Wielodzietne rodziny będą jeździć za darmo?

Radni zastanawiają się, jak pomóc najuboższym (fot. tcz.pl)
Tczew - Wielodzietne rodziny będą jeździć za darmo?
Tczewscy radni zastanawiają się, jak wspomóc biedne, wielodzietne rodziny mieszkające na terenie grodu Sambora. Ostatnio na forum rady pojawiło się kilka pomysłów, które mają ułatwić życie mieszkającym najskromniej tczewianom. Zaproponowano m. in. wprowadzenie bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej dla najliczniejszych rodzin.

Przejazd autobusem sześcioosobową rodzinę może kosztować około 10 złotych - dla niektórych taka kwota to naprawdę duży wydatek. Jak można im pomóc?

- Słyszałem, że w niektórych miastach, jeśli rodzina ma pięcioro, czy sześcioro dzieci, to korzysta z komunikacji miejskiej za darmo. Czy po rozmowach z nowym przewoźnikiem można i takie rozwiązanie zastosować i u nas? - pytał podczas ostatniej sesji Rady Miasta Roman Kucharski (PO).

Umowa na prowadzenie komunikacji miejskiej przez Veolię wygasa z końcem br, co oznacza, że miasto musi do tego czasu przeprowadzić postępowanie przetargowe i wyłonić nowego wykonawcę usług. Urzędnicy prowadzą już prace nad przygotowaniem specyfikacji przetargowej. Zdaniem władz miasta nie byłoby większego problemu z wprowadzeniem zapisów dających nowe przywileje rodzinom wielodzietnym. W miejskiej kasie trzeba jednak znaleźć na to odpowiednie środki.

- Kwestia ulg jest regulowana uchwałą Rady Miejskiej. To radni uchwalają zakres ulg obowiązujących w komunikacji miejskiej. Jeżeli będzie taka wola, będzie można takie ulgi wprowadzić i po przeprowadzeniu przetargu nowy przewoźnik będzie musiał to respektować. Oczywiście z tym wiąże się kwestia dofinansowania, bo to kosztuje, zatem trzeba znaleźć dodatkowe środki w budżecie - wyjaśnia prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

To jednak nie koniec pomysłów na pomoc najbiedniejszym. Radna Bożena Chylicka (PnP) wnioskowała ostatnio o rozpoczęcie w grodzie Sambora programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych i o niskich dochodach:

- Dzięki przekształceniu przedszkola nr 9 w jednostkę niepubliczną zaoszczędzimy jakieś pieniądze. Być może dzięki tej kwocie udałoby się rozpocząć działanie tego programu. - ma nadzieję radna Bożena Chylicka.

Zdaniem radnej dzięki działaniu takiego programu można byłoby wspierać m. in. edukację najmłodszych z najbiedniejszych rodzin - od dopłacania do pobytu w przedszkolach, aż po wspieranie wyjazdów starszych dzieci i młodzieży do teatrów, czy innych placówek kultury. Czas pokaże, czy prowadzone przez miasto zadania inwestycyjne, pozwolą na zrealizowanie pomysłów radnych.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (31)
dodaj komentarz

 • +4

  longwayhome_gość

  10.03.2011, 00:12

  I gdzie te rodziny wielodzietne mają jeździć za darmo? Na zakupy do galerii Bałtyckiej, na spacery na bulwar nad Wisłą? Gratuluję trafnego pomysłu. Ktoś w ogóle pokusił się o jakąś diagnozę potrzeb, czy pomysły biorą się z czapy?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx6 
 • +3

  x-man_gość

  10.03.2011, 07:19

  ..chociażby do szkoły, czy pracy.. z czapy to takie głupie pytania się biorą

  Cytuj
  IP: 195.117.xx9.xx1 
  +19

  _gość

  10.03.2011, 07:36

  Proponuję aby działania urzędników zmierzały do dania wędki zamiast ryby. W tym celu należałoby m.in. przyciągnąć jak najwięcej inwestorów, którzy będą oferować miejsca pracy. Konkurencja na rynku pracy między nimi wymusi do podwyższania płac osobom świadczącym pracę. I w ten sposób wszelkie działania, o których mowa w ww. artykule będą bezcelowe. Urzędnicy próbują nieudolnie naprawiać skutki,a nie przyczyny.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +20

  kierowca roweru

  10.03.2011, 00:38

  Skoro urzędnicy przygotowują przetarg, prosimy (mieszkańcy) o przywrócenie biletów miesięcznych! Pomoże to zredukować wydatki nie tylko rodzin najuboższych. Swoją drogą zauważyliście, że ostatnim czasem PO działa dość socjalistycznie? Najpierw B. Kulas rozdawałby miejską kasę, teraz R. Kucharski.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +8

