Obradował zarząd Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. GOM liczy już 36 członków

Prezydenci Tczewa i Gdańska podczas ubiegłorocznego spotkania w naszym mieście (fot. tcz.pl)
Tczew - Obradował zarząd Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. GOM liczy już 36 członków
Po raz piąty obradował zarząd stowarzyszenia GOM. Podczas spotkania m.in. poruszono kwestie nowej strategii rozwoju regionu, projektu powołania ośrodka wsparcia ekonomii społecznej. Zarząd przyjął również nowego, 36 już członka stowarzyszenia - gminę Stegna. Dla Tczewa udział w metropolii w usprawnianiu kwestii transportu i integracji kolejowej z Trójmiastem.

Po części proceduralnej, zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski zrelacjonował wnioski płynące z raportu Metropolitalnego Subregionalnego Zespołu Roboczego złożonego z członków GOM: Gdańska, Sopotu, Gdyni oraz powiatów: puckiego, wejherowskiego, kartuskiego, gdańskiego i nowodworskiego. Raport zawiera diagnozę potencjału regionu, wskazuje deficyty, dominujące funkcje, przedsięwzięcia priorytetowe i został wypracowany podczas 15. spotkań zorganizowanych na terytorium stowarzyszenia. Zarząd podjął decyzję o kontynuacji prac nad strategią oraz o omówieniu wyników z marszałkiem województwa.

Ewa Kamińska, zastępca prezydenta do spraw społecznych zaprezentowała projekt stworzenia ośrodka wsparcia ekonomii społecznej, po czym padły propozycje wyłonienia lidera zewnętrznego do koordynowania prac nad projektem.

- Wiceprezydent Sopotu - Bartosz Piotrusiewicz przedstawił pomysł wdrożenia spójnego systemu bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich, który spotkał się z dużym zainteresowaniem zarządu. Obecnie konieczne jest zbudżetowanie kosztów powiązanych z projektem oraz przeanalizowanie go pod względem możliwości finansowych gmin i powiatów stowarzyszenia. Hanna Brejwo, wójt gminy Pszczółki przyznała, że jest to modelowy i bardzo ciekawy projekt partnerstwa publiczno-prywatnego i wnioskowała za zaangażowanie się GOM w system wypożyczalni rowerów miejskich. Paweł Adamowicz, przewodniczący zarządu GOM zaprosił członków do zgłębienia projektu oraz przeanalizowania lokalizacji wypożyczalni. - relacjonuje Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miasta - Zarząd wysłuchał również propozycji włączenia podmiotów GOM w sprawdzony już na gruncie gdańskim projekt "Wakacyjny staż"kierowany do studentów w czasie wolnym od nauki. Chętni do włączenia się do projektu zostali poproszeni o przesłanie listy firm z terenu własnej jednostki, chętnych do wzięcia udziału w metropolitalnym "Wakacyjnym stażu". Prezydent Adamowicz przedstawił propozycję kandydata na dyrektora biura stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalnego, którym został Michał Glaser, dotychczasowy pracownik gdańskiego magistratu. Glaser rozpocznie pracę od kwietnia 2012.

Są też działania GOMu związane z Tczewem. Włodarz naszego naszego miasta objął kierowanie zespołem ds. planowania przestrzennego i transportu, działającego w ramach GOM-u.

- Udział w takim a nie innym zespole, pokazuje, jakie są nasze preferencje, jeśli chodzi o plany względem Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki. - Tczew ma silną reprezentację w GOM, bo w pracach bierze udział wielu przedstawicieli naszego magistratu.

Przypomnijmy, że W GOMie działają również przedstawiciele powiatu - starosta tczewski Józef Puczyński jest jednym z członków dziesięcioosobowego zarządu. Kolejne spotkanie zarządu stowarzyszenia GOM odbędzie się 28 marca 2012 r., podczas którego omówione będą m.in. kwestie bezpieczeństwa w czasie EURO 2012.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +8

  mieczyslaw

  13.03.2012, 01:15

  Specjalnie dla Was: "fifarafa" i "._gość"

  Ten komentarz jest specjalnie dla Was, doceńcie to, że o Was pamiętałem. Mam nadzieję, że dożyję dnia, kiedy napiszecie merytorycznie ważny komentarz - to będzie taki Wasz pierwszy krok ku dorosłości - pozdrawiam :). A a propos GOM - namacalnych efektów przystąpienia do "metropolii" póki co nie uświadczyliśmy. Ile nas kosztuje ta "przynależność"? Myślę, że powinniśmy się skupić na działalności tu, w mieście, określając nową strategię rozwoju Tczewa, bo nasze miasto potrzebuje określenia się, bo obecnie jest za bardzo "nijakie".

