Gniew. Pierwszy miesiąc monitoringu jakości powietrza

Powietrze, chmury, niebo
Gniew. Pierwszy miesiąc monitoringu jakości powietrza
Pierwszy miesiąc obserwacji zanieczyszczenia powietrza w Gniewie upłynął znakiem stosunkowo dobrych warunków aerosanitarnych. Momentów, w których mogliśmy obserwować wyniki potwierdzające zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym było niewiele - zaledwie kilka wystąpień złych wartości parametrów zanieczyszczenia pyłem zawieszonym w ciągu całego miesiąca.

Na wykresach widać wyraźnie, że w obrębie Starego Miasta panują warunki sprzyjające kumulacji zanieczyszczonego powietrza. Czujnik zamontowany na rynku notował wyższe stężenia pyłów zawieszonych w stosunku do pozostałych czujników w mieście. Kumulacji zanieczyszczeń w powietrzu sprzyja zwarta zabudowa śródmiejska, która utrudnia wymianę powietrza.

Na wykresach widać także, jak wielki wpływ na stan atmosfery mają czynniki cyrkulacyjne w atmosferze. Przemieszczające się nad Polską północną fronty baryczne spowodowały intensywną wymianę powietrza. Między 28 stycznia a 2 lutego, dzięki silnym wiatrom, zanieczyszczenia były wynoszone poza miasto i nie dochodziło do ich gromadzenia. Odmienne warunki panowały między 8 a 12 lutego, kiedy nad Polskę napłynęła masa arktycznego powietrza, charakteryzująca się zwykle niską temperaturą i małą dynamiką, co sprawia, że wymiana powietrza w mieście jest bardzo osłabiona i przez to dochodzi do kumulacji zanieczyszczeń.

Ciekawostką są wyniki obserwacji zanieczyszczenia w nocy z 8 na 9 lutego. W ciągu tej bezwietrznej i chłodnej nocy na rynku zarejestrowano wystąpienie piku o wartości ponad 600 ug/m3 pyłów PM10 w powietrzu (wartość chwilowa notowana przez kilka godzin). Jest to typowy przykład, kiedy powietrze jest odczuwalnie (zapachowo) zanieczyszczone dymem, ponieważ pogoda nie sprzyja wymianie powietrza w obrębie terenów intensywnie zabudowanych, a domy są intensywnie ogrzewane.


Apelujemy, by w okresach chłodnych i bezwietrznych nocy i dni zwracać szczególną uwagę na to, aby do ogrzewania domów używane było paliwo o dobrej jakości. W takich bezwietrznych i mroźnych stanach pogodowych miasto ma utrudnione warunki przewietrzania, szczególnie w jego najstarszej części, a zatem łatwo może dojść do kumulacji zanieczyszczeń w powietrzu.

Jakub Makarewicz
geofabryka.pl

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA