Dziewięć miesięcy Ciechowskiego? Wciąż nie ma decyzji co do nazwania roku im. lidera Republiki

In Memoriam - IX Festiwal Grzegorza Ciechowskiego (fot. (źródło) plakat festiwalu)
Tczew - Dziewięć miesięcy Ciechowskiego? Wciąż nie ma decyzji co do nazwania roku im. lidera Republiki
Chociaż mamy już marzec, to tczewscy radni wciąż nie przyjęli uchwały związanej z nazwaniem roku 2011 - Rokiem Grzegorza Ciechowskiego - urodzonego w Tczewie lidera zespołu Republika. W grudniu br. przypada 10. rocznica śmierci artysty, stąd pomysł uhonorowanie Ciechowskiego w jego rodzinnym mieście.

O pomyśle Tczewskiego Towarzystwo Kulturalne "Brama" Towarzystwa Kulturalnego pisaliśmy już w grudniu ub. roku. Od tego czasu jednak niewiele się zmieniło - uchwały w tej sprawie wciąż nie przyjęła Rada Miasta:

- To już się ciągnie. Komisja przegłosowała wniosek pozytywnie, dlatego chciałbym zapytać, czy jest możliwość, abyśmy przyjęli ten wniosek przez aklamację. Czas ucieka, a nie może być przecież tak, że w połowie roku ogłosimy Rok 2011 Rokiem Ciechowskiego. - uważa Kazimierz Janusz, radny i członek Towarzystwa Kulturalnego "Brama".

Tymczasem wniosku nie przyjęto przez aklamację podczas lutowej sesji, a projekt uchwały zostanie przygotowany na marcowe obrady Rady Miasta. Tymczasem zarząd i Rada Powiatu Tczewskiego przychylnie odnieśli się do wniosku Tczewskiego Towarzystwa Kulturalnego "Brama", jednak uznali, że kwestia uregulowania prawnego tego zagadnienia należy do Rady Miejskiej jako organu właściwego. Jednocześnie trwają przygotowania do cyklicznej imprezy upamiętniającej Grzegorza Ciechowskiego - Festiwalu "In Memoriam", organizowanego przez Józefa Golickiego. Organizator ma nadzieję, że oprócz części konkursowej, uda się zorganizować koncert specjalny w amfiteatrze w parku miejskim, z udziałem znanych artystów. Jeszcze we wrześniu ub. roku w tczewskim magistracie wnioskował o finansowe wsparcie tego przedsięwzięcia kwotą 80 tys. zł.

- Ciągle mam nadzieję, że te pieniądze się znajdą. Dla mnie istotne jest to, by impreza odbyła się w profesjonalnym kształcie, by nie była "byle jaka" i została dobrze przygotowana artystycznie. Jeśli chcemy sprowadzić do Tczewa dobrych artystów, decyzję trzeba podjąć jak najszybciej, by móc w stosownym czasie podpisać umowy. - tłumaczy Józef Golicki.

Impreza "In Memoriam" już tradycyjnie odbywa się co roku pod koniec sierpnia. Do tej pory odbyło się dziewięć edycji przedsięwzięcia. Festiwal upowszechnia twórczość Grzegorza Ciechowskiego, ale także promuje młodych muzyków i wokalistów.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +2

  longwayhome_gość

  10.03.2011, 00:15

  Podpis pod zdjęciem najlepiej oddaje zasługi Grzegorza Ciechowskiego dla Tczewa.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx6 
 • +7

  _gość

  10.03.2011, 07:59

  Tak jest on tylko urodził się w Tczewie i nie utorzsamiał się z naszym miastem , przecież on był z Ciechowa .

  Cytuj
  IP: 89.200.xx8.xx6 
 • -2

  kurde w dupe_gość

  10.03.2011, 01:03

  Panie Tusk,kiedy wprowadzi pan kartki na żywność?