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -4

  ._gość

  13.03.2012, 10:01

  MERYTORYCZNY EXPERT

  Koń by się uśmiał,zapraszam na debatę do TVTRWAM

  Cytuj
  IP: 77.114.xx6.xx4 
  +1

  miauczyslaw_gość

  13.03.2012, 10:42

  ej a o mnie chyba tez zapomniales...

  Chociaz przyznaje, ze dzis sie z toba zgodzę- bzdetne komisje, ktore tylko obraduja a i tak g... z tego wychodzi...

  Cytuj
  IP: 77.115.xx0.xx3 
  +1

  mieczyslaw

  13.03.2012, 12:39

  miauczyslaw_gość

  Wybacz, ale jakoś ostatnio się nie udzielałeś - Ci dwaj Cię skutecznie zagłuszyli, aczkolwiek trzeba przyznać - nudzą już :) - pozdrawiam.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -4

  ._gość

  13.03.2012, 12:53

  niech będzie pochwalony

  ten który nie nudzi ha,ha,ha i jeszcze raz ha

  Cytuj
  IP: 77.114.xx6.xx4 
 • +5

  A1_gość

  13.03.2012, 07:27

  Chcemy normalnie dojeżdżać do pracy.

  Dlaczego mamy najdroższe autostrady w całej europie? Dlaczego nie mamy winiet? Na Słowacji na około 480km autostrad obowiązuje winieta roczna w wysokości około 240zł. W Polsce za przejechanie 17km ze Stanisławia do Rusocina miesięczny wydatek to około 150zł. Jak tu można normalnie dojeżdżać do pracy? Proponuję by Panowie na obradach podjęli temat wprowadzenia winiet miesięcznych i rocznych na odcinkach Rusocin-Stanisławie-Swarożyn albo jeszcze dalej. Jeśli mamy być metropolią to powinniśmy mieć prawo do swobodnego przemieszczania się pomiędzy miastami członkowskimi.

  Odpowiedz
  IP: 91.216.xx4.xx0 
 • Ktoś_gość

  13.03.2012, 07:31

  GOM jest FUNDACJĄ, nie stowarzyszeniem... http://www.krs-online.com.pl/gdanski-obszar-metropolitalny-krs-710121.html

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +1

  oko_gość

  13.03.2012, 09:11

  Fundacja sponsoruje wyjazd prezydentów do Niemiec?

  Trochę się już na koncie uzbierało, trzeba jechać na tygodniowe wczasy i poznać jak funkcjonuje obszar metropolitalny w Niemczech. Się szlachta bawi za składki plebsu. BON VOYAGE el Prezidento :)

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +1

  hmmm hmmm_gość

  13.03.2012, 08:36

  no jeszcze "daj pyska"

  i będzie jak ma być....niech widzą ze jest spoko a zdjęcie obu Prezydentów rewelacja ;)

  Odpowiedz
  IP: 62.148.xx4.xx7 
 • +2

  _gość

  13.03.2012, 08:57

  Jesteśmy w GOM, władza tarza się w prestiżu i blichtrcie, a równocześnie w Tczewie obcinamy zajęcia lekcyjne dzieciom. Nasz umiłowany, wszechwładny prezydent z całym jego dworem (radni, i reszta śliskich pracowników) wpadł na pomysł, aby zaoszczędzić na dzieciach, które chcą się więcej ruszać. W Tczewie są szkoły z klasami sportowymi oraz szkoły z klasami usportowionymi. Pierwsze mają 10 godzin w-f tygodniowo te drugie 5. Nasi "ulubieńcy" z UM wpadli na pomysł, aby zaoszczędzić i zlikwidować klasy usportowione, bo i po co dzieci mają być aktywne. Lepiej przecież płacić za leczenie i rehabilitację dzieci z wadami postawy itp. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie naszego Samorządu. Dodać należy, że dzieci z tych klas często później zasilają z powodzeniem kluby sportowe działające w Tczewie. Ciągle się słyszy, że coraz mniej dzieci i młodzieży uprawia sport, ale to nic dziwnego, bo jeżeli się ma takie władze jak w Tczewie to nic dziwnego.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx8 
 • oko_gość

  13.03.2012, 09:42

  czekam na mój komentarz

  nie zawierał treści obraźliwych wulgaryzmów itd. cenzura, czy ochrona prominentów ?

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • oko_gość

  13.03.2012, 09:55

  dziękuję już jest 9:94

  Ktoś ma więcej informacji o tym wyjeździe ? Kto za to płaci i jakie będą efewkty wyjazdu ?

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia