Internauci i urzędnicy wspólnie zadbają o miejską zieleń

Forumowicze chcą poprawy wizerunku takich miejsc - tu ul. Chopina (fot. mat. internautów)
Tczew - Internauci i urzędnicy wspólnie zadbają o miejską zieleń
Tczewscy internauci zrzeszeni na forum.tcz.pl chcą, by w grodzie Sambora zrobiło się ładniej i bardziej zielono. Z wnioskiem o zagospodarowanie nieużytków i uprzątnięcie zaniedbanych terenów rekreacyjnych zwrócił się w ich imieniu do władz miasta radny Bartłomiej Kulas. Teraz urzędnicy zapraszają internautów do współpracy. Za kilka dni ma odbyć się pierwsze spotkanie urzędniczo-społecznego zespołu ds. zieleni.

Internauci znaleźli 61 niezagospodarowanych lub zdewastowanych miejsc na terenie miasta, które zasługują na jak najszybszą rewitalizację - szczegóły znajdują się tutaj . Listę zebrał radny Bartłomiej Kulas, który w tej sprawie złożył interpelację. Wnioskował m. in. o ustalenie, kto jest właścicielem wskazanych terenów i jeśli to możliwe, przejęcie ich przez miasto. Radny chciał też opracowania planu ich rekultywacji, a także prosił o ujęcie w przyszłych budżetach miasta projektów rozwoju terenów rekreacyjnych i zielonych:

- Inicjatywa została zapoczątkowana przez użytkownika MTTczew z www.forum.tcz.pl (wsparta następnie przez innych forumowiczów), do której to przyłączyłem się i wsparłem ją poprzez przygotowanie mapek, uporządkowanie zdjęć i przedłożenie interpelacji - tłumaczy radny Kulas - Radni poprzednich kadencji położyli duży nacisk na rozwój terenów rekreacyjnych w Tczewie, czego przykładami jest niecka na Nowym Mieście czy też tczewski Bulwar Nadwiślański. W grodzie Sambora znajduje się jednak jeszcze wiele terenów mniej kosztownych w rekultywacji, a których zagospodarowanie pod cele rekreacji i wypoczynku, poprawiłoby w znaczący sposób wizerunek naszego Miasta.

Po wakacyjnej przerwie urzędnicy przeanalizowali przygotowany przez rajcę materiał i teraz okazuje się, że jest nadzieja na dobrą współpracę na rzecz poprawy wizerunku miasta:

- Internauci mają bardzo fajne pomysły - uważa Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa - Nie dorabiają do tego polityki, tylko po prostu chcą, żeby miasto fajnie wyglądało. Podczas wstępnych rozmów doszliśmy do wniosku, że będziemy rozmawiać nie tylko o dokładaniu zieleni na terenach rekreacyjnych, ale także o placach zabaw, wybiegach dla psów itp. Jesteśmy tu od tego, żeby słuchać takich inicjatyw. Myślę, że z tej współpracy może wyjść coś dobrego.

Urzędnicy mają spotkać się z forumowiczami 8. września. Efekty i pierwsze wspólne ustalenia opiszemy w serwisie.

Kilka słów od forumowiczów

Mieszkańcy Tczewa skupieni wokół forum.tcz.pl podczas jednej z internetowych dyskusji podjęli ważny problem braku zielonych miejsc wypoczynku. Zwrócili uwagę na fakt, że pomimo zagęszczonej zabudowy miasta, w której dominują bloki wielorodzinne, jest wiele zdewastowanych bądź zaniedbanych placów, które można przekształcić w tereny wypoczynkowo-rekreacyjne. Ponadto część takich placów leży w bezpośrednim sąsiedztwie domów, więc po odpowiednim zagospodarowaniu służyłyby najbliższemu sąsiedztwo. Na wspomnianym forum zabrał głos również radny Bartłomiej Kulas. Po zebraniu opinii internautów na temat lokalizacji tych terenów, zebrał i opracował materiał, na podstawie którego przedstawił interpelację na sesji rady miejskiej w dniu 30 czerwca. Najważniejszym celem tej interpelacji miało być ustalenie, kto jest właścicielem wskazanych terenów, co miało ułatwić późniejsze ich zagospodarowanie. Z uwagi na brak odpowiedzi na tę interpelację, podczas otwartej dyskusji na forum zawiązał się komitet społeczny, który postanowił nadać tej inicjatywie bieg w inny sposób. Okazało się bowiem, że drogą interpelacji nie moglibyśmy osiągnąć zamierzonego celu. Dostęp do tej grupy nie był i nie jest zamknięty. W ramach działań grupy internautów z własnej inicjatywy doprowadziliśmy do spotkania z prezydentem Burczykiem, któremu przedstawiliśmy zarys projektu. Prezydent wyraził zainteresowanie projektem i naszym entuzjazmem, sam zaproponował następne spotkanie w powiększonym gronie urzędników. Nieprawdą jest zatem, że urzędnicy zaprosili internautów do współpracy w wyniku działań radnego Bartłomieja Kulasa, gdyż to grupa z forum.tcz.pl poprosiła o spotkanie bezpośrednio prezydenta Burczyka, widząc bezskuteczność działań radnego Bartłomieja Kulasa. Nie jest prawdą również, że urzędnicy po przeanalizowaniu interpelacji radnego dostrzegli w nas partnerów do współpracy na rzecz wizerunku miasta, gdyż to internauci z własnej inicjatywy przekonali prezydenta Burczyka do swojego pomysłu.

Chcę w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że rozpoczynając pracę nad projektem zieleni w mieście, nie oczekiwaliśmy chwały i poklasku. Dowodzi tego fakt, że nadal działamy anonimowo, wykorzystując tylko pseudonimy z forum. Nie wypinamy piersi do orderów, nie liczymy na nagrody. Największą i jedyną satysfakcją dla nas będzie powodzenie projektu, życie w mieście zaprojektowanym z troską o mieszkańców, życie w mieście, które swoich mieszkańców traktuje lepiej, zapewniając równowagę pomiędzy pracą, mieszkaniem i wypoczynkiem. Chcemy udowodnić, że internet nie jest tylko miejscem narzekań i kłótni, ale może być miejscem konstruktywnej dyskusji, którą można łatwo przerodzić w realne działania. Zieleń ma już swój kolor i nie potrzebuje dla swojego powodzenia żadnych barw politycznych. Również nie chcemy, aby nasz pomysł był eksploatowany politycznie. Z ubolewaniem odbieramy fakt nieproporcjonalnego rozłożenia akcentów, w tym przede wszystkim uwypuklania roli radnego Bartłomieja Kulasa, który nie bierze udziału w naszych pracach i z wyjątkiem nieskutecznej interpelacji, nie przyczynił się w żaden sposób do rozwoju projektu.

Jesteśmy na początku naszych działań. Nasze pomysły i plany nie osiągnęły jeszcze takiego kształtu, by można je zaprezentować mieszkańcom. Tymczasem wszystkich, których zainteresowaliśmy pomysłem, serdecznie zapraszamy do kontaktu na forum.tcz.pl

Z poważaniem
MTTczew

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +19

  _gość

  02.09.2011, 08:17

  Popieram to całym sercem, ale...

  Przeczuwam, że cała inicjatywa forumowiczów, a także każde inne działania prowadzone przez nich w przyszłości zostaną auto-przypisane Bartłomiejowi Kulasowi. Moim zdaniem (a już wiele widzę) zostaniecie "wykorzystani" za najbliższe 3 lata do celów przedłużenia funkcji radnego. Po działaniach forumowiczów zostaną tylko słowa "JA", "JA to zrobiłem", "To JA...", "To JA wraz z forumowiczami" (z naciskiem na JA). Wspomniecie moje słowa... i pamiętajcie. Spotkania z władzami miasta i inne nie muszą być załatwiane np. przez radnego. Nie dajcie się. Czuwaj!

  Odpowiedz
  IP: 91.121.xx5.xx9 
 • -6

  lgh_gość

  02.09.2011, 09:45

  Ja radnemu Kulasowi to wyjdzie, to dlaczego nie miałby pochwalić się swoim rzeczywistym wkładem pracy w to przedsięwzięcie? Zresztą, popieram takie działania całkowicie, radni są od tego aby słuchać i działać z mieszkańcami miasta, ten akurat posłuchał internautów.

  Cytuj
  IP: 77.253.xxx.xx3 
 • +10

  MTTczew

  02.09.2011, 08:38

  Grzecznie się pytam, jako osoba zainteresowana, kto to nagłośnił? Chcemy jako grupa aby usunięto ten artykuł, gdyż stał się on teraz bardzo polityczny.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • GryFFF

  02.09.2011, 09:15

  Gdyby chciano coś zrobić już dawno takich miejsc by nie było. + dla tej grupy, że chcą coś zmienić, ale zapewne skończy się na pomysłach bo w UM nie będzie na to pieniędzy. Zgłoszeń podobnego typu w ogóle nie powinno być, tylu mamy radnych, że sami powinni widzieć jakie miejsca potrzebują odnowy. A w miejscu podanym na zdjęciu wystarczyłoby nawieźć świeżej ziemi i zasiać nową trawę, żeby nie było tak łyso, a na obleśny murek za ławkami dać zlecenie komuś kto lubi się bawić sprayem na duży, czarny fortepian. W końcu ul. Chopina do czegoś zobowiązuje.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  MTTczew

  02.09.2011, 09:29

  W tym roku, nic nie będzie można zrobić, co najwyżej plany.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +2

  tcz45

  02.09.2011, 11:37

  dobry pomysł na fortepian

  ciekawe..! by na tej ścianie było coś z tym Chopinem, może to przybliży młodym ludziom coś z tej muzyki i ozdobi miejsce ...

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +6

  sephiroth_gość

  02.09.2011, 09:37

  No tak. Kulas (bez poziomej kreski w środkowej literze) znowu sobie przypisuje cudze zasługi.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx7.xx0 
 • +1

  tcz45

  02.09.2011, 11:34

  zieleń bez polityków

  Jestem za , zmianami ,ale niech politycy w tym przypadku z pokorą pozostaną w cieniu wydarzeń....to może zachęcić innych do aktywności

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -4

  lgh_gość

  02.09.2011, 20:43

  Uważam, że jeśli działania radnego (radnych) i internautów przybiorą charakter prawdziwej współpracy, to mogą jedynie zachęcić do działania. Prawda jest taka, że powinniśmy pracować nad wypracowaniem takiego właśnie modelu - nawet gdybyśmy mieli ponosić porażki. Powinniśmy iść w kierunku demokracji uczestniczącej, bo tam jest mniej arbitrażu i widzimisię władz.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx3 
  +3

  _gość

  02.09.2011, 21:17

  hejter kulasa?:D

  śmiech ;PPPPPP

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
  -2

  lgh_gość

  03.09.2011, 14:52

  n/c

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx3 
 • +1

  MTTczew

  04.02.2012, 15:40

  http://www.tcz.pl/index.php?p=1,3,0,nadchodzace-wydarzenia&item=749dfd4c3a4e9648&title=Zie len-dla-tczewian-przyjdz-i-pokaz-swoj-pomysl

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.