  Jak nie weźmiesz się do roboty tylko będziesz czekać na cudowne dary z EU to kartki trzeba będzie wprowadzić wcześniej jak myślisz.

  Odpowiedz
  IP: 95.48.xx9.xxx 
 • +1

  T_gość

  10.03.2011, 10:41

  Piszemy o Ciechowskim

  Co ty piszesz za bzdety nie ten artykół

  Cytuj
  IP: 77.113.xx1.xx5 
 • +1

  Dar_gość

  10.03.2011, 07:25

  Jeszcze nie wynaleziono takiego aparatu fotograficznego, który potrafiłby sfotografować zasługi pana Grzegorza Ciechowskiego dla Tczewa.

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • +6

  max_gość

  10.03.2011, 09:14

  NIe, nie, nie! Ten Pan nie przyznawał się do Tczewa!

  Odpowiedz
  IP: 178.42.xx5.xx3 
 • +6

  klepsydra_gość

  10.03.2011, 09:14

  jestem zdecydowanie przeciw!!!!

  ktos również?

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +3

  ka_gość

  10.03.2011, 09:23

  promocja

  Kochani. To, czy Ciechowski utożsamiał się z Tczewem, czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Prawda jest taka, że miasto wymaga promocji i wszystkie fakty, które mogą wywołać pozytywne skojarzenia u odbiorców należy wykorzystywać. Oczywiście, że łatwiej "podpierać się" osobami, które nie żyją już 100 lat, a więc nikt ich nie pamięta, niż osobami za życia budzącymi kontrowersje i nieżyjące od lat 10. Pamiętajcie więc, że jeżeli w Polsce zafunkcjonuje skojarzenie Ciechowski - Tczew, to zyska na tym nie Ciechowski, bo jemu już wszystko jedno, ale Tczew. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +3

  kydzusze

  10.03.2011, 10:12

  nic na siłę

  Fakt Grzegorz Ciechowski urodził się w Tczewie nic poza tym. Sam wypowiadał się o mieście rodzinnym "mała prowincjonalna mieścina". Nie było w jego relacjach żadnego ciepła. Ten pan tutaj chodził do szkoły ( do jednej klasy z bliską mi osobą). Już z tego powodu bardziej śledziłem różne doniesienia o życiu pana Grzegorza. Znalazłem tam dużo np o Toruniu który zajął moim zdaniem miejsce Tczewa. Myślę, że nazwanie całego roku im Grzegorz Ciechowskiego to jest przesada. Mam obawy żeby w myśl powiedzenia że jak ktoś po śmierci robi coś wbrew zmarłemu, że się on w grobie przewraca , to się dzieje z Panem Grzegorzem Tczew powinien przeznaczyć te pieniądze na promocję kogoś związanego z miastem, kochającego swoje korzenie. Nie mam nic przeciwko różnym koncertom tablicom upamiętniającym, czy innym imprezom. Nie wymaże się z historii,że Grzegorz Ciechowski urodził się w tym małym prowincjonalnym mieście, ze tu żył chodził do szkoły rozpoczął życie z muzyka choć później delikatnie ujmując o tym nie wspominał. Więc jeżeli ktoś za życia postawił krechę uszanujmy to. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • ka_gość

  10.03.2011, 10:41

  bzdury

  Kolego, gdybyś czytał to, co piszą inni, nie pisałbyś bzdur. Ciechowskiemu nie jest potrzebna żadna promocja - jemu już wszystko jedno. Promocja jest potrzebna naszemu miastu. To, czy Ciechowski przewraca się w grobie, czy nie nie bardzo mnie interesuje. Natomiast, jeżeli ktokolwiek w świecie powie: "Tczew, Tczew ....., a pamiętam, tam się urodził Ciechowski" to uznam to za sukces marketingowy Tczewa. Pozdrawiam ka

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +7

  _gość

  10.03.2011, 10:47

  Jestem tego samego zdania. Znałam Grzegorza osobiście, chodziliśmy razem do szkoły podstawowej, liceum, było mi przykro że wstydził się Tczewa. Pan Ryszard Karczykowski (nie znany młodzszemu pokoleniu) światowej sławy śpiewak operowy w każdym wywiadzie podkreśla że pochodzi z Tczewa, opowiada o latach spędzonych w rodzinnym mieście. Uważam, że nie należy robić nic na siłę. POzdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 193.28.xx7.xx7 
 • +2

  kydzusze

  10.03.2011, 11:10

  do ka

  Szanowny internauto proszę pisz o sobie!. Jak kochasz muzykę Pana Cichowskiego ja to szanuję i ok mi też się ona podoba, ale promować coś na siłe wbrew woli po co to. Pamiętam,a mam trochę lat, że coś zrobione na siłę nie daje efektu. I jeszcze raz proszę nie bądź omnibusem i nie pisz o bzdurach. Jak zauważasz ja nie próbuję komentować i szanuję Twoje zdanie na nie - proszę uśmiechnij się. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -3

  ka_gość

  10.03.2011, 11:41

  a co to ma za znaczenie?

  A co za znaczenie ma lubienie, bądź nie jego muzyki. Otóż nie lubiłem ani jego, ani jego muzyki. Ty nie możesz zrozumieć, że ja cały czas piszę o mieście, a nie o Ciechowskim. Skoncentruj się - czytaj uważnie. Pozdrawiam ka

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +2

  _gość

  10.03.2011, 12:24

  Skończcie już temat Ciechowskiego

  Prawdą jest, że miasto na siłę próbuje wylansować się za sprawą jego osoby i wszyscy to widzą, a Grzegorz w grobie się przewraca! Powoli zaczyna to wszystko przypominać ideologię typu: "po trupach do celu"! Grześ nigdy nie był lokalnym patriotą, a ludzie odpowiedzialni za promocję miasta wykorzystują pośmiertnie jego wizerunek wmawiając wszystkim, że chcą w ten sposób upamiętnić jego twórczość - tłumaczenie dyletantów!

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx0.xx2 
 • -4

  ka_gość

  10.03.2011, 15:06

  A kogo to obchodzi co myślał Ciechowski

  A co powiesz na to, że w co drugim domu jest popiersie lub portret Piłsudskiego. On też się w grobie przewraca, bo nie miał zadgo sentymentu do pomorza. Wydaj więc zakaz wieszania w Tczewie jego portretów. Pozdrawiam ka

  Cytuj
  IP: 46.134.xx1.xx9 
 • +1

  ............................_gość

  10.03.2011, 18:27

  nawet nie przyznawał się do tego że jest z Tczewa więc po co jakiś jego dzień???

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx6.xx3 
 • +1

  longwayhome_gość

  10.03.2011, 21:16

  Jeśli promocja obejmuje niespójny wizerunek, to nikt nigdy nie powie "Tczew, Tczew, o!, stamtąd pochodzi Ciechowski". Nikt tego nie kupi. Nawet Toruń się jakoś specjalnie nie pochapił na tę postać.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx6 
 • natka_gość

  10.03.2011, 21:50

  radni nie podejmujcie tej decyzji

  My mieszkańcy Tczewa nie życzymy sobie aby rok 2011 był rokiem Ciechowskiego. Nie był wzorem dla młodzieży, a wręcz przeciwnie -pokazywał złe wzorce. Poza tym jego muzyka obrzydliwa. Od tej muzyki sam przecież zmarł. Serce jego od tych jazgotów nie wytrzymało. I to samo obrzydlistwo chciał narzucać innym. Piękno zawsze będzie piękne a nie zabrudzajcie Ciechowskim graniem Tczewa, naszego pięknego miasta.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx3 
 • +1

  aga_piet

  11.03.2011, 12:18

  do natki

  Zgadzam się w cąłej rozciągłości - muzyka Ciechowskiego to zuo! Zróbcie Rok Chóru Echo! :)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.