  Dar_gość

  10.03.2011, 07:31

  Od początku dojścia do władzy PO działa socjalistycznie. Wracając do tematu, to w obecnym kształcie nie ma czegoś takiego jak przejazdy "za darmo". Benzyna kosztuje, kierowca pobiera wynagrodzenie, serwis autobusów też nie jest za darmo. Także nie mówmy o przejazdach "za darmo", ale o przejazdach opłacanych przez kogoś innego, np. innych użytkowników. A urzędnicy jak takie dobre Antki potrafią dawać ale najlepiej z cudzej torby.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx3.xx4 
  +2

  podatnik_gość

  10.03.2011, 14:27

  do Dar

  szkoda że wcześniej nie pisałeś takich przemyśleń co do socjalizmu Tuska dla przypomnienia pisałeś o rozdawaniu pieniędzy podatników ''zdecyduj się ''

  Cytuj
  IP: 77.113.xx2.xx7 
  +1

  Dar_gość

  10.03.2011, 15:02

  Do podatnik

  Od początku uważam i przedstawiam w jasny i czytelny sposób swoje stanowisko, że zarówno PIS jak i PO to są socjaliści. Dla niepoznaki jedni podawali się za liberałów, a drudzy za konserwatystów. Przytocz mi proszę rzekomo moją wypowiedź o rozdawaniu pieniędzy podatników, bo nie wiem o co Ci chodzi.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx8.xx8 
 • +9

  2+2_gość

  10.03.2011, 06:30

  STANOWCZE NIE DARMOWYM PRZEJAZDOM

  Jak chcieli wiele dzieci to , albo są bogaci , więc nie potrzebują tych darmowych biletów , albo są nie uświadomieni na temat antykoncepcji i brak im mądrości...i ,zgodnie z założeniami kościoła KRK robić wiele...a później ulica wychowa....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • -2

  matka_gość

  10.03.2011, 08:43

  bzdury

  Chyba nie wiesz co to znaczy rodzina. Myslisz, że tylko rodziny patologiczne mają duzo dzieci. Niestety wyobraź sobie, że sa rodziny normalne, które kochaja dzieci i radza sobie jak mogą. Nie ma nic złego w tym, zeby im pomagać. Dzieci tych rodzin chodza do szkoły jeźdza autobsami. najlepiej miec jedno dziecko i się mądrować jakim to jestem dobrym rodzicem. Ale odwaga jest miec wiećej niż jedno i je godnie wychować. A pozaty przypominam tym, którzy mają jedno, że te dzieci z wielodzietnych rodzin, będą na nas w przyszłości pracować, bo to jedno nie wygeneruje przychodów na dwojga rodziców.

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
  +2

  Max_gość

  10.03.2011, 09:22

  Oj dla niektórych to tylko pieniądze ważne. A stare porzekadło mówi, ze szczęścia się za nie nie kupi. A co w życiu jest ważniejszego niż miłość do dzieci? Dla wielu to jest świadomy wybór i odwaga. Tylko tacy nie mają czasu, żeby dyrdymały w necie wypisywać.

  Cytuj
  IP: 178.42.xx5.xx3 
  +2

  K_gość

  10.03.2011, 09:24

  Odwaga jest miec wiecej dzieci i nie miec za ich porzadnie wychowac i zapewnic byt? Dziecko zmajstrowac jest latwo - wyprowadzic je na ludzi juz troche trudniej... Niestety slyszy sie nie raz o takich sprawach ze tego typu rodziny nie maja innego zrodla dochodu niz zasilki socjalne itp. wiec im wiecej ludzi w rodzinie - tym wiecej kasy - wiec gdzie tu odwaga?

  Cytuj
  IP: 178.235.xx0.xx5 
  +3

  zaratustra83

  10.03.2011, 12:51

  do ~ K_gość

  Z doświadczenia wiadomo że mówi się o sprawach negatywnych bo takie przyciągają uwagę więc na języki zawsze trafia to że rodziny wielodzietne to patologia. No bo o normalnych wielodzietnych rodzinach się nie mówi. Hmm bo o czym tu gadać. No fakt. """Ojciec pracuje na dwie zmiany w międzyczasie zawozi dzieci do szkoły, Matka pewnie zajmuje się domem, robi zakupy albo jeszcze gdzieś na nocki dorabia i rodzinka żyje z dnia na dzień.""" Oto materiał na sensacyjny artykuł o wielodzietnej rodzinie. Ciekawe tylko gdzie by to zamieścili i komu chciało by się o tym czytać. No ale """Rodzice 4 dzieci będąc pod wpływem alkoholu podpalili mieszkanie""" To już jest coś co każdy zamieści i większość przeczyta. To tyle na temat przyrównywania liczebności rodziny do zjawisk społecznych.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  Max_gość

  10.03.2011, 17:29

  do K_gość

  Wychować to m.in. wpoić dziecku zasady moralne, nauczyć reguł postępowania względem innych ludzi - tu pieniądze niczego nie załatwią. Co innego z kształceniem dzieci, utrzymaniem. A odwagą jest wziąć na siebie obowiązek wychowywania dzieci na dobrych ludzi. Im więcej dzieci, tym więcej tego obowiązku. Takie codzienne szlifowanie młodych charakterów. Wśród moich znajomych wielu ma 3 dzieci, zdaża się, że więcej. To są normalne rodziny, rodzice często z wyższym wykształceniem. Zdecydowali się na tyle potomstwa, bo uznali, że dadzą radę - wychowawczo i finansowo. Luksusu nie będzie, ale za to wiele miłości.

  Cytuj
  IP: 178.42.xx5.xx3 
 • +2

  pietry_gość

  10.03.2011, 06:57

  karta miejska

  A może by tak zastosować rozwiązanie z Gdańska

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx0.xx7 
 • +4

  C>K>M

  10.03.2011, 07:54

  Mówicie co chcecie, ale jedyną REALNĄ pomocą dla rodzin jak do tej pory było odliczenie pod podatku dochodowego wprowadzone przez Giertycha. To jest pomoc-konkretne pieniądze w kieszeni. I właśnie tędy droga. Rodzina najlepiej zna swoje potrzeby, więc żeby mogła je realizować należy pozostawić im w kieszeni jak najwięcej pieniędzy. Przecież przejazdy dla tych rodzin będą fundowane z podatków, na które zrzucą się po części również te rodziny. W niektórych przypadkach może się okazać, że rodzina wielodzietna nie będzie korzystać z ZKM (bo nie musi), ale będzie płacić miastu większe podatki.Radny Romanie Kucharski, nie idźcie tą drogą.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +11

  Jan_gość

  10.03.2011, 08:01

  Panie radny Kucharski!

  Może tak każdemu z wielodzietnej rodziny, z diet radnych po rowerku? Był czas kiedy Pan preferował ten środek lokomocji. Oj, lubi Pan rozdawać z nie swojego.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx2 
 • +5

  ines_gość

  10.03.2011, 09:05

  Pani Radna rzeczywiście słusznie zauważyła...zaoszczędzą na Przedszkolu, szkoda, że przed przekształceniem Przedszkola, zostało ono wyremontowane od a do z, za publiczne pieniądze. Musieli wyremontować za miejskie pieniądze, żeby potem oddać w prywatne ręce...żal

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx5 
 • +1

  bo ta pani radna_gość

  10.03.2011, 17:01

  ...bo ta pani radna to zawsze ma dużo do powiedzenia ,szczególnie u siebie na ulicy-do laryngologa pani kochana bo mówisz przez nos :-)))

  Cytuj
  IP: 77.112.xx8.xx6 
 • +9

  Obużona_gość

  10.03.2011, 09:14

  Dajcie im wszystko za darmo .......

  Dajcie im wszystko za darmo a Ci co uczciwie pracują za to zapłacą !!!! Uczycie tych ludzi robić dzieci i czekać żeby ktoś ich utrzymywał - Skandal bo oni i tak tego nie docenią - Pomóżcie lepiej młodym uczciwie pracującym zdobyć mieszkania

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx3.xx9 
 • +13

  #_gość

  10.03.2011, 10:34

  BILETY

  Zgadzam się że należy mieć dzieci bo to nasza przyszłość tylko nasuwa się pytanie czy duża liczba dzieci jest rozwiązaniem optymalnym .Jeżeli jest to rodzina normalna to tak ,a jeżeli patologia to jeszcze my będziemy płacić na upośledzone dzieci zrobione po alkoholu i te które pójdą w ślady rodziców tj.lenistwo ,pijaństwo,złodziejstwoitp.czy o to chodzi?

