Mogła zawalić się część kamienicy

Popękana fasada stwarzała niebezpieczeństwo (fot. K. Korda)
Tczew - Mogła zawalić się część kamienicy


O zagrażającej zdrowiu i życiu przechodniów popękanym fragmencie elewacji informował radnych i media na kwietniowej sesji Rady Miasta Krzysztof Korda. Na szczęście alarm został ogłoszony w porę i nie doszło do oderwania korony wieńczącej kamienicę przy ulicy Słowackiego 1. Zarządca budynku już zabezpieczył popękany element.

O pokaźnym pęknięciu na elewacji budynku powiadomili radnego Krzysztofa Kordę robotnicy pracujący na sąsiedniej budowie. Sprawa zaniepokoiła ich tym bardziej, że tędy przechodzą codziennie, wybierający się na lekcje, uczniowie ze szkoły podstawowej nr 5. Rajcy sprawa również wydała się być pilna, dlatego sfotografował zagrożony budynek, a zdjęcia przedstawił swoim kolegom z Rady Miejskiej i mediom.

- Wnoszę o sprawdzenie stanu technicznego fragmentu elewacji frontowej przy ulicy Słowackiego 1, gdyż ozdobny jej fragment wydaje się być w złym stanie technicznym, co może powodować zagrożenie zdrowia i życia przechodniów. - mówił podczas ostatniej sesji - Załączam zdjęcia kamienicy przy ulicy Słowackiego nr 1, której górna część wywołuje niepokój i wzbudza uzasadnione obawy doprowadzenia do tragedii. Ozdobny fragment elewacji wydaje się być popękany na całej długości, co wzbudza obawy upadku na chodnik, co mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu przechodniów. W związku z tym, wnoszę o natychmiastową reakcję i zbadanie stanu technicznego fragmentu elewacji wskazanego na załączonej fotografii.

Przypuszczenia radnego nie okazały się bezpodstawne. O pokaźnych pęknięciach zarządcę budynku -Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Tczewie - poinformowali m. in. reporterzy "Dziennika Bałtyckiego". Po sygnałach szybko ustawiono rusztowanie i zagrożoną koronę w porę zdjęto.

- Mam nadzieję, że ten element - już odrestaurowany szybko wróci na swoje miejsce - podkreśla Krzysztof Korda.

Dodajmy, że kamienica przy ulicy Słowackiego liczy około 100 lat. Sama ulica pamięta wiele faktów z historii miasta - spadały na nią m. in. bomby podczas bombardowań Tczewa przez wojska radzieckie w dniach 20-22 luty 1945 roku.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +4

  piardnięcie_gość

  18.05.2010, 00:13

  Pęknięcie

  To "zagrożenie" jest od 1945 zaraz po bombardowaniu tylko piniędzy nigdy nie było więc stworzono zagrożenie i z budżetu kasa poszła!!!!!!!!!!!!!!!!! takich budynków "wywołujących niepokój i wzbudzających uzasadnione obawy doprowadzenia do tragedii " są DZIESIĄTKI życzę skuteczności panie K ps. Kto mieszka tam????

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx9 
 • +2

  mieszkanka_gość

  18.05.2010, 12:00

  pęknięcia

  Słuszne pytanie kto tam mieszka??? I dlaczego Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej do tego dopuścił? A tyle MÓWI się o rewitalizacji starówki!!!

  Cytuj
  IP: 83.25.xx2.xx1 
 • +3

  Krokodylowy_gość

  18.05.2010, 10:41

  do gościa_piarda

  Ciesz się, że ktoś zadziałał, bo większość radnych to miałaby na to położone. Krytykować każdy potrafi, tylko działać nie ma komu.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx6 
 • +6

  Tcz18W

  18.05.2010, 10:58

  hmm

  to był problem już wcześniej.... tyle że odpowiedzialne organa za to jeszcze zagrożenia nie widziały.. jedno dobre że w czas ktoś zareagował i nic się nikomu nie stało...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Do pęknięcia_gość

  18.05.2010, 12:35

  Jeżeli znasz wiecej takich miejsc to je wskaż na pewno się ktoś tym zajmie .A wiesz kto tam mieszka to cię uświadomię , tam mieszkają zwykli ludzie . A zagrożenie było względem dzieci które tamtędy chodzą do szkoły . I jeszcze jedno jakby ten cały fragment spadł komuś na "łeb" to byś dopiero krzyczał na forum . A co do pęknięcia to nieprawda że ono było już od wojny , niedawno oglądałem zdjęcia bodajże sprzed 5lat , i jakoś nie było widać pęknięcia . Zastanów się co wypisujesz byle pisać.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx6 
 • +7

  zeby tylko_gość

  18.05.2010, 14:10

  Fajnie by bylo jakby mostem tczewskim tez sie tak szybko ktos zajal zanim to runie i dojdzie do tragedii... Wtedy bedzie wielkie halo dopiero.

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia