Sposoby na katar u dziecka

(fot. mat. prasowe)
Sposoby na katar u dziecka
Zatkany nos i katar zdarzają się każdemu - zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W przeciwieństwie do swoich opiekunów, najmłodsi nie potrafią najczęściej poradzić sobie z problemem samodzielnie. Jak ulżyć swoim pociechom i przywrócić im swobodne oddychanie? Poznaj sprawdzone sposoby na katar u dziecka.

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Najczęstsze przyczyny kataru u dziecka
Nieżyt nosa, nazywany potocznie katarem, może wystąpić z kilku przyczyn. Najczęstszą z nich jest przeziębienie lub inna infekcja o charakterze wirusowym. Szczególną podatność na zachorowania obserwujemy w sezonie epidemicznym, który w Polsce przypada na miesiące jesienne i zimowe. W tym czasie odporność organizmów spada (m.in. z powodu rosnących niedoborów witaminy D, która nie jest syntetyzowana, gdy brakuje słońca). Dzieci często zarażają się wzajemnie w grupach rówieśniczych, m.in. w szkole, do której wracają po wakacjach właśnie w tym okresie. Chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową, przez co łatwo rozprzestrzeniają się na wiele osób. Katarowi u dziecka często towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka, ból gardła czy kaszel. Jeżeli infekcja trwa przez dłuższy czas lub jej objawy są bardzo nasilone, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Innym częstym powodem wystąpienia kataru u dziecka jest alergia. Reakcja obronna ze strony organizmu może pojawić się w odpowiedzi na takie czynniki, jak m.in. pleśń, roztocza, pyłki roślin czy sierść niektórych zwierząt. Aby ustalić, na który alergen wrażliwe jest Twoje dziecko, udaj się do lekarza alergologa. Tylko odpowiednio przeprowadzona diagnostyka może dać odpowiedź na pytanie, co jest bezpośrednią przyczyną kataru alergicznego. Specjalista może także zalecić właściwą terapię w celu pozbycia się lub złagodzenia problemu.

Sposoby na katar u dziecka
Pierwszym krokiem w leczeniu dolegliwości związanych z infekcją lub alergią powinna być zawsze konsultacja lekarska. Tylko specjalista może przeprowadzić fachową diagnostykę i zalecić terapię, która przyniesie zarówno doraźną ulgę, jak i długoterminowe polepszenie stanu zdrowia małego pacjenta.

Łagodzenie dolegliwości związanych z alergią lub infekcją może być dodatkowo wspierane domowymi metodami. Warto korzystać z dostępnych bez recepty leków na katar, takich jak m.in.spray do nosa dla dzieci . Aerozole tego typu są przeznaczone dla dzieci i pomagają udrożnić nos w bezpieczny i skuteczny sposób.

Najważniejsze jest uważne czytanie składu produktów. Warto szukać aerozoli, w których substancją czynną jest chlorowodorek ksylometazoliny. Związek ten, stosowany powszechnie w lekach i wyrobach medycznych na katar u dzieci i dorosłych, obkurcza naczynia krwionośne w błonie śluzowej i ułatwia usuwanie śluzu z zatok przynosowych. Pozwala zatem na szybkie rozszerzenie otworów nosowych i ich udrożnienia. Dzięki temu przepływ powietrza przez narząd zostaje znacznie ułatwiony.

Higiena górnych dróg oddechowych jest niezwykle istotna nie tylko w sytuacji, gdy zauważymy katar u dziecka. Regularne czyszczenie przewodów nosowych pomaga zapobiegać zachorowaniu i wystąpieniu reakcji alergicznych dzięki szybkiemu usuwaniu nagromadzonych zanieczyszczeń, drobnoustrojów i czynników uczulających.

Aby zadbać o higienę nosa dziecka, możesz posłużyć się różnymi metodami. Szybkim i skutecznym sposobem jest stosowanie aerozoli ze stuprocentowej wody morskiej. Inną polecaną praktyką jest płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej, choć ten sposób nie sprawdza się u każdego malucha. W przypadku niemowląt najpopularniejszą metodą jest stosowanie aspiratora lub tzw. gruszki. Pamiętaj też, aby regularnie wietrzyć dom i korzystać z nawilżacza powietrza, zwłaszcza w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi.

Skutki kataru u dziecka

Przewlekły lub nawracający katar to problem, którego nie należy lekceważyć. Śluz zatykający przewody nosowe oraz obrzęk zmniejszający ich światło utrudniają dziecku oddychanie. Obniżona efektywność wymiany gazowej może prowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak niedostateczna ilość tlenu w organizmie, zła jakość snu czy kłopoty z koncentracją.
Nie mogąc oddychać przez nos, dziecko pobiera powietrze przez usta, co może skutkować wysuszeniem błony śluzowej gardła, i większą podatnością na zachorowania. Warto zwracać uwagę na wszelkie anomalie w funkcjonowaniu pociechy i zgłaszać je lekarzowi pediatrze jak najszybciej po ich zauważeniu.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +1

    qq_gość

    18.12.2023, 17:55

    teraz to wszystko ch.uj i tak bedzie kowid w jakiś tam wariancie alfa, betqa, kappa,delta,xbb, xd,lambda,eris, bA i inne literki losowo zestawione ze sobą....to albo lekarz stwierdzi nic albo jak rodzic bedzie nadgorliwy i bedzie potrzebował zostac z dzieckiem w domu to doktorek stwierdzi kowida i wysle na testy...a wtedy lament co stary ma zrobic z dzieckiem bo przeciez musi pracować...

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx9 
  • +1

    boss_gość

    18.12.2023, 18:35

    Ludzie, słyszeliście o analogu Viagry, który jest 3 razy skuteczniejszy i całkowicie bezpieczny w każdym wieku, a także leczy choroby męskie. Osobiście wypróbowałem i teraz polecam każdemu, mega fajna rzecz, przeczytajcie sami co potrafi------ tnij.tcz.pl/?u=b998d0

    Odpowiedz
    IP: 146.70.xx8.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.