  Odpowiedz
  IP: 77.113.xx1.xx5 
 • +1

  Anula_gość

  10.03.2011, 10:37

  ........

  TAk może i dobrze jakby taka wielodzietna rodzina miała darmowe przejazdy np do szkoły czy do lekarza. Tylko żeby to się nie odbiło na tych co normalnie kupują bilet jeżdżąc komunikacja miejska. że nagle im zaczną bilety drożeć.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +6

  Gość_gość

  10.03.2011, 12:34

  Darmowe czy "darmowe"?

  Nie ma czegoś takiego jak darmowe przejazdy. Jeżeli ktoś nie płaci za swój przejazd to ktoś inny musi zapłacić i za swój i za "darmowy" przejazd beneficjenta takiego pomysłu. Pieniądze nie biorą się z niczego. Ludzi można okradać zabierając im portfele, ale równie skutecznie można ludzi okradać za pomocą głupich zapisów. Odp...lcie się kochani politycy od NASZYCH pieniędzy i zacznijcie dzielić SWOJE pomiędzy potrzebujących...

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx3.xx9 
 • +6

  zaratustra83

  10.03.2011, 12:59

  szkolny miesięczny

  Ja proponuje nowe pomysły schować w kieszeń a wrócić do starych. Jak chodziłem do szkoły, a było to dawno temu, to istniały szkolne bilety miesięczne. Rodzic mógł wykupić bilet miesięczny dla dziecka za niewielką kwotę. Bilet obowiązywał na określonej trasie (między miejscem zamieszkania a szkołą) od Pn do PI. To było dobre dla kieszeni rodziców i opłacalne dla przewoźnika. Czemu takie rozwiązania zastąpiła problematyczna i o wiele bardziej kosztowna Karta Miejska ?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  _gość

  10.03.2011, 13:35

  a moze od trójki dzieci beda liczyc rodzine wielodzietna bo w mopsie w jedym pokoju jest to rodzina wielodzietna a w drogim pokoju juz nie ja tutaj czegos nie rozumiem.a takze przydal by mi sie taki bilet

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx6 
 • +5

  kasia_gość

  10.03.2011, 13:57

  no własnie jak wiedzą że sa biedni to po co produkują tyle dzieci.Te dzieci potem cierpią z głupoty rodziców.dużo z nas jest biednych i też by chciało jezdzić za darmo.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx3 
 • _gość

  10.03.2011, 15:47

  Mogę radnym podpowiedzieć, jak pomóc wielodzietnym rodzinom. Wysterylizować, żeby nie produkowali więcej następnych dzieciorobów, których musimy wszyscy przez całe życie utrzymywać z naszych podatków. dziedziczna bieda, dziedziczne bezrobocie, bo po co mają iść do roboty skoro zasiłki socjalne dostaną. Za mieszkania nie płacą, dostają mieszkania komunalne i dalej nie płacą. Narzekają na biedę ale sami są sobie winni i ciągle wyciągają rączki do państwa i miasta o zasiłki i inną pomoc. Im się należy, bo oni naprodukowali dużo dzieci. Ale na flaszkę zawsze znajdą kasę. Niekturzy myślą głową a nie kroczem i nikt nigdy im nie pomorze. Za wszystko sami muszą płacić.

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • wa_gość

  10.03.2011, 15:48

  Jestem za dlaczego by nie pomagać rodziną wielodzietnym

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx8 
 • +3

  qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

  10.03.2011, 17:20

  :)

  Pokusa jest wysoka NARODZIE ROZMNAŻAJMY SIĘ ! :) a bedziemy jeździć za damo ! :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  Renia_gość

  10.03.2011, 21:54

  Darmowe bilety

  Ty lepiej idź krew pooddawać ,bilecik dostaniesz i jakiś pożytek z tego będzie :P

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx8 
 • gosia_gość

  10.03.2011, 21:59

  rodzinom należy pomagać a za pomoc niech z podatków płacą geje i inne "śliwki robaczywki."Generalnie naród który przesladuje rodziny i im nie pomaga to albo jest niewart tego by być narodem albo w jego imieniu przemawiają różne farbowane lisy.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx1 
 • -1

  loki55

  11.03.2011, 09:58

  darmowe bilety

  OPIEKUNKOM Z M.O.P.S DAJCIE DARMOWE BILETY , BO MAJĄ PO CZTERECH PODOPIECZNYCH I DOJEŻDŻAJĄ NA WŁASNY KOSZT !!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia