłuż trasy znajdują się tablice informacyjne z wizerunkami i opisem ptaków oraz ryb występujących na tym terenie. Zainstalowane lunety umożliwiają obserwacje ptaków, Wisły i przyrodę po drugiej stronie rzeki. Do dyspozycji spacerowiczów są punkty widokowe, ławki. Uporządkowanie tego obszaru przyczyniło się również do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Tczewie.

Ścieżka przyrodnicza to kolejny etap konsekwentnie realizowanego już od lat 90-tych ubiegłego wieku celu samorządu miasta, jakim jest powrót Tczewa nad Wisłę. Po tym jak nowe oblicze zyskał Bulwar Nadwiślański, powstała przystań żeglarsko - pasażerska, przyszła kolej na kolejny etap działań zmierzających do wyeksponowania i docenienia przyrodniczych walorów, które wynikają z położenia miasta nad największą rzeką Polski. Kolejnym krokiem będzie wybudowanie pomostu cumowniczego w sąsiedztwie przystani harcerskiej, w ramach projektu "Pętla Żuław". Ścieżkę wykonano w ramach projektu "Promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez wykorzystania naturalnych walorów przyrodniczych Tczewa" współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Partnerem samorządu miasta było Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +12

  v_gość

  17.09.2011, 08:10

  brawo:) też uważam że jest super!

  Odpowiedz
  IP: 91.94.xx4.xx8 
 • +2

  _gość

  17.09.2011, 09:28

  jest fajnie.... tylko od lat 90-tych mamy 2,5 km, toś to śok, a wszystkie (większość) drogi rowerowe kończą się ot tak ,żadnych połączeń,po prostu koniec i tyle,resztę po błocie

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx2 
 • +10

  v_gość

  17.09.2011, 13:10

  tylko że tu nie mowa o ścieżkach rowerowych a o trasie przyrodniczej.

  Cytuj
  IP: 31.61.xx0.xx0 
 • -3

  racja _gość

  17.09.2011, 22:21

  1) Ścieżka jest za krótka. Kończy się przed tzw. małym mostkiem. 2) Krzaki nad Wisłą jak są tak były. Podczas spoczynku na 3/4 ławek mamy widok na niebotyczne gąszcza... nie widać rzeki, nie widać ptaków, nic nie widać.. czy to tak trudno ogarnąć? 3) Brak oświetlenia. Sćieżka w okolicy małego mostku, w jej punkcie końcowym powinna zostać oświetlona. Przyczyni się to nie tylko do poprawy bezpieczeńśtwa w tym miejscu ale i utatrakcyjni to miejsce. 4) Automat z gadżetami powiatu i miasta.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx4 
 • _gość

  19.09.2011, 19:40

  Bardzo zyczylabym sobie aby przy ulicy Nadbrzeznej powycinac wysokie drzewa zeby bylo widac Wisle

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx4.xx7 
 • _gość

  19.09.2011, 19:41

  Kamyczki sa denerwujace dla rolkarzy

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx4.xx7 
 • _gość

  19.09.2011, 19:42

  W niektorych miejscach nie widac Wisly:(